Noktası virgülüne kadar hepsi bu kitapta!

Faysal Okan Atasoy’un 'Türkçede Noktalama'sı, sadece noktalamayı ele almakla kalmıyor, sorunlara getirdiği çözüm teklifleriyle de Türkçeye büyük bir kazanım sağlıyor..

Noktası virgülüne kadar hepsi bu kitapta!

 

Macera bir harfle başladı. Harfler kelime oldu, kelimeler cümle… Derken bu böyle sürdü, bugüne kadar geldi. Ama bunun öncesinde bir başlangıç vardı ve bu bitmeliydi. İnsanoğlu dedi ki: “Kelimeleri birbirinden ayırmamız lazım, yoksa ne yazdığımız anlaşılmıyor.”Noktalama

Haklılardı. Yazı vardı ama yazıda duygu yoktu. Mesela başlayan bitmeliydi. Yani başlangıç ve bitiş. Bunların birbirinden ayrılması gerekiyordu ve noktayı icat etti. Ama sadece başlangıç ve bitişi ayırmak yetmedi. Yeri geldi, kelimeleri birbirinden ayırt etmek gerekti ve virgül icat edildi.

Duyguyu tam anlatabilmek için noktalama işaretleri kullanıldı

İnsanoğlunda duygu biter mi? Virgül de yetmedi tabii ki. “Virgülü koyduk ama ayrım yaparken daha bir karıştırdık.” dedi insanoğlu. Cümledeki yargıların sınırlanması, virgül bulunan parçaların ayrılması ya da derlenmesi gerekiyordu. Bununla beraber zamanın, mekânın veya kişi ya da olayların bulunduğu cümlelerin anlam ve yapı bakımından birbirine bağlanması lazımdı. Bunun için de noktalı virgülü; cümleden sonra açıklama yapma ihtiyacından dolayı da iki noktayı icat etti.

Peki, bunlar yeterli oldu mu? Tabii ki olmadı. “Ben cümlemi tamamlamıyorum, varsın gerisi bende kalsın ya da okuyan anlasın.” dedi ve üç noktayı koydu. Kızdı, sevindi, şaşırdı, üzüldü, hayıflandı, bağırdı, korktu, yakardı, küçümsedi, alay etti, yerdi ve bunlar gibi birçok değişik duygusunu ünlemi icat ederek yansıttı yazıya insanoğlu.

İnsan doğası gereği soru da sordu. Her şeyi sorguladı ve bunu yansıttığı cümlelerinin sonuna da soru sorduğunu gösterdiği soru işaretini buldu ve kullandı. Zaman geçtikçe kısa çizgiyi, konuşma çizgisini, eğik çizgiyi, tırnak işaretlerini ve bunun gibi birçok işareti cümleye; daha doğrusu anlatmak istediği duygusunu yazıya aktarmak için farklı süreçlerde noktalama işaretlerini icat etti.

‘Ben ne söylerim, tanburam ne çalar’ demeden önce

Noktalama işaretlerinin bu denli duygusal bir yapısı ve kaynağı olsa da, bu işin bilimsel boyutunun olduğunu görmezden gelmemeliyiz. Noktalama işaretlerini anlamak için tarihini, neden ve nasıl kullanıldığını bilmek, tüm önyargılardan ve kulaktan dolma bilgilerden arınmak gerekir. Hepimiz noktalama işaretlerinin nasıl kullanılacağını az çok biliriz. Fakat bu işaretlerin günümüz Türkçesindeki macerasının da bilinmesi Faysal Okan Atasoyfaydalı… Nokta, virgül ya da diğer noktalama işaretleri yanlış kullanıldığında “anlatılmak istenen”le “gerçekte anlatılan” arasında büyük farklar doğar şüphesiz. Anlaşılanın da değişeceğini ve zincirleme bir süreçle istenmeyen sonuçlar doğabileceğini hiç düşündünüz mü?

Noktalama işaretlerini en doğru şekilde kullanmak ve noktalama işaretlerini tarihî süreci içerisinde yeniden yorumlamak için güzel bir fırsat var. Faysal Okan Atasoy’un uzun çalışmalar ve araştırmalar sonucunda hazırlamış olduğu Türkçede Noktalama isimli eser, sadece noktalamayı ele almakla kalmıyor, var olan sorunlara getirdiği çözüm teklifleriyle de Türkçeye büyük bir kazanım sağlıyor.

Değişik metin türlerinden örneklerin değerlendirmesi, hataların ve eksikliklerin tespit edilerek doğru kullanılışların belirlenmesi ve buna göre kuralların tasnif edilmesiyle oluşturulan bu eser alanında tek kitap olma özelliğini de haiz. Noktalama işaretlerinin mantığını kavramak ve noktalama işaretlerini en doğru biçimde kullanmak istiyorsak, birçok akademisyen tarafından tam not almış olan bu kitabı bir kenara not almakta fayda var.

 

Emrah Torunlar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2012, 09:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anil
Anil - 7 yıl Önce

Sıradan kitap tanıtımlarından uzakça hoş bir üslupla bu bizlere tanıttığınız için teşekkürler. İnsanın duygularını yazıya aktarmada yardımcı olması için icad edilen noktalama işaretleri birçok insana kabus gibi geliyo. Bu kitap insanları bu kabusundan uyandıracak inşallah..:)

Abdullah Yalçın
Abdullah Yalçın - 7 yıl Önce

Anıl abi bu kitabı yazan adam benim lise de edbiyat dersime giriyodu.kitabı yazımına ve harcadığı mesai ye bizzat şahit oldum.Zaten kendisi bilgi birikimi olarak mükemmel bi insandır eminim bilgisinin yüz de biri bile yoktur o kitapta ama ne kalitede bi kitap yazdığını tahmin edbiliyorum..

HÜSEYİN AVNİ ŞATAF
HÜSEYİN AVNİ ŞATAF - 7 yıl Önce

Değerli arkadaşımı tebrik ediyor. Bol satışlar diliyorum.Arkadaşlarımıza herşeyin en iyisi layık. Selam

banner19

banner13