Ne kadar çok mektup arkadaşı varmış!

Bir çocuğa, dünya Müslümanlarını nasıl anlatırsınız? Peki, bir büyük olarak biz yeterince biliyor muyuz?

Ne kadar çok mektup arkadaşı varmış!

İslam Ülkelerinden Mektup ArkadaşlarımAylin Atmaca, Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Editörlük, dergilerde metin yazarlığı gibi işlerde imzası mevcut. Yayınlanmış tam 18 tane kitabı var. İçlerinden bir tanesi var ki çok dikkat çekiyor. “Bir çocuk, başka ülkeleri ve oradaki Müslümanları nasıl tanır?” sorusuna çok güzel bir cevap niteliğindeki kitabı şimdiye kadar nasıl okumadık diye hayıflandık. Nesil Çocuk’tan 2009 yılında yayınlanan bu kitap, eğlenceli bir ansiklopedi gibi.

İslam Ülkelerinden Mektup Arkadaşlarım

Kitabın tam ismi bu. İslam’ı, sadece bazı ülkelere kısıtlayan bir algıya sebep olmamak için, biz bu kitabın ismini “Dünya Müslümanlarından Mektup Arkadaşlarım” diye okuyalım. Böyle daha bir aklımıza yatıyor sanki. Ve kitaptan bahsedelim biraz:

Yunus isimli bir çocuk, alıyor eline kâğıt-kalemi ve bir mektup yazıyor. Hiç görmediği ülkeleri ve o ülkelerde yaşayan çocukların durumunu merak ediyor. Birçok ülkeden mektup arkadaşı ediniyor ve onların yazdığı mektuplar sayesinde hem o ülkeyi hem de o ülkede çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu öğreniyor. Kitap, Yunus’un okuyucuya yazdığı bir mektupla başlıyor. Mektupta, mektup arkadaşı edinme sebebini ve onları tanımaktan duyduğu keyfi anlatıyor. Sonra tam otuz ülkeden gönderilmiş mektuplarla devam ediyor kitap.

ÇocuklarMektup arkadaşları kimler?

Saymakla bitirilecek gibi değil. İşgal ülkesi Filistin’den Riyad Hammami’nin mektubunu da görüyoruz bu kitapta, Yemen’den Rashad El-Kahlani’nin yazdıklarını da. Cezayir’deki çocuğu, Yemen’deki mutluluğu, Maldivler’deki güzellikleri, Burkina Faso’daki yaşamı öğreniyoruz. 30 ülke arasında Özbekistan da var, Kıbrıs da, Komor da, Malezya ve Eritre de... Çeçenistan, Fas, Tacikistan, Mısır derken, dünyanın dört bir yanından farklı ülkeleri biraz daha yakından tanıyorsunuz.

ÇocuklarBüyükler de okumalı bu mektupları

Her çocuk öncelikle kendi ülkesini tanıtıyor. Hangi dili konuştuklarını, ülkelerinde en çok hangi meyvenin bulunduğunu ve tarihlerini anlatıyorlar dilleri döndüğünce. Mektuplarda çocuksu bir dil mevcut, ama anlatılanlarda büyüklerin ilgisini çekecek noktalar da çok. Örneğin,Türkiye’nin onlar için neden önemli olduğuna da değiniyor bazıları. Yahut geçmişte yaşadıkları ya da halen yaşamakta oldukları savaşlardan ve bunların onları nasıl etkilediğinden bahsediyorlar. Maldivler’den yazan Galib Gayoom,Türkiye’nin başbakanının ülkelerini ziyaret etmesinden çok memnun kaldıklarını anlatırken; Nijerya’daki Magaji Bandele, yaşadıkları sıkıntılardan veMüslümanların onlara yaptığı yardımlardan bahsediyor. Sudan’daki maddî sıkıntı,Komor’dan esen güzel kokular, Katar’da yapılan inci avcılığı, Endonezya’nın doğal güzelliği…

Çocukların ilgisini canlı tutmak amacıyla mektup formunda hazırlanan sayfaların arasına, söz konusu ülkeyi anlatan en az iki resim eklenmiş. Otuz ülkenin çok keyifli bir çocuk diliyle anlatıldığı bu kitabı okurken ilginizin hep canlı kalacağı muhakkak.

Sümeyye Karaarslan zevkle bir çocuk kitabı okudu

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 13:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26