Naci el Ali'nin albümü İz'de!

İz Yayıncılık Filistinli karikatür sanatçısı Naci el-Ali'nin Hanzala karikatürlerinin tıpkıbasımını yayımladı.

Naci el Ali'nin albümü İz'de!

Yılın En Önemli Kitabı: HANZALA
Yılın en önemli kitabı çıktı! Abartmıyorum, İz Yayıncılık Filistinli karikatür sanatçısı Naci el-Ali'nin Hanzala karikatürlerinin tıpkıbasımını yayımladı. Yayın hakları Arap Dokümantasyon Merkezi'ne ait olan ve 1983 yılında ilk baskısı gerçekleştirilen, 2007 yılında ikinci baskısı yapılan Hanzala karikatürleri İz Yayıncılık'ın 588'inci kitabı olarak çıktı.

Hafta sonu Cesur Küçük'le Cağaloğlu'nda İz Yayınlarına uğradık. Önce dergileri bir kolaçan ettikten sonra yeni çıkan kitapları şöyle bir inceledik. Daha sonra İz Yayınları'nın redaktörü Ali Akyurt, Naci el-Ali"nin Karikatür kitabının tıpkıbasımının çıktığını haber verdi. Cesur'la birer tane aldık.

21U"da giderken açtık Naci el-Ali'nin karikatür kitabını. Talal Selman ve Mahmut Derviş'in sunuşları ile açılıyor kitap. Talal Selman “aktivist adımız”, Mahmut Derviş ise “günlük ekmeğimiz” diyor Naci el-Ali için. Hanzala"nın Lübnan bayrağını kaldırdığı ve yüzünde 10452 sayısı yazan karikatür sunuş yazılarının ardından geliyor. 10452 Naci el-Ali'nin pek çok karikatüründe kullandığı bir sayı. Lübnan'ın yüzölçümünü simgeliyor.

Kitapta 250'nin üzerinde karikatür var. Biliyorum, Naci el-Ali"nin karikatürlerinin pek çoğunu internetten gördük, masaüstü yaptık. Ama bu kitapta internette hiçbir sitede göremeyeceğiniz karikatürler var. Hüzünle baktık karikatürlere, gözlerimiz doldu zaman zaman. Tebessüm ettik bazen de. Naci el-Ali'nin ne kadar büyük bir sanat adamı olduğuna bir kez daha şahitlik ettik. Şahane, gerçekten.

Naci el-Ali kimdir?
Asıl adı Naci Selim Hüseyin El Ali, lakabı ise “Dâmiri's Sevre” yani Devrimin Vicdanı. Çünkü o Filistin davası ile özdeşleşen bir karikatür çizeri. 1936 yılında Şecere köyünde doğdu. 1948 yılında ailesiyle birlikte Filistin'den sürüldü. Lübnan'ın Sayda şehri yakınlarındaki Aynül Hilva Mülteci kampında büyüdü. 1960 yılında Lübnan Sanat Akademisine girdi. 1961 yılında Çığlık adında bir dergi yayımladı. Lübnan Sanat Akademisinde bir yıl okuduktan sonra Lübnan polisi tarafından hapse konuldu. Okulunu hapishanede tamamladı. 1963 yılında Kuveyt'te bir gazetede çalışmaya başladı. 1974 yılından itibaren Sefir gazetesinde çalışmaya başladı. 1979 yılında Arap Karikatüristler Birliği Başkanı seçildi. 1987 yılının temmuz ayının 22'sinde Londra'da İsrailli ajanlar tarafından düzenlenen silahlı saldırıda ağır yaralandı, 38 gün sonra 29 Ağustos'ta şehit oldu. Londra'da defnedildi. Halit, Usame, Leyal ve Cudi isimlerini taşıyan dört çocuğu var.

Bir Japon Gazetesi Naci el-Ali'yi dünyanın en önemli 10 karikatüristinden birisi olarak seçti. Ölümünden bir yıl sonra Paris'teki Dünya Gazete Yayıncıları Birliği, Naci el-Ali'ye 18. yüzyıldan günümüze dünyanın en büyük karikatüristi ünvanını vererek, “Altın Kalem Özgürlük Ödülü”ne layık gördü.

Hanzala kimdir?

Naci el-Ali'nin yaklaşık kırkbin eseri vardır. Her çizgisinin altında sırtı dönük, birkaç diken saçı olan bir çocuk vardır. O, Hanzala"dır ve daima 10 yaşındadır.

Naci Ali'nin bir yazısında Hanzala kendisini şöyle tanımlıyor: “Ben Hanzala. Babamın adı: Önemli değil. Annemin adı: Nakba. Kız kardeşimin adı: Fatıma. Ayakkabı numaram: Bilinmiyor. Çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.


E. Fatih Bilge yazdı

Yayın Tarihi: 17 Şubat 2009 Salı 11:19 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 14:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz akengin
yavuz akengin - 14 yıl Önce

İşte bu kitap alınır.. Ve hanzala gibi düşünülür...

Teşekkürler E. Fatih Bilge abim...

Ramazan
Ramazan - 14 yıl Önce

peki kitabın ederi nedir?

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 14 yıl Önce

Hanzala'yı ilk Hilal TV'de tanıdım ve kardeşim bildim. Naci el-Ali, tek kelime ile SANATÇI. Bu kitabı hazırlayanlara, basımını yapan İZ YAYINCILIĞA ve bizi haberdar eden dünyabizim ekibine sonsuz şükranlarımı sunarım. Allah hepinizden razı olsun.

Hakan Sarı
Hakan Sarı - 14 yıl Önce

İşte bu süper bir haber. Hemen Cağaloğlu'na gidip Hanzala kitabından almalıyım.

ali akyurt
ali akyurt - 14 yıl Önce

iz'den on iki liraya alınabilir. iz kitabı satıp hiç indirim yapmayan kitapevi var mı bilmiyorum ama öyle bir yer varsa yirmi liraya mal olacaktı.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 14 yıl Önce

iki ay önce, iz'in mevsimlik katalogunda görmüştüm bir satır, hanzala albümü yayınlayacağız diyorlardı. hasan aycın'ın itici gücüyle oldu diye düşünmüştüm. bu yılın en harika yayını. bundan sonra kitap çıkmasa da olabilir. ederi ne olursa olsun, bu kitabın geliri kalbimize gidiyor. harika ya harika, ne diyeyim, söz kalabalık ediyor, çizgileri varken naci el-ali'nin. yüzünü özledik hanzala, kerbela'dan beri, yüzünü özledik.

Hatice Algın
Hatice Algın - 14 yıl Önce

İz önemli bir 'iz' bırakacak bu sefer...

muhyiddin
muhyiddin - 14 yıl Önce

değerli bir yazarımızın beğenerek okuyacağınız bir makalesi http://www.darulhikme.org.tr/?sf=haber&haberid=239&ktg=54 naci alinin tüm şiirleri bu makalede


banner19

banner36