Müzmin sol, tiyatrodan elini çek!

Devlet Tiyatroları repertuarını genişletiyor; bu iyi ama tiyatrocunun tiyatroya ettiğini göbeğini kaşıyanlar etmiyor!

Müzmin sol, tiyatrodan elini çek!

Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’de perdelerini aslında her sene olması gerektiği gibi açacak. 2010-2011 sezonunda 20'si yerli, 18'i çeviri olmak üzere 38 yeni eser seyirciyle buluşacak. Bu güzel bir haber. Her sezon yeni oyunların seyircinin beğenisine sunulması tiyatroyu canlı tutan yegane hayat damarıdır.Tiyatro

Neden yeni oyunlar önemli?

Yeni oyunlar olmadıkça yahut tekrar yazılmadıkça var olan bir oyunun defaatle oynanması yahut birkaç sezon ara verilip sonra tekrarlanması tiyatrocuyu robotlaştırır, tiyatro mefhumunu ezber hareketleri tekrarlayan sirk gösterilerinden farksız kılar.

“Çağdaş Tiyatro”muzun modernleşememesi!

Tiyatronun bu “sirk” hali maalesef yıllarca Türk tiyatrosunun bir özelliği oldu. En çok izlenen oyunlar komediler oldu. Ha, unutmadan; çok yavaş adımlarla yenilikler gerçekleştirildiği, belli bir zümrenin ve belli görüşü paylaşanların inisiyatifine bırakıldığından bazı oyunlar temcit pilavı gibi tekrar ısıtıla ısıtıla önümüze sürüldü. Bundan dolayı en çok seyircisi olan, en çok sahnelen oyun olmaları istatistikî olarak sağlandı.

TiyatroTiyatromuz halkın dikkatini çekmez oldu

Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları ikişer düzine oyun etrafında dönüp dönüp durdukça, yenileme ihtiyacı görmeyip yenilikleri ekleme oranını çok düşük tuttukça, tiyatroya merak salan yeni izleyici birkaç sezon sonra yenilik olmadığını gördükçe ayağını çekti. Tiyatrolar seyircisizlikten yakındı, oyuncular TV ve sinemaya kaydı, şanssız olanlar oyunlara çıkamadı, vs.

Tiyatrodan o kadar uzaklaştık ki…

Çoğu zaman sinema biletinden bile ucuz olan tiyatro nedense artık ilgisi kalmayan halkımızın çok büyük bir bölümünün gözünde lüks. Eminim ücretlerin sinema ücretiyle aynı yahut daha düşük olduğunu bilseler sinema izleyicilerinin onda biri dahi tiyatrolara akın etse salonlarımız dolup taşacak.Tiyatro

Her zamanki seyirci değil, tüm halk hedeflenmeli

Eminim tiyatro izlemenin zevkini tadanlar, katarsis etkisi olsun olmasın tiyatrodan vazgeçemeyecekler. Yeter ki tiyatromuz her sezon düzinelerce (farklı ve yeni) oyunu her zamanki seyircisine değil (!) halkına sunsun.

Yarın: Keşke Sultan Abdülhamid Han sergilense

 

Cüneyt Çelik tiyatrolar hepimizin olmalı diyor

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 16:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sıkkın
sıkkın - 10 yıl Önce

Yeter ki tiyatromuz her sezon düzinelerce (farklı ve yeni) oyunu her zamanki seyircisine değil (!) halkına sunsun.
devlet tiyatroları oyunları halkına sunuyor. fakat dünya da şöyle bir gerçek var tiyatro gibi sanatsal yönü ağır basan sanatsal aktiviteler sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda bütün dünya da belli bir kesime hitap ediyor. yani avamı salonda istemiyor. buna bir hakları var mı derseniz, zaten gidende pek birşey anlamıyor.sadece olaylar dönüyor ama sanatsal derinliğe inemiyor.

sıkkın
sıkkın - 10 yıl Önce

ve tiyatro sanatsal derinliği fazlaca bulunduran bir seyirciyi görmek istiyor. devlet tiyatroları ve şehir tiyatrolarını eğer takip ediyorsanız her daim salonların dolu olduğunu ve talebinde fazla olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
müzmin sola gelince, Türkiyede her yer birileri tarafından parselenmiştir. bırakın tiyatroda solun olsun zira sevişme sahnesini günah diye yerine getirmeyen bir tiyatro oyuncusu da pek hoş olmazdı. tiyatro, hellen işi, avrupa işi...

memir
memir - 10 yıl Önce

yahu sol neden tiyatrodan elini çeksin!?
tiyatro zaten onların. onlar kendilerini batıya ait hissediyorlar ve tiyatro batının.

bence biz mümkün mertebe çekelim elimizi..

banner19

banner13

banner26