Okuru Bir Edebiyat Bahçesine Davet Eden Kitap

A. Vahap Akbaş'ın 'Düşünceyi Uyandırmak' adlı kitabı, hayata ve edebiyata bakışını ortaya koyması açısından her dem taze ve okunması gereken kitaplar arasındaki yerini muhafaza edecek bir çalışmadır. Mustafa Uçurum yazdı.

Okuru Bir Edebiyat Bahçesine Davet Eden Kitap

Alçak gönüllü, karıncayı bile incitmeyecek kadar hassas düşünceli, iyi bir öğretmen ve iyi bir dost olarak tarif edilebilecek bir gönül insanı idi A. Vahap Akbaş. Onunla çok sık görüşemeseniz de aradan geçen zamanın çok da kıymeti yoktur onun gözünde. Her defasında sizi aynı içtenlikle kucaklayan bir hasbiliğe sahipti Akbaş.

Şiir, hikâye, roman, deneme ve biyografi türünde eserler veren, öğretmenlikten emekli olana kadar hiç mesleğinden kopmadan çalışmalarını yürüten örnek bir öğretmen olan Akbaş, öğrencilerinin okuma ve yazma konusunda önlerindeki rol model olarak yaşamını sürdürmüştü.

Bir Yunus hassasiyetiyle dizeler kuran Vahap Akbaş, aynı zamanda yazmanın, faydalı işler üretmekle olan bağına da çok değer veren bir öğretici idi. Söyleşilerinde, katıldığı programlarında didaktik bir bakış açını terk etmeden, her cümlenin bir alıcısı olduğunu vurgulayarak adresine doğru ulaşacak bir mektup gözüyle bakardı yazılan her cümleye.

Onun “Düşünceyi Uyandırmak” adlı kitabı, hayata ve edebiyata bakışını ortaya koyması açısından her dem taze ve okunması gereken kitaplar arasındaki yerini muhafaza edecek bir çalışmadır.

Deneme, okuma ve yazmanın eşiğidir

Düşünceyi Uyandırmak, A. Vahap Akbaş’ın denemelerinden oluşan bir kitabı. Şairlerin denemelerinin şiir tadında olmasına alışık olduğumuz için, cümleler arasında ilerlerken bizi karşılayan şiir tadındaki iç geçirmeler metinleri daha bir okunur kılıyor.

Deneme türünden de bahsediyor Akbaş. Denemenin dünyadaki ilk örneklerini veren yazar olarak bilinen Montaigne’den açıyor ve ardından deneme türünün, aslında yazı türünün baş sırasında yer almasından bahsediyor. Çünkü anlatılan ne olursa olsun kapının denemeye çıkacağından ilhamla örnek cümlelere yer veriyor. Aslında okuma ve yazma kapısının eşiğinde bekleyen bir türdür deneme. Huzurlu ve şiire yaslı bir okuma yapmak isteyenler için deneme türü tam isabet bir karardır.

Vahap Akbaş’ın ilk yazısından başlayarak devam eden kuşatıcı hava, tüm kitap boyunca devam ediyor. “Düşünceyi Uyandıran Yazılar” başlıklı yazısında Akbaş, denemenin uçsuz bucaksız bir alanı olduğunu ve sözün en rahat söylendiği edebi tür olduğunu belirtir. Her konuda yazı yazılabilecek bir tür olarak bilinen denemenin, okur ve yazarın düşünce yapısında meydana getirdiği özgürlükten bahseder. Yazının son bölümünde bu noktanın altını da çizer: “Denemeci, neden düşünce tembeli nesilleri uyandırmaya; toplumun üzerine serpilen ölü toprağını silkmeye önayak olacak kişi olmasın?” Sonra, denemeleriyle toplumu uyandırmayı amaçlayan bazı yazarları sıralar: Ahmet Haşim, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mustafa Miyasoğlu

Şiire, şaire, romana dair yazılar 

Vahap Akbaş, edebiyatın birçok alanında çalışmalar yapmıştı. Şiir, roman, hikâye, deneme, çocuk kitapları, antoloji türünde kitapları bulunan Akbaş’ın, aynı zamanda edebiyat öğretmeni de olması, yaptığı işe yoğunlaşmasını sağlamış, ses getiren çalışmaları 1982 yılında Akbaş’ı “yılın şairi” yapmıştır.  Düşünceyi Uyandırmak kitabında da görüyoruz ki yazar edebiyatın her teline dokunmuş. Şiirlerden, şairlerden, romandan, kitaplardan bahsetmiş ve bütün bunları bir edebiyat öğretmeni hassasiyetiyle yapmış.

Dört bölümden oluşuyor kitap: Düşünceyi Uyandırmak, Şiirimizin Havası, Bülbüle Acımak, Dürbün. Kitap bittiğinde kendinizi edebiyat bahçesinden çıkmış hissediyorsunuz. Yolunuzu gazellerin ve romanların kestiği; bir köşe başından Necip Fazıl, Ahmet Haşim, Mustafa Miyasoğlu çıkacakmış gibi canlı bir anlatımın olduğu rengârenk bir bahçe.

Onun sessizliğine, kendine has duruşuna bakıp bir Mehmet Akif iç geçirmesi yaşadığını yakın dostları çok iyi bilir. “Rahmetle anılmak… Ebediyet budur, amma,/ Sessiz yaşadım, kim, beni nerden bilecektir?” mısralarını kendine çok yakıştırsa da A. Vahap Akbaş; kişiliğiyle, ardında bıraktığı öğrencileri ve eserleriyle her vakit hatırlanmayı hak edecek bir ömür sürmüştür.

Kendisini rahmetle ve hasretle anıyoruz.

A. Vahap Akbaş, Düşünceyi Uyandırmak, Konak Yayınları.

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2016 Cuma 16:32 Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 12:11
YORUM EKLE

banner19

banner36