O'ndan gelen her şey güzeldir!

Ferudun Özdemir, 'Allah Var, Problem Yok!' kitabında zor günlerin er geç biteceğini, kötülerin hesapları varsa Allah’ın da bir hesabı olduğunu söylüyor. Adem Özbay yazdı..

O'ndan gelen her şey güzeldir!

Ferudun Özdemir’le maceramız Marmara Fm’de başladı. O reklam bölümünde, ben de Ayrıntı dergisindeydim. Dergide Hakan Albayrak, Murat Zelan, İbrahim Kiras, Ferman Karaçam, Yaşar Kaplan gibi okkalı bir ekip vardı. Sonra döndük dolaştık ikimiz de radyocu olduk. Ben Marmara’dan sonra Özel Fm’e, o da Radyo 7’ye geçti.

Radyoculuk serüvenimizi tamamladıktan sonra o TV ekranlarını tercih etti, bense kitapların sayfaları arasında kaybolmayı. STV, Hilal, TRT derken Ferudun Özdemir de döndü dolaştı doğru yolu buldu, eline kalemi alıp kitap yazmaya başladı. İyi mi yaptı? Bence iyi yaptı.

Zira Ferudun Özdemir her işi iyi yapan bir adamdır. Çalıştığı her kurumun hakkını vermiştir. O’nun icadı “İyi akşamlar Türkiyem” repliğini duymayan bir kişi kalmış mıdır bilmiyorum. Konumuz bunlar değil, o yüzden merak edenler Google amcamızdan gerekli malumatı alabilirler.

Modern bir hikâye anlatıcılığı

Ferudun Özdemir, sanatçı dostu Murat Göğebakan’ın kanserle mücadelesi sırasında kapısına yazdığı “Allah Var Problem Yok!” sözünü kitabına isim yaparak başlamış işe. Sonrası ise onun radyo ve TV'lerde hep yaptığı gibi güzel hikâyelerin aktarımı…

Sözlü kültürün egemen olduğu zamanların en sevilen figürleriydi belki de hikâye anlatıcıları. Biz göremesek de dedelerimizden onların hikâyelerini çok dinledik. Köy köy dolaşan ve dini hikâyeler anlatan bu insanların yerini artık sunucular / radyocular ve kitaplar aldı.

İşte bu noktada Ferudun Özdemir kitabına yıllardır duyduğu, dinlediği, anlattığı ve hikâye ettiği kıssaları toplamakla başlamış. Sonra onların içinde Rabbine güvenen, her daim şükreden ve sınanmayı bir nimet bilen Allah dostlarının hikâyelerini seçmiş. 5 bölüme ayırdığı kitabının içinde hikâyeler anlatarak sonrasında hikâyeleri yorumlamış.

İslam dünyası sıkıntı içinde!

Ne de iyi etmiş. Zira özellikle şu buhranlı günlerde biz inananlar için sıkıntılı bir süreçten geçtiğimize dair kimsenin şüphesi yok. Hepimiz çeşitli şekillerde sınanıyoruz. Dünyada savaşlar var, Suriye’de savaş var, Mısır’da idamlar var, İslam coğrafyası kan ağlıyor, çocuklar yetim ve öksüz kalıyor. Krizler ardı ardına patlıyor, bir de doğal felaketler dünyayı yerinden oynatıyor. Belki tüm olumsuzluklar moralimizi bozuyor ve tüm bunların karşısında çaresiz gibi hissediyoruz kendimizi.

İşte bu noktada Ferudun Özdemir diyor ki: “Allah var, problem yok!” Zor günler er geç bitecek; kötülerin hesapları varsa Allah’ın da bir hesabı var. Çünkü hayat, inişli, çıkışlı… Bazen ağlatarak, bazen güldürerek devam ediyor ve bu süreç içerisinde bazen öyle zor günler geçirir ki insan, ne yapacağını, nasıl yapacağını bilemez, çaldığı tüm kapılar belki de yüzüne kapanır. Çaresiz, bitkin, yorgun, üzgün ve küskün olarak devam etmeye çalışır hayat yolunda. Ama unutulmamalıdır ki, gerçekte insanı görüp gözeten; koruyup, kollayan bir Dost her zaman vardır. Ama bunun farkında olmak gerek…

O dost, Allah’tır. İşte kitabın ana fikri olarak bize deniliyor ki: “Umudunu yitirme! Bu umudu da sen Allah’tan iste! Tüm gizli hazinelerin sahibi Yüce Allah’tan ümidini kesme. Zira o dayandığın kapı, en hakiki kapıdır. Buradan boş dönmezsin, unutma!”

Allah’ın acıması

Derler ki, ashabtan biri çalılıkta dolaşırken bulduğu bir kuş yuvasından yavruları alıp koynuna koymuş. Tam bu sırada yavrunun anası başında dolaşmaya başlamış. Adam da yavruya acımış ve onu serbest bırakmak için ihramımı açmaya çalıştığı sırada anne kuş hemen adamın koynundaki yavrusunun yanına dalmış; kanatlarını yavrusu üzerine gerip kollamaya başlamış. Bu olaya şahit olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) adama şöyle demiş: “Bu annenin yavrusuna bu kadar acıması seni hayrete mi düşürdü? Hiç şüphen olmasın ki, Allah’ın kullarına acıması, bu annenin acımasından (kıyas kabul etmeyecek derecede) fazladır.”

Ferudun Özdemir kitabında böyle örnekler vererek, benzer hikâyeler anlatarak Rahman’ın ne büyük bir affedici olduğunu ve her daim kullarını koruyup kolladığını anlatıyor. Bazen imtihanlar karşısında pes etmenin anlamsızlığına vurgu yapıyor. Sabretmenin güzel karşılığını hatırlatıyor. Rabbimizi anlamanın ve bir anlam üzerine yaşamanın bize kazandıracağı sonsuz güzellikleri resmediyor.

O’ndan gelen her şey güzeldir!

Az Kitap Yayınları'ndan çıkan ‘Allah Var Problem Yok!’ kitabı, isminden başlayarak hayatımızdaki bütün problemlerin, dertlerin, sıkıntıların, gam ve kederin karşısına Allah’ı koyuyor ve onları sıfırlıyor. Hayatın kişisel ve toplumsal yönünün bize yaşattığı depresyonların, streslerin topunun Allah’ın rahmetinin yanında zerre kadar kıymet-i harbiyesi olamayacağını haykırarak söylüyor.

Biz de Ferudun Özdemir’in “Allah var problem yok!” demesine “Amenna ve saddakna” diyoruz. Rabbimizin huzurunda boynumuzu eğiyor ve “Senden gelen her şey güzeldir, başımız gözümüz üzre” diyerek şükrün eşiğine yüz sürüyoruz.

Adem Özbay yazdı

Yayın Tarihi: 23 Nisan 2014 Çarşamba 16:05 Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 16:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26