Nakşibendi'yi merak edenlere!

Nakşibendi yolunun tarifi ve tasnifi ile beraber, bu tarikatın büyükleri ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki temsilcileri kitapta yer buluyor.

Nakşibendi'yi merak edenlere!

Hamid Algar aslen İranlı olup İran çalışmaları ile tanınmış bir düşünür. İran ile ilgili çalıştığı süre zarfında Türkiye ve tarikatlar tarihine karşı uyanan merakı onu bu konuda çalışmasına bir vesile olmuş. Amerika’nın Berkeley Üniversitesi’nden yakın zamanda emekli olacak Hamid Algar’ın “Nakşibendilik” adlı eseri İnsan Yayınları tarafından okuyucuya sunuldu.

9927
Hamid Algar

Nakşibendi yolunun tarifi ve tasnifi ile beraber, bu tarikatın büyükleri ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki temsilcileri kitapta yer buluyor. Aslen yazarın makalelerinin tercümesinden derlenen bu kitapta Türkiye’deki Nakşibendi temsilcileri de takdim edilmiş. Yazarın gerek birebir yaşadığı tecrübeler, gerek de inceleme çalışmalarının bir bütününü yansıtan yazılar halihazırdaki Nakşibendi mensupları üzerine ciddi değerlendirmeler sunuyor.

 

En geniş kaynak

Hem Türkçe’de hem de İngilizce’de Nakşibendilik üzerine en kapsamlı ve kapsayıcı literatür Hamid Algar’a ait. Yazar Orta Asya’dan Bosna’ya kadar tüm önemli Nakşi hareketleri titizlikle incelenmiş.

Hamid Algar, NakşibendilikKitabın içinde Türkiye’nin özel bir yerinin olması da dikkatten kaçmıyor.. Bunun yanında kitapta üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin anlatıldığı bölümlerin kuvvetli bağlantılar içerdiğini söylemek mümkün.

Nakşibendiliğin siyaset ile münasebeti tartışmalara gebe bir alt başlık olduğundan yazar bu konuya da özel olarak değiniyor. Diğer ülkelerden verdiği örnekler ile de meselenin Türkiye’ye münhasır olmadığını hatırlatıyor. Algar, sıkça duyduğumuz üzere Nakşibendi tarikatının siyasi aktivizmi teşvik ettiğine dair argümanı tamamen reddetmese de geçerliliğini somut verilerle tartıyor.

 

Algıları açıyor

Hamid Algar’ın tarikatlar üzerine siyaset, antropoloji ve sosyoloji alanlarında yapılan çalışmaların aksine bu konunun kendine has gerekliliklerin ve hudutların bilincinde bir muhakeme anlayışı var. Pozitif veriler ışığında, hasıla gelen algının tıkandığı noktaları açabilen nadir yazarlardan birisi.

“Nakşibendilik” kitabı, gerek Nakşibendi tarikatı ile hususi alakadar olan, gerek de tarikatlara genel bir merak besleyen okuyucunun başlangıç noktası olan bir kitap. Aynı zamanda konu hakkında yetkin bilgi sahiplerinin de her an danışabilecekleri bir referans. İlgililerin kütüphanelerinde muhakkak bulunmalı.

 

Murteza Üveysli haber verdi.

Yayın Tarihi: 25 Aralık 2009 Cuma 15:29 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 16:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Sözer
Ali Sözer - 11 yıl Önce

Meseleyi bütün boyutlarıyla bilen birkaç kişiden biri olan Hamid Algar'ın Nakşibendiliği daha geniş ve ayrıntılarına girerek yazması çok güzel olur. Yine de giriş niteliğinde önemli bir kitap.

Aynı sahada Necdet Tosun'un eserleri de çok kıymetlidir.

Ahmet SAMİ
Ahmet SAMİ - 11 yıl Önce

Aslen ingiliz olup, Türk hanımla evlidir.İslam toplumlarının hemen hemen tamamının dilini bilir.

banner26