Öğrencilerin Kalbini Kazanmanın Yolu Nerden Geçer?

Vehbi Vakkasoğlu, mesleği öğretmen olan bir yazarımız. Uzun yıllar öğretmenlik yapan Vakkasoğlu, mesleği sürecince öğrencileri hakkında notlar tutar. Bunların toplandığı 'Öğretmenin Not Defteri' kitabı hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Öğrencilerin Kalbini Kazanmanın Yolu Nerden Geçer?

Hakkında en çok söz söylenen, toplum nezdinde göz önünde bulunup da her zaman pür dikkat takip edilen mesleklerin başında gelir öğretmenlik. Malzemesi insan olan ve bir neslin inşasında en büyük rol sahibi olan öğretmenler, öğrencilerini yetiştirirken uyguladıkları kendilerine has taktikleri ile başarılı olma yolunda önemli aşama kat ederler.

Vehbi Vakkasoğlu, mesleği öğretmen olan bir yazarımız. Uzun yıllar öğretmenlik yapan Vakkasoğlu, mesleği sürecince öğrencileri hakkında notlar tutar. Onun not defteri bilinen manada bir not defteri değildir. O, öğrencilerinin adeta hayat hikâyelerinin çetelesini çıkarır.

Öğretmenler öğrencilerinin gözüyle bakarlar dünyaya

Vehbi Vakkasoğlu, öğretmenliği süresince karşılaştığı sayısız öğrencisini hayatında farklı bir yere koyar. Ona göre, her öğrenci bir dünya demektir. Öğretmen, öğrencilerine bilgiler verirken onlardan da yaşanmış bir hayat alır.

Vakkasoğlu, öğrencileri ile ilgili yaşadığı birçok olayı defterine not eder. Onun not defterinde öğrencilerin dersten aldığı notlar yoktur. Onların hayata karşı duruşlarının bir yaşam grafiği vardır. Bu notları daha sonra kitap haline getirir yazar ve ortaya Öğretmenin Not Defteri adlı 3 serilik bir kitap çıkar.  

Kitaplarının yazılış amacını şu şekilde açıklıyor Vakkasoğlu: “Sürekli veren cömert topraktan, daima ışıl ışıl neşe dağıtan güneşten, canımıza can katan tertemiz sulardan ibret almadan... Olumsuzluğu, cimriliği, çıkarcılığı kışkırtıyor birileri...

Bütün bu aksiliklere ‘dur!’ diyebilecek bir ses olmalıyız. Bir mıknatıs gibi insan kardeşlerimizi iyiye, doğruya, güzele çekmeliyiz. Öğretmenin Not Defteri bunu yapmak istiyor.”

Her gün biraz daha kendi değerlerinden uzaklaşan dünyaya çekidüzen verecek eller öğretmenlerin elleridir. Öğrenciler öğrenmeye açık oldukça, bir şeyler yapmak için gayret ettikçe, gelişmeye açık olduklarını da göstermekteler. Öğrencilerin yaşadıklarından, sordukları sorulardan kendisine bir dünya kuruyor Vakkasoğlu da. Bu, öğrencilerine verdiği değeri gösteriyor; öğrencileriyle paylaştığı hayatı bir kenara not ediyor.

Her soru bir kapı açar

Öğretmenin Not Defteri, sorularla ilerleyen bir kitap. Öğrenciler sorular soruyor, öğretmenleri sevinçle cevaplıyor soruları. Bu bir öğretmenin öğrencileriyle kurduğu sıkı bağın bir sonucudur. Cevaplanan her soru öğrencinin kalbini kazanmanın anahtarını sunar öğretmene.

“Nereden gelip nereye gidiyoruz? Dini yaşamaya ne zaman başlamalı? İnsanın yaptıkları boşa gider mi? Akıllı insan puta tapar mı? Putçuluk bazıları için geçim ve gelir kaynağı mı?” gibi sorular ve cevapları ile öğrenciler kafalarındaki soru işaretlerine yanıt arıyorlar. Bu özelliğiyle bu kitaplar sadece bir öğretmenin anıları olmaktan çıkıp öğrencilere faydalı bilgiler sunan bir kitap haline de gelmiş oluyor.

Günümüzde artık öğretmenlerin not defteri yok. Dijital ortama taşınan hayatımızdan not defterleri de payını aldı ve öğrencilerin notları, bilgileri dijital ortama taşındı. Öğrencilerle yakınlaşmak için, onların dünyalarına girerek onları bir nebze olsun hayatın sahih yüzüyle tanıştırmak için öğretmenlerin özel not defterleri olmalı.

Ders anlatmak, konulara vakıf olmak, test yapmak, sınavlara hazırlamak artık öğretmenlerin yapması gereken asli görevlerin ilk sırasında yer alıyor. Bunlardan da ötede, öğrencilerin ruh mimarı olmanın da ardına düşen öğretmenlere ihtiyacımız var. İşlenmeyi bekleyen bir cevher olan bir nesil ellerimizde iken, buna kayıtsız kalarak günü kurtarma derdiyle bir nesli heba etme hakkı hiç kimsenin olamaz.

Öğretmenin Not Defteri, öğrencilerin olduğu kadar öğretmenlerin de okuması gereken bir kitap. Öğrencilere yaklaşmak ve bunun için en doğru yolu seçmek, kalpleri kazanma yolunda atılacak en sağlam adımdır. Kazanılan her kalp, ülkenin aydınlığı için yakılan bir meşaledir.

Vehbi Vakkasoğlu, Öğretmenin Not Defteri, Karanfil Yayınları.

Mustafa Uçurum

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 13:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13