Naz bitiren şiirler yazıyor!

Onu Anadolu Gençlik Dergisi'nin Üsküdar'daki şubesinde tanıdım. Bir yaz öğleninden sonra, bir "avuç" insana edebiyat üzerine...

Naz bitiren şiirler yazıyor!

Onu Anadolu Gençlik Dergisi'nin Üsküdar'daki şubesinde tanıdım.

Bir yaz öğleninden sonra, bir "avuç" insana edebiyat üzerine sohbet edecekti. O güne kadar sadece "Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları" adını verdiği kitabını okumuştum.

Herhalde nadir bulunan bir okurdum ben. Çünkü o kitaptan aldığım okuma keyfinin teşekkürünü etmek için, AGD'ye geleceğini duyar duymaz koşturdum.

Güzel bir konuşma oldu. Orada ilk yazılarımdan birini okutmuştum Ayçil'e... Bi' dolu söz söyledi. O günden sonra, denemeyle olan tanışıklığımıza şiir de katıldı.

Onun Türk şiirinin son dönemdeki en etkili şairlerinden biri olduğunu kavramam uzun sürmedi. Naz Bitti, Arastanın Son Çırağı... Bu iki kitaptaki şiirleri mısra mısra okuduğumu bilirim. Uzun süredir bu kitapların baskıları yoktu.

 

Ali Ayçil şiirini takip edenler ben gibi sadece onun, Dergah dergisindeki şiirlerini okuyabildiler. Kitabına girmemiş yaklaşık on şiiri var Ayçil'in. Umarım hafızam beni yanıltmıyordur. Velhasıl Ali Ayçil'in bu şiirinden olan uzaklık, yakın zamanda sona erdi. Sur Kenti Hikayeleri, Kovulmuşların Evi gibi Ayçil'in kitaplarını basan Timaş, bu ayın başında Naz Bitti'yi tekrar bastı.

 

Cafer Keklikçi bu ayki Yeni Şafak Kitap'ta onun bu tekrar baskısı yapılan Naz Bitti'si hakkında güzel bir yazı kaleme aldı. Orada, Ali Ayçil'in 90 kuşağı arasındaki şairlerden kendi yolunu, kendi şiiriyle bulan bir şair olduğunu söyledi. Şimdiye kadar yukarda da belirttiğimiz gibi Ali Ayçil'in iki şiir kitabı yayımlandı. Bu iki kitapta onun için düzülen övgüler, eminin üçüncü kitapta alıp başını gidecek. Çünkü şimdiye kadar yayımlanan, yeni kitaba girmeyi bekleyen şiirler onu gösteriyor.

 

Bu yazı, şairin "Naz Bitti" yeni baskısıyla tekrar okurla buluştuğunu duyurmak için yazıldı. Unutmadan söyleyeyim kitabı yayınevi 2000 adet basmış. Günümüzde bir şiir kitabının 1000'den fazla basılıyor olması ne büyük mutluluk...

 

 

Yakup Öztürk mutlulukla Naz'ın bitişini  haber verdi

 

 

düşman ki kırdan gelir, bir ikon kadar yalnız

şehrin gerdanı için demet demet nergisle

kaç uyuşuk baharın yorduğu solgun evler

yılışarak gerinir toz kaldırır sessizce

                   (Rum Mezarlığı)

 

koça katımlık diye beni size taktılar

iki gülsem birini tuzağa düşürdünüz

 

ilkin beni saldınız dük yokuştan aşağı

çar naçar iner idim arkamdan üfürdünüz

 

...

 

dedim; bu yeşertide bir ceylan yavruladı

siz tutup üzerinde postalla yürüdünüz

                                      (Av)

 

II

şimdi bana efendim yeni bir hayat gerek

göğüs kafesim için Dede'den bir kaç nağme

eşiğinizde bitti sürdüğüm belirsiz iz

teli kopuk bu çalgı ne söylese beyhude...

                                              (Ud, "h" için)

 Naz Bitti, Ali Ayçil, Timaş.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 16:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26