Necip Fazıl'ın has odasında kimler vardı?

Hüseyin Yorulmaz'ın 'Bir Neslin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek' kitabı, üstad hakkında geniş kapsamlı bir kaynak olma özelliği taşıyor. Elif Bayır yazdı..

Necip Fazıl'ın has odasında kimler vardı?

Bir yazarın hayatı, fikirlerinin gelişimi hakkında ne kadar bilgi sahibiyseniz, o yazarı o kadar iyi anlarsınız diye düşünenlerdenim ben de. Örneğin hayatı hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığımız bir yazarın bir eserini okumak, hangi tarihte basıldığı belli olmayan bir fikir kitabını okumak gibidir. Benim gibi düşünenler için başvurulacak öncelikli kaynak tabi ki yazarlar hakkında hazırlanmış biyografiler.

Ne kadar çok eserini okusak, hakkında ne kadar çok okuma, araştırma yapsak yetmeyecek yazarların başında gelen bir isim Necip Fazıl Kısakürek. Üstad Necip Fazıl hakkında günümüze kadar birçok çalışma yapıldı, biyografileri yayınlandı. Beşir Ayvazoğlu, Necip Fazıl hakkında yapılan çalışmalar için şöyle diyor: “Necip Fazıl gibiler hakkında yazılabilecek her cilt, onları ancak bir taraflarıyla yakalayabilir. Bütünüyle kavramaz, ruh ve zeka portrelerini çizmek imkansızdır.”

Daha önce Bir Neslin Öncüsü Celal Hoca ve Bir Neslin Ağabeyi Erdem Bayazıt biyografi kitaplarını hazırlayan Hüseyin Yorulmaz, bu kez “Bir Neslin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek” kitabını kaleme almış. Geçtiğimiz Nisan ayında Hat Yayınları tarafından basımı yapılan kitap, Üstad hakkında geniş kapsamlı bir kaynak olma özelliği taşıyor.

Yarın geliyorum, en yakınlarımızı topla”

Bir yazarın hayatı hakkında okumak, okuru öncelikli olarak kafasında yarattığı yazar ile gerçek hayattaki yazar arasında bir kıyas yapmaya zorlar. Bir Neslin Üstadı Necip Fazıl Kısakürek kitabında okur bu şoku birkaç kez yaşıyor. Üstadın çocukluk yıllarının geçtiği konaktaki anılarıyla karşılaşıp, onu küçük bir çocuk olarak görüyorsunuz kitabın başında. Küçük kardeşini kaybettiğinde konağın kapısından çıkarken gördüğü tabutun yıllar sonra şiirlerinde çokça zikrettiği ölümle ilk karşılaşması olduğunu öğreniyorsunuz.

Çocukluk yıllarından itibaren kronolojik bir örgüyle devam eden kitapta başka bir dikkat çekici nokta ise yazarın bazı diğer yazarlarla ilişkilerinin anekdotlarla anlatıldığı bölümler. Kimler yok ki bu bölümlerde: Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Osman Yüksel Serdengeçti, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan… Bu bölümler hakkında küçük bir ipucu vermek için kitaptan bir bölümü sizinle doğrudan paylaşayım. “Anamı sorsanız Büyük Doğudur” diyen Akif İnan ve üstad arasındaki ilişkinin anlatıldığı bölümde Necip Fazıl’ın Akif İnan’a, “Yarın geliyorum, en yakınlarımızı topla, has odamızın esrarını konuşacağız” dediği ve yukarıda ismi geçen bazı şairlerle gece yarılarında “has odanın esrarı” dedikleri konuşmaları yaptıkları anlatılıyor. Kitapla bir nevi bu odanın kapılarını aralamış sayılıyorsunuz.

Çok uzun soluklu bir çalışmanın eseri olduğu aşikar olan kitap için öncelikle Hüseyin Yorulmaz’a kendi adıma teşekkürü borç biliyorum. Daha önce de alıntı yaptığımız gibi inşallah bu kitap bazılarımız için Necip Fazıl Kısakürek’in en azından bir yanından haberdar olmak için vesile olur.

Elif Bayır yazdı

Yayın Tarihi: 01 Eylül 2014 Pazartesi 14:30 Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 10:32
banner25
YORUM EKLE

banner26