Nasıl Yazmak Gerekir: Ünlü Tarihçi Arnold J. Toynbee'den 5 Tavsiye

Arnold Toynbee ardında onlarca eser bırakmış usta bir tarihçi ve çalışkan bir kalem. Hatıralar: Tecrübelerim adlı hatıratında, kendi tecrübelerinden hareketle eli kalem tutan, yazıyla uğraşan fikir işçilerine yazarlık hakkında 5 tavsiyede bulunuyor.

Nasıl Yazmak Gerekir: Ünlü Tarihçi Arnold J. Toynbee'den 5 Tavsiye

1889-1975 yılları arasında yaşamış 20. yüzyılın en meşhur dünya tarihçilerinden biri olan Arnold J. Toynbee onlarca esere imza atmış velut bir kalem. Türkçeye çevrilmiş eserlerinin sayısı bile 10’un üstünde. Elbette o şöhretini dünya tarihini medeniyet kavramı ekseninde yeniden ele aldığı ve Avrupa’nın yeryüzündeki tek medeniyet olmadığı tezini savunduğu 10 ciltlik A Study of History kitabına borçlu.

Klasik Yayınları’nın dilimize kazandırdığı Hatıralar: Tecrübelerim adı altında yayınlanan hatıratında Arnold J. Toynbee, eli kalem tutan, yazıyla uğraşan fikir işçilerine yazarlık hakkında şu tavsiyelerde bulunuyor:

1. Aceleyle işe girişme, harekete geçmeden önce düşün, evvela ele alacağın konuyu veya problemi bir bütün halinde görmek için kendine zaman ver.

2. Zihninizin harekete geçecek olgunluğa ulaştığını hissettiğiniz an derhal harekete geçin. Çok uzun süre beklemek, çok aceleci davranmaktan daha da ters neticeler doğurabilir. Eğer mükemmele ulaşana kadar beklerseniz geri kalan bütün çalışma hayatınız boyunca beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü insanın elinden veya zihninden çıkan hiçbir şey mükemmel değildir.

3. Kanaatimce bu tavsiyem sadece tarih alanında değil, her alanda eser veren yazarlar için de yararlıdır: Her gün düzenli olarak günün en iyi yazdığınızı düşündüğünüz saatlerde yazın.

4. Arta kalan vakitleri heder etmeyin. Sonraki işinize başlamak için doğru zaman, yarın ya da gelecek hafta değil; "derhal" veya Amerikan deyiminde olduğu gibi "right now" derhal, şimdidir.

5. Daima ileriye bak. Bir motosiklet yarışçısının teleskopik olarak farkına varmadan ulaşmış olacağı ufka bakması gibi, daima ileriye bak.

Arnold J. Toynbee, Hatıralar: Tecrübelerim 

Yayın Tarihi: 12 Haziran 2018 Salı 14:25 Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 17:47
banner25
YORUM EKLE

banner26