Okumakla kalma, uygulamaya geç hemen!

Hep bildiğimizi zannettiğimiz bazı bilgiler tekrar edilmediğinde, iş amel etmeye dayandığında tutukluk yaparız nedense. Tutulup, kalmamak için unuttuğumuz bilgileri hatırlamak ve güncellemek adına okumaya buyurun EDAM tarafından yayınlanan İlm-i hâl'i okumaya… Fatma Kebire Karaaslan yazdı.

Okumakla kalma, uygulamaya geç hemen!

Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi (EDAM) tarafından yayınlanan “İlm-i hâl” özellikle gençlerin ilgisini çekecek bir tarzda hazırlanmış. Günümüzün her şeyden çabucak sıkılan gençlerini sıkmadan okuyup, öğrenecekleri en lüzumlu hal bilgilerini önceleyerek ve bir günün içerisinde sıklıkla karşılaştığımız durumlar göz önünde bulundurularak hazırlanmış son derece pratik bir ilmihal kitabı. Dili çok sade ve kısa paragraflar halinde yazıldığı için okunması da rahat. Üstelik sayfaların grafik tasarımı ve düzenlemesi de harikulade. Nevzat Onaran’a teşekkür edelim buradan, zira onun tasarımıyla kitap kendini bize daha bir yakınlaştırıyor. Renklendirilmiş yazılar, resimler ve ilginç çizimlerle şatafatlı olmayan, sade, yalın güzellikte bir kitap olmuş. Ayrıca bazı sayfalarda Halit Ömer Camcı’nın fotoğrafları ile de karşılaşıyoruz ki okuduğumuz bilgileri anlama da yardımcı ve özetler mahiyette manidar.

Kitapta pek çok yazarın emeği varmış meğer

Kitaba görüş ve önerileriyle katkıda bulunan kıymetli birçok ismin adını, uzun bir liste halinde okuyoruz kitabın giriş sayfasında. Bu isimlerin yanı sıra kitaba emek veren yazarları zikretmeden geçmeyelim. Alpaslan Durmuş, Dudu Ekinci Demir, Hatice Işılak Durmuş, İlyas Aslan, Vecdi Akyüz ve Veli Karataş. Titizlikle ve hassasiyetle bütün Müslümanlar için öğrenilmesi ve tatbik edilmesi elzem meseleleri, başta gençleri cezb edecek nitelikte yazma gayretinde bulundukları için Allah cümlesinden razı olsun.

Kısa ve öz bir anlatımla, en güncel meseleler…

Kitabın içerdiği konuları genel manada sıralayacak olursak; iman esasları, Kur’an’ı anlamak, ahiret, ibadet, dua, tövbe, örtünme, adab-ı muaşeret ve kul hakkı başlıca olmak üzere temel dini meselelerimiz olarak özetleyebiliriz. Tamamı 114 sayfadan müteşekkil. Her ne kadar kitap 15 yaş ve üzeri yetişkinler için hazırlanmış olsa da, biz kitabı ilkokul dördüncü sınıftaki kızımla beraber okuduk. Kitabın renkli ve dinamik içeriğini görünce, kitabın kendisi için hazırlandığını düşündü yumurcak ve birlikte okumayı teklif etti. Biz de her gün sabah namazından sonra, kahvaltıya kadar olan zaman biriminde on beş dakikamızı ilmihal dersine ayırdık bu vesile ile. Konu içerisinde geçen bazı kelimeler için, ara ara küçük sözlükler de serpiştirilmiş sayfalar arasına. Böylece kitabı o okuyup ben dinlediğimden, anlamadığı bir kelime geçtiğinde yanında emrine hazır bir sözlük görünce çok memnun oldu ve hemencecik kelimenin ne manaya geldiğini bana da okuyuverdi. Zira sair zamanlarda bilemediği bir kelime olunca cevap vermeyip, onu sözlük açmaya yönlendirdiğimden bu zahmetten kurtulmuş oldu…

Bildiklerimizi tatbik edebiliyor muyuz?

Son sayfalara geldiğimizde Peygamber Efendimizden (sav) “Adab-ı Muaşeret Örnekleri” başlıklı bölümü okurken, “Acaba hangi davranışları bizler de yapıyoruz veya hangilerini yapmıyoruz?” sorusunu sorduk kendimize. Bugüne kadar gözden kaçırdıklarımız varsa eğer yapmaya çalışalım kararını aldık. Mesela, “Tanıdığı ya da tanımadığı herkesle selamlaşırdı”. İşte, en yapamadığımız davranışlardan biri de bu galiba. Zira şayet kızımla birlikte sokağa çıktıysam ve birkaç kişi ile selamlaştıysam hemen soruyor: “O teyze senin arkadaşın mı anne?” “Hayır, kızım selam vermek için tanışmış olmaya gerek yok…” (Hadi oradan; acaba söylediğine kendin inanıyor musun? Düpedüz adam seçiyorsun işte. Selam verilebilecek kıvamda olanlar ve olmayanlar. Kıvırma çocuğa şimdi!) Bir başkası, “Sadece faydalı olacağını ümit ettiği konularda konuşurdu”. Belki de sarf ettiğimiz her cümle için bu kuralı gözetsek, bilir bilmez her mevzua atlamasak, ortalık şimdi olduğundan daha sakin olabilirdi böylece.

Şüphesiz bu kitaptakilerin çoğu bilgimiz dâhilinde olabilir. Fakat zamanla unutup, tazelenmesi gerekebiliyor veyahut çocuklarımıza bu bilgileri aktarmak noktasında sıkıntılar yaşayabiliyoruz. İşte bu ilmihal de ailece birlikte okuyup, unuttuklarımız varsa da hatırlamamız için muazzam bir kaynak. Kitabı okumayı henüz bitirdik; lakin kızım bir daha okumak istiyor. “Daha iyi öğrenmiş oluruz anne…” dedi. E, bizim de canımıza minnet. Ayrıca kitabı en güzel hediye bilenler için de muhteşem bir seçim. Zira bu kitaptan her evde mutlaka olması lazım.

F. Kebire Gündüz Karaaslan tavsiye etti     

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 14:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 7 yıl Önce

Kitabı büyük bir hevesle alıp çocuklardan önce okumaya başladığımda içerisinde hak mezhepler adı altında ehli sünnetin dört Mezhebinden haric Caferiye Mezhebini beşinci olarak yazmis olduklarını dehşetle okudum.ve çocuklara Okutmaktan vazgeçtim tabi.yazık çok yazık böyle böyle daha neler göreceğiz

banner19

banner13

banner26