O örnek eşi, mükemmel anneyi yazdı

Yaşayan Kur’an Hz. Fatıma kitabında vahyin öğretmeninin en sevgili kızının hayatını, bir kez de Ramazan Deveci’nin kaleminden okumak ayrı bir heyecan uyandırdı bende.

O örnek eşi, mükemmel anneyi yazdı

Vahyin sağanak sağanak yağdığı Ramazan ayının ilk haftasında elime kargoyla bir kitap ulaştı. Özenle imzalanmış, Bengisu Yayınevi’nden çıkmış sıcacık bir kitap: Yaşayan Kur’an Hz. Fatıma. Kur’an ayında vahyin öğretmeninin en sevgili kızının hayatını, bir kez de Ramazan Deveci’nin kaleminden okumak ayrı bir heyecan uyandırdı bende. Zaman kaybetmeden başladım okumaya. Hüzünlendim çoğu kez, O'na en çok hüzün yakışıyordu çünkü.

O babasının annesi, can parçası, biricik Fatıma’sıydı. Çocukluğunu okurken Mekke sokaklarında babasına atılan pislikleri minik elleriyle temizleyen bir Fatıma canlandı gözümde. Çocuk yaşta annesiz kalışı içimi bir kez daha acıttı. Boykotu, Taif’i, hüzün yılını onunla birlikte yaşadım adeta.

Kitap çok sade, akıcı bir üslupla, tam da Fatıma anneye yakışan bir dille yazılmış. Her satırında samimiyet ve sevginin nakış nakış işlendiği, bazen özlemin had safhaya çıktığı bu eseri okurken hayatımı sorguladım bir bir. O gül devrinin gül yüzlü annesini, kadınların efendisini bu çağa nasıl taşıyacaktık?

O örnek bir eş, mükemmel bir anne

Kitapta en çok baba-kız ilişkisinde kaldım. Bir baba ki, cahiliyyenin tam ortasında, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların alınıp satıldığı bir dünyada adeta bir devrim gerçekleştiriyor, kızı mescide geldiğinde ayağa kalkıyor ona yer gösteriyor, onu öpüp kokluyor ve halini hatırını soruyordu! Anadolu’da bir tabir vardır ya, gelin olan kızlara “Gelinliğinle çıktığın bu eve kefeninle döneceksin” derler. Yani evlendin artık, baba ocağıyla pek işin kalmadı der gibi. Evlilik sonrası kız çocuklarının halini hatırını soran, onları öpüp koklayan ve her gün onları ziyaret eden kaç Müslüman baba var acaba? Oysa biz, Peygamberimizin kızının kapısını bir ay boyu çaldığını, onları namaza kaldırdığını, Fatıma’nın arkasında adeta bir dağ gibi durduğunu görüyoruz ve diyor ki Efendimiz, “Fatıma’yı üzen beni de üzer.” İnanıyorum ki günümüz babaları kızlarıyla ilgili konumlarını bir kez daha gözden geçirecekler bu kitabı okuduklarında.

O örnek bir eş, mükemmel bir anne. Peygamber kızı olmasına rağmen hiçbir ayrıcalığı yaşamayan, sürekli babası tarafından zühde yönlendirilen, elleri un öğütmekten nasır tutmuş, hayatın tüm zorluklarına göğüs germiş mücadeleci bir kadın! Ev işlerini ihmal etmezken aynı zamanda çocukların eğitimiyle de birebir ilgilenmiş, eşine karşıda saygıda kusur etmeyen muhteşem bir kişilik. O her şeyiyle örnekti bizlere…

Karanlık çağlara umut muştusu olacak hayatını, bugüne taşımak bizim elimizde. Yirmi sekiz yıllık yaşamını Kur’an ile şekillendiren, ölümünü sevinçle karşılayan vahyin kızını bir kez daha okumak isterseniz, Yaşayan Kur’an Hz. Fatıma’yı ailenizle, çocuklarınızla okuyun derim.

Kendisi tanımaktan onur duyduğum Ramazan Deveci Ağabeyime, Hz. Fatıma örnekliğini bir kez daha gündemimize aldığı için çok çok teşekkür ediyorum. Rabbim O’nu ve ailesini, cennette Hz Fatıma’ya komşu eylesin İnşallah. Amin... Bence hemen bir kitap evine uğrayın, ya da internette kitap satış sitelerinden sipariş vererek bu güzel kitabı edinin ve okumaya başlayın, pişman olmayacaksınız.

Hatice Atasoy yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 10:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13