Önce illa edepli olmak lazım!

Gençler için özel, gençler tarafından hazırlanan Genç Dergisi Mart sayısı çıktı. Dergi 4. yılında 42. sayısıyla arz ı endam eyledi..

Önce illa edepli olmak lazım!
Genç, Sayı: 42 Mart 2010
(+)

20’li yaşlarını süren birçok genç kalemin yazdığı aylık gençlik dergisinin bu sayısında edebiyat konuları biraz fonda yer alıyor. Mart sayısında yazıların kahir ekserisi toplumsal hayatı irdeleyen konular. Ayın dosya başlığıysa Edepli Olmak. Alev Erkilet’le röportaj, İmam Şeyh Şamil ve Malcolm X yazıları da göze çarpıyor.  

Büyülenme kendinle

Genç Mart sayısı büyübozan ve nasihat eden yazılarla başlıyor. Mehmet Köprülü’nün yazısının başlığı çok manidar:’Kendinden başka gündemi olmayan nasipsizdir.’

Her yaş grubundan ve her meşgaleden herkesin, kendiyle ve yakın çevresiyle büyülenmekten sakınarak gayretlerini, ilgilerini kendinden biraz fedakârlık ederek başkalarına, çevreye topluma yayması yazının özeti gibi. 

Edepte çıta

Edep dosyasına  eşlik eden illüstrasyonlarsa okurları hafifçe gülümsetecek gibi duruyor: Özgüven patlamasıyla oturağına kurulmuş dindar edebiyatçı genç, neşeli rahat yolda atıştıran yeşil başörtülü minik hanım. Belki bu yüzden dosyaya bazı itirazlar da gelebilir. Ah şu zamane gençliği’ne gelebilecek ilgi dolu eleştiriler dağlara taşlara değil yakın çevreye yöneltiliyor. İçerden eleştirilerde dindar delikanlılara ve genç kızlara nasihat var: Sizi savunuyoruz size karşı! 

Ali DüzFikirde cesaret

Genç Dergisinin cengaver kalemlerinden Ali Düz, İsmet Özel  yazısında, şiiri ve düşünceyi ayırmadan,  kendinden  çevresinden örnekler vererek   İsmet Özel tartışmalarındaki yaygın yargıları ve klişeleri sorguluyor. Sevimliyi oynamaktansa, hayati doğrularının  -öfke kıyamet- sonu ne olursa olsun savunulması fikri, yazının başlığından sonuna kadar okunuyor.  

 

Yasin Şafak biraz daha gencolaydım, diyor

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2010, 16:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekrem Teksoy
Ekrem Teksoy - 11 yıl Önce

Genç Dergisini, Edeb'i, Ali Düz'ü, Mehmet Köprülü'yü,
bu derdi bu davayı hepsini seviyoruz..

dolayısıyle dünyabizim'i..

banner19

banner13

banner26