Obama'nın o kulübede yeri yok artık!

Tom Amcanın Kulübesinde bize artık çok da yabancısı olmadığımız bir hikayeyi anlatıyordu Beecher.

Obama'nın o kulübede yeri yok artık!

Yayımlandığında büyük ses getiren, dünyayı değiştirdiğine inanılan kitaplardan biriydi Harriet Beecher’in Tom Amcanın Kulübesi adlı  kitabı. Bundan tam 160 yıl önce yayımlandığında, “dünya roman tarihinin en sansasyonel olayı” olarak nitelendirilmiş  ve kısa sürede onlarca dile çevrilmişti. Yazarı, Amerika’nın hem en sevilen hem de en çok nefret edilen kadını hâline gelmiş, tiyatroya da aktarılan roman yüz yıldan fazla Harriet Beecher, Tom Amcanın Kulübesibir süre sahnelerde oynanmıştı. Amerikan iç savaşında yazarla tanışan Lincoln, “Demek bu büyük savaşa neden olan küçük hanım sizsiniz.” sözleriyle övmüştü yazarı. “Bu kitap Tanrı’nındır, ben sadece O’nun söylediklerini kaydettim.” diyerek kitabını savunmuştu Beecher. Aslında zayıf bir kurguya ve melodrama, yanlışlarla ve tahrifatlarla dolu bir içeriğe, basmakalıp tiplere sahipti Tom Amcanın Kulübesi. Fakat köleliğin yarattığı zulmü açıkça anlatmakta, insanlık dışı uygulamaları göstermekte ve güçlü bir duyarlılık halkası oluşturmakta başarılı oldu. Kitabı bugün okuyan birinin bile dehşet içinde kalacağı, zaman zaman gözyaşlarını tutamayacağı, hem ezilen kölelere karşı büyük bir merhamet hem de zorbalara yönelik bitimsiz bir öfke ve nefretle dolacağı muhakkak.

Obama nerelerden geldi?

1961 doğumlu Barack Hussein Obama, 4 Kasım 2008’de yapılan başkanlık seçimlerinde % 52'lik rekor oy oranıyla 44. ABD başkanı seçildi. 20 Ocak 2009’da, görevi 43. başkan George W. Bush'tan devralarak resmi görevine başladı.

Çocukluk ve gençlik yılları -birçok siyahi insan gibi- sıkıntılarla, göçlerle, tutunma çabalarıyla geçmiş bir isim Obama: Annesi ve babası o iki yaşındayken ayrılıyor. Babası, öz vatanı Kenya’ya dönerken annesi başka biriyle evlenip Jakarta’ya taşınıyor. Okumak için Hawai’deki akrabalarının yanına gidiyor on yaşındayken. Annesiyle ayrıldıktan sonra yalnızca bir kere gördüğü babası 1982’de ölüyor. Okumaya ve ayakta kalmaya çalışan Obama, bizzat kendisinin kaleme aldığı anılarında, gençlik yıllarında acılarını, özlemlerini ve küçümsenip dışlanmasını bastırabilmek için bir süre alkol ve uyuşturucu kullandığını söylüyor. Hawai’de lise eğitimini tamamlayınca, Los Angeles’taki Occidental College’e giriyor. Burada iki yıl öğrenim gördükten sonra yeni bir göç başlıyor ve New York’taki Colombia Üniversitesi’ne devam ediyor. 1983’te bu okuldan da dereceyle mezun oluyor. 1985’te Chicago’ya yerleşiyor ve bir aidiyet arayışı eşliğinde Trinity United adlı Hıristiyan kilisesine katılıyor.1988 yılında yılında girdiği Harvard Hukuk Fakültesi’nden, 1991’de büyük bir başarı göstererek mezun oluyor. Harvard Law Review adlı yayının ilk siyah editörü oluyor bu okulda. Okula girdiği yıl tanıştığı Michelle ile 1992 yılının Ekim ayında evleniyor. 1999’da ilk kızı Malia ve 2001’de ikinci kızı Sahsa dünyaya geliyor. Politikaya ilgi duyan Obama, 1996 yılında, Illinois Eyaleti’nden senatör seçilerek bu alanda ilerlemeye başlıyor.

Hayal kırıklığı Obama!

Kendi içinde bir başarı öyküsü olmasına rağmen, gelinen noktada, birçokları için büyük bir hayal kırıklığı oldu Obama. Bazı konularda iyi laflar etmesine, eskisine göre daha kuşatıcı ve umut aşılayıcı bir perspektifle yola koyulmasına rağmen, kendisini çevreleyen murdar mekanizmaya teslim olmakta gecikmedi. Onu büyük bir sevgi, değişim talebi ve görece daha barışçıl bir dünya özlemiyle alkışlayanlar, başa geldiğinde günlerce kutlama yapanlar ve hatta köylerinde içecekleri suları bile yokken adına deve kesenler yanıldıklarını kısa sürede anladılar.

Kendi ülkesindeki ürkek ve başarılı sayılamayacak yönetiminin yanında genel konjonktürde de ciddi bir değişim başlatamadı Obama. Direnemedi. Değiştiremedi. Çabuk yoruldu. Silikleşti. Zulmün, emperyalizmin, sömürünün, vahşi kapitalizmin kanlı bakracından içmeye koyuldu o da. ABD için bir bataklığa dönen Irak’tan çekilme kararı alsa da Afganistan onunla birlikte daha büyük bir kan gölüne döndü. Yoksullar, ezilenler, küresel kapitalizmin boyunduruğu altında inleyenler için ciddi hiçbir politika geliştiremedi. İran’a bakışı değiştirebilecek önemli ve kalıcı hiçbir adım atmadı ve düşmanlığı körükledi. Kafa karışıklığından kurtulamadı. Ve en son, daha önceki tutumu ve vaatleriyle çelişmek pahasına, Filistin’in bir devlet olarak BM’de tanınmasına vize vermeyeceklerini açıkladı. İsrail’in tarafını tutmaya devam etti.

Tom Amcanın Kulübesi’nden çıkıp Beyaz Saray’a yürüyen bir isimdi Obama.

Fakat Sam Amca’ya benzemesi, dönüşmesi uzun bir zaman almadı.

Ali Emre hatırlattı

Yayın Tarihi: 27 Eylül 2011 Salı 11:37 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 02:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
filiz kayalar
filiz kayalar - 11 yıl Önce

tom amcanın kulübesini ben de okumuştum yıllar önce. ali emre süper bir bağlantı kurmuş yani. güzel bir buluş. ve de doğru şeyler söylemiş. teşekkürler dünya bizim. teşekkürler ali emre.

Esra Meşkul
Esra Meşkul - 11 yıl Önce

Tom amcanın Kulübesi’nden çıkıp da evrime uğramayan liderleri yazmanız temennisiyle...Bakışınız kaleminiz zeval görmesin yazılarınız daim olsun.Sağlıcakla.....

Vergul turk
Vergul turk - 11 yıl Önce

Don kisot olacağı beklenirken obama savaşmak yerine emperyalizm değirmeni ile, kapitalist çarklara ona inananların umutlarını...! Yazınızda umutsuzluk hissettim. Dag fate doğursa da inananlar yitirmemeli insan onurunun galip geleceGine dair inançlarını. Emegine Saglik Ali Emre

kader öztürk
kader öztürk - 11 yıl Önce

Ezilmişlik psikolojisinden kurtulunmadığı sürece teslimiyete mahkum olunacağını bir kez daha hatırlatan bu yazısından dolayı Ali Emre'ye teşekkür ederim. Duyan, düşünen, hisseden, onurlu duruş sergileyen duyarlık sahibi insanların duygularına tercüman olacak; yaşanan dünyayı irdeleyen yeni yazılarını heyecanla bekliyorum.

nurten şerbetçi
nurten şerbetçi - 11 yıl Önce

ezilenlerin zamanla zulmedenlerine benzediğinin benzer hikayesi...Ali Emre'nin bu çarpıcı benzetmesi G.Orwell'in ''hayvan çifliği''ni anımsattı.... zamanla,kendilerini sömüren insanlara benzeyen hayvanların hikayesini anlatıyordu Orwell....Ali Emre ,bildiğimiz ve tükettiğimiz bir hikayeyi yeniden anlamlandırmış...çarpıcı bir mukayeseyle bu hikayenin(sömürenlerin ,sömürülenlerin)bitimsiz madurlarını işaretlemiş küresel zamana...romana can katmış.... bu hatırlatmadan dolayı teşekkür ediyoruz....

Yalçın
Yalçın - 11 yıl Önce

ABD'nin derin sistemi bu kadarına müsade eder ancak. Obama da bu sitemin bir oyuncusu sonuçta.

Murat
Murat - 11 yıl Önce

Eevet ya, Obama geldiğinde Türkiyede adak kurbanı kesenler bile olmuştu hakkaten!

banner19

banner26