O güzel kitaplar AKP ile yitip gitti!

Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlarından çıkan kitapların nedense birçoğunun kaderi nisyan (unutulmak) oluyor. .

O güzel kitaplar AKP ile yitip gitti!

Bir türlü olması gerektiği gibi olamayan MEB Yayınları

Milli Eğitim Bakanlığı yayınlarından çıkan kitapların nedense birçoğunun kaderi nisyan (unutulmak) oluyor. Bunda MEB’in de kabahati yok değil. Onca iyi kitabın arasından hatır gönül işi veya kuvvetli referanslar yüzünden zayıf kitaplar da çıkmış ve MEB yayınları kimi açılardan güvenirliğini kaybetmiştir.

Diğer yandan bir ömür verilerek büyük titizliklerle yazılmış kitapların kapaklarına ve sayfa düzenine yeterince özen gösterilmeden basılması da okurun yayınevinden uzaklaşmasına neden olmuştur. Sonunda köhneme gelip onu da bulmuş, şehirlerin en merkezi yerlerinde bulunan MEB kitapevleri kapanmıştır.

Asıl darbeyi kim vurdu?

Elbette Erkan Mumcu'nun ve Hüseyin Çelik'in "MEB kitap basmamalı" yaklaşımı da cidden etkili oldu bu yokoluşta.  

Mazmunlar ve İzahı, Ahmet Talat OnayÇok değerli bir eser

MEB Yayınlarından çıkıp da kenarda kalan, günün edebiyat entelektüellerinin dahi çoğunlukla haberdar olmadığı kitaplardan biri de Ahmet Talat Onay’ın “Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar”ıdır. Şükür kitabı Akçağ yayınları da basmış ki bu çok değerli kitap tamamen unutulmaktan kurtulmuş.

Ahmet Talat Onay bu eseri 10 yıllık sıkı çalışmayla tamamlayabilmiş, Divan şiirini etraflıca incelemiş ve her mazmunu (sembol) açıklamış ve konuyla ilgili örnekler vermiştir. Örnekler, mazmunların kullanım yoğunluğuna göre sayıca azalıp çoğalmaktadır. Bu hacimli kitabı elinize alıp karıştırdığınızda geçmiş kültürümüzün ne denli büyük olduğunu anlamakta hiç mi hiç zorlanmazsınız.

Divan şairlerinin şiir yazmaya başlamadan önce binlerce beyit ezberledikleri bilinmekte, bu durum onların işi ne denli ciddiye aldıklarını ve diğer yandan günümüz şairlerinin kültürel bakımdan ne denli temelsiz olduğunu ve güdük kaldığını göstermekte.

Divan şiirinin mazmunlarla yürüdüğü düşünüldüğünde bu şiiri anlamak için, böylesi kitapları ve Ferit Develioğlu başta olmak üzere bir kısım lügatleri başucumuzdan ayırmamamız gerekir. Hele de kendi çabalarıyla bu şiirin içerisine dalmak isteyenler varsa, onlara bahsini ettiğimiz kaynaklar mükemmel bir şekilde rehberlik edecektir.

Günümüzde bu mazmunlar diriltilebilir mi? Defalarca sormuşumdur bunu kendi kendime; W.B.Yeats, Pou veya T.S.Eliot kendi şiirlerinin sembollerine imge aşısı yapmış ve çağcıl yaşam vermişlerdir. Tanzimat sonrası köksüzlük modasına Yahya Kemal dur demiş ve geleneği hatırlatmıştı. Sonrasında da bu doğrultuda gayretler oldu, ama yeterli değil. Bizim güdük şairlerimiz boylarının uzamasını istiyorsalar, şiir kültürümüzü iyi bilmeli ve dönüştürmeyi başarmalılar. Ama öncelikle diz kırıp divan şiirinin rahle-i tedrisinden geçmek gerek. 

 

Tarık Erbaş haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 13:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aykut turan
aykut turan - 11 yıl Önce

külütr Bakalnığı'nın kültür yayınları da kapandı... Divanlar, klasikler. Yeni nesil bunları nereden alacak? Nereden bulacak?

banner19

banner13

banner26