Nitelikli okuma yapmak için neler gerekir?

Ahmet Nedim Serinsu, 'Okurluk Üzerine' kitabında bir kitaba olan ihtiyacın, niçin okunduğunun, kitabın kitaplar içinde nerede durduğunun bilinmesinin sonuca daha çok katkısının olacağından bahsetmiş. Halil Arslan yazdı.

Nitelikli okuma yapmak için neler gerekir?

Neyi ve nasıl okumalı? Her önüne gelen her ele geçen kitap okunmalı mı? Kitabı okumaya neresinden başlamalı? Okurken neler yapılmalı? Tüm bu sorular önemli ve sık sık da karşılaştığımız sorular. Okumaya çalışıyoruz elimize ne geçerse. Öyle söylediler çünkü. “Hocam ne okuyayım?” “Oku da ne okursan oku!” Belki okumanın, okuyanın olmadığı yerde bir yerden başlamak ama mutlaka başlamak için verilebilir bu cevap. Okuma zevkinin zamanla oturacağından yola çıkarak böyle demişlerdir belki de. Ama okunacak o kadar çok kitap varken ve ömür de sınırlıyken okuma zevki edinmek, okuduklarımızdan azami fayda elde etmek için ne yapmalı? Kitapla olan münasebetimiz nasıl olmalı?

Bir arkadaşım, öğrencilerine dağıtmak için getirdiği bir koli küçük kitaptan bana da bir tane verdi. Kitabın yazarı Prof. Dr. Ahmet Nedim Serinsu ve kitabın ismi de Okurluk Üzerine. Serinsu, kitabına alt başlık olarak “Nitelikli Okumaya Giriş” demeyi uygun görmüş. Yazımın başında sorduğum sorularla karşılaştığını düşündüğüm Ahmet Nedim hoca, bu sorulara küçük hacimli bir kitapla cevap vermiş. Elimdeki kitabın 3. baskısı, demek ki bu alanda ihtiyaç var.

Okumaktan dem vurulup duruluyor. Aslında bu işi biraz çalakalem yapıyoruz gibime geliyor. Okunan onca kitap, harcanan onca mesaiden daha güzel sonuçlar çıkmalı. Kitaplardan geriye kalsa kalsa birkaç yıl sonra “ha, evet o kitabı okumuştum” diye kurulabilecek bir cümle kalıyor kendi adıma.

Okumakla ilgili, kitapla ilgili zengin anekdotlar var

Ahmet Nedim Serinsu hoca en başta niyetle başlamış. Bir kitaba olan ihtiyacın, niçin okunduğunun, kitabın kitaplar içinde nerede durduğunun bilinmesinin sonuca daha çok katkısının olacağından bahsetmiş.

Daha sonra “Okurluk Üzerine”de mutlaka not alarak okumanın gerekliliğine vurgu yapılıyor. Mesela Darwin her kitaptan üç tane alırmış. Birini kütüphanesine koyar. Birinin önemli yerlerini keser yani not alırmış, üçüncü nüsha da kestiği sayfanın arkasından bir yeri kesmesi gerektiğinde kullanmak üzere alınmış olurmuş. Fahreddin Razi ise yemek vakitlerinin okumasına engel olduğundan şikâyetçiymiş. Kitapta okumakla ilgili, kitapla ilgili zengin anekdotlar var. Her bölüm bir alıntıyla başlamış.

Kitap okurken not almayla ilgili de Ahmet Nedim hoca kesin metotlar önermiyor. Bazı tavsiyelerde bulunsa da bu işin de zamanla oturup istikrar kazanacağını ifade etmiş. Kitaptaki önerilerden biri de klasikleri okumak olarak öne çıkarılmış. Bunun için klasik kavramının etrafında bir beyin fırtınası yapılmış ve neyin klasik olup olmadığı yine okuyucunun serüvenine bırakılmış.

Hızlı okuma, not alma, klasikler, sözlükler ve kişisel kütüphane kurma

Küçük hacimli bu kitap, okumak üzerine metot edinmeyle alakalı yine bazı kitapları adres gösteriyor. Mesela okuma hızını arttırmak için Muhsin Kadıoğlu’nun Çok Hızlı Okuma Teknikleri’nin yanında başka yazarların dört kitabından bahsetmiş. Not almakla ilgili tavsiyeler arasında ise Renee - Jean Sımonet’in Not Alma Teknikleri kitabının yanında Türkçe yazılmış üç eserden daha bahsediyor. Ki bu not alma, kişisel arşiv oluşturma zannımca çok önemli bir konu. Okuduklarımıza geri döndüğümüzde not aldığımız birkaç şeyin olması, hem başka okumalar için bir yol haritası olur, hem de bir birikim, daha sonraki çalışmalar için ön hazırlık olur.

Bunların yanında yazar, öğrenmeyi öğrenmekten de bahsetmiş. Bunun için de bazı tavsiyeleri var. İşaret ettiği kitaplardan biri Ramazan Yıldırım’ın Öğrenmeyi Öğrenmek isimli çalışması.

Kitapta bunlara ek olarak sözlük okumaktan, kütüphane oluşturmaktan da bahsediliyor. Okurluk üzerine kafa yorulmuş ve sıkıcı olmadan, ayrıntıya boğmadan “nasıl verimli okumalar yaparım” sorusu zihnini meşgul edenler için kısa ama öz bir rehber olmuş bu kitap.

Kitapla tanışıklığı arttırmak, nitelikli okumalara bir adım atmak için güzel bir rehber.

Halil Arslan yazdı

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2016 Pazartesi 11:42 Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner26