Nihayet şiirden bahsetmiyoruz burada!

Kendisinden başka kimseye boyun eğmeyen şair Osman Konuk’un ‘Tehlikeli Belki’sini Cem Kaya inceledi.

Nihayet şiirden bahsetmiyoruz burada!

Osman Konuk'un, ilk baskısı Mayıs 2006'da Hece Yayınları tarafından yapılan Tehlikeli Belki isimli şiir kitabının yeni baskısı geçtiğimiz günlerde Profil Yayıncılık'tan çıktı. Osman Konuk, yaşayan şairler arasında en çok okunan, kitapları en çok satılan şairlerden. Buna rağmen kitaplarının hiçbiri piyasada bulunmuyordu. Tehlikeli Belki'nin Profil Yayınları'nca yeniden yayınlanması böylece, uzun zamandır var olan bir ihtiyaca karşılık geldi.

Şiirleri yoğun ve kalabalık olmakla birlikte esprili ve kıvrak

Tehlikeli Belki'nin son bölümü, şairin 1982'de Üç Çiçek Yayınları tarafından yayınlanan ilk kitabı Seni Yalnız Ben Anlarım şiirlerinden oluşuyor. Konuk'un yalnızca 17-20 yaşları arasında yazdığı ve yayınlandıkları dönemde de hayli ses getirmiş bu şiirlerden başka, kitabın “Gencolmak” (1983-1991) ve yine “Tehlikeli Belki” (2000-2005) başlıklı iki bölümü daha var. Tehlikeli Belki, şairin “Tanınmamak İçin Şair”, “Aşırı Belki”, “Masal” gibi çok ünlü şiirlerini de kapsıyor.Osman Konuk, Tehlikeli Belki

Tehlikeli Belki'de, Osman Konuk şiirinin temel unsurlarından biri olan ironi ön plana çıkıyor. Konuk'un ince bir alayla örülmüş şiirleri, bu son derece hafif görünen üslupları içinde sert bir eleştirel tavır gizliyorlar. Şiirlerin eleştirisi yoğunluklu olarak, şairin, içinde yaşadığı toplumun normlarına, geleneklerine, klişelerine, hâkim yargılarına, inşa ettiği yapay kimliklere odaklanıyor. Şairler -belki en çok şairler-, banka memureleri, cerrahlar, doktorlar, garsonlar bu ince alaydan geçiyorlar. Şiirler yoğun ve kalabalık olmakla birlikte esprili ve kıvraklar. Osman Konuk'un şiirinin özelliği, dar alanda çok şey söylemesine rağmen bu yoğunluk ve kalabalığın şiiri hantallaştırmaması. Ağır bir hüzünle eğlence şiirlerde iç içe geçiyor. Hüzün, “herkes”ten ayrı olmaktan, eğlence ise “herkes”le edilen alayın incelikli zekâsından alıyor gücünü.

Osman Konuk'un “Tehlikeli Belki” isimli şiiri Tehlikeli Belki kitabında yok. Kitaba ismini veren “Tehlikeli Belki” şiiri, Konuk'un sonraki kitabı Beyaz Savunma (Pan, 2009) içinde yer alıyor. Beyaz Savunma da Tehlikeli Belki'deki ironik yapıyı haiz; ancak Beyaz Savunma'daki dokunaklı tad, Tehlikeli Belki'ye göre biraz daha güçlü.

“Melankoli 2012” Konuk’un en güzel şiirlerinden

Osman Konuk'u her klikten ayrı duran, bağımsız bir şair olarak tanıyoruz. Konuk'un şiirleri de kendilerinden başka hiçbir forma, düşünceye itaat etmiyorlar. Kendi olma çabasının şiir biçimindeki protestosu bu şiirler.

Osman Konuk, az ve öz yazan şairlerden. Yılda ortalama üç şiir yazıyor. 1982'deki çıkan ilk kitabından sonra 2006'ya dek şiir kitabı çıkarmamış, dergilerde görünmekle yetinmişti. Osman Konuk en son, İtibar dergisinin Nisan 2012 sayısında yer alan “Melankoli 2012” şiiriyle dikkat çekti. “Melankoli 2012” Osman Konuk'un en güzel şiirlerinden. Konuk'un Beyaz Savunma'dan (2009) sonra yazdığı 6 şiiri var. Okurlarını bu sefer fazla bekletmemesini, kısa zamanda karşımıza yeni bir kitapla çıkmasını temenni ediyoruz.

Cem Kaya haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Mayıs 2012 Salı 17:37 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 13:16
YORUM EKLE

banner19

banner36