Ölü kahinin günlüğünde neler yazılı?

Yaklaşık 5 yıldır çeşitli dergilerde yazı ve şiirleri çıkan Berat Bıyıklı, şiirlerini bir kitapta topladı: 'Ölü Kahinin Günlüğü'. Furkan Çimen yazdı.

Ölü kahinin günlüğünde neler yazılı?

Yaklaşık 5 yıldır çeşitli dergilerde yazı ve şiirleri çıkan Berat Bıyıklı, yayımladığı şiirlerini ve daha yeni şiirlerini bir kitapta topladı. Şairin ilk kitabı olan “Ölü Kahinin Günlüğü”, Yedi İklim Yayınları’ndan çıktı ve raflardaki yerini aldı.

Berat Bıyıklı, 1990 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümü okuyor. 2010 yılından itibaren şiirleri, başta Yedi İklim dergisi olmak üzere Türk Dili ve Birnokta gibi dergilerde yayımlanmış. Şair, şiir serüvenine halen Yedi İklim dergisinde devam ediyor.

Kitap üç bölümden oluşuyor. Giriş bölümü, kitabın da ismini taşıdığı “Ölü Kahinin Günlüğünden” bölümü ve son olarak da “Oryantal Düşler” bölümü.

Kitabın ilk şiiri “Adamın Öyküsü” ismini taşıyor. “Adamın Öyküsü” şiiri hem giriş şiiri olması açısından hem de ilk bölümün kaliteli şiirlerinden olması açısından dikkat çekiyor. Adam dünyayı avucunun içi gibi biliyor. Ve hâlâ anlamlandırmaya çalışıyor çevresinde olup bitenleri. Ve şiirin şu son dizesi olayı bize özetliyor gibi: “Gül gibi adam gün gibi tekerrür edip gitti” “Babandan yaşını çıkar hep yağmurlu günlerde/ Kalan senin ömründür. İlmek ezelden çözülüdür” dizelerinin de yer aldığı “Yağmurlu Günlerde” şiirinde ise şair bizlere ölümü hatırlatmış. Hatta ölümü tasvir ederken de serçenin ürpermesinden yola çıkıyor.

O sensin işte”

Kitaba adını veren şiir olan “Ölü Kahinin Günlüğünden” ise bize umudun göz açıp kapayıncaya kadar olabileceğinden bahsediyor. Dizeler de buna uygun duygu ve düşüncelerle bezenmiş. Duygusal açıdan yoğun ve aynı zamanda derin bir şiir: “Bir savaş borusu gürlüyor,/ Ama az önce bozgun/ Ama az önce dirlik/ Ama az önce bembeyaz elbisesiyle/ Buradaydı İsa…” Şair, kendi duygu ve düşünce dünyasını imgelerden de faydalanarak okura yansıtmak istemiş.

Kitabın son bölümünde ise şair tarzını değiştirmiş. Daha uzun cümleler ve daha derin anlamlar katmış şiirlerine. Şiirlerinin geleceği için biz okurlara gelecek vaat ediyor. Bu son bölümde dikkatimi çeken şiir ise “İvme” oldu: “dur ve düşün düşün ve bekle. Bir yerde müstakil bir/ çekirdek kabarıyor kendi kendine. Yaprağın kalın ve ince/ damarları üzerinde yürüyen, yürüdükçe bilinen damlayı/ işit. O sensin işte…

Kitapta yer alan şiirleri okurken kendinizi hangi ortamda bulduğunuzu anlayamayabilirsiniz. Bazen şatoda, bazen eski bir kilisede. Ama kitabın adı “Ölü Kahinin Günlüğünden” olduğu için şiirleri okurken bu durumlara alışmamız gerekiyor. Kahin bizlere bir not bırakmış yırtık sayfaların üzerinde. Çoğu zaman sarsıyor bizleri kısacası. Berat Bıyıklı’ya şiir yolunda muvaffakiyetler dilerim…

Furkan Çimen yazdı

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2015 Cuma 15:16 Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 14:34
YORUM EKLE

banner19

banner36