Mutluluğu okumak ister misin?

Mustafa Kutlu'nun yazdığı mutlu hikâyeler. Dergâh Yayınlarından taze çıktı.

Mutluluğu okumak ister misin?


Mustafa Kutlu Hocayı, Şubat ayı gibi ziyaret etmiştik. İçindeki mutluluk, sözlerine aksetmişti. Kendisiyle ettiğimiz muhabbet; güzellik, mutluluk, çiçekler, kitaplar ve bulutlarla süslenmişti. O zamanlar bir kitap hazırlığı içindeydi. “Ölmeden, insanların mutlu olabileceği, kısa kısa hikâyelerden oluşan bir eser bırakmak istiyorum” demişti. Bu kitapta güzel hayatlar, mutlu yaşamlar olacaktı. Adını büyük bir heyecanla söyledi:  Hayat Güzeldir. Evet hocam dedim. Hayat güzeldir. Çay da çok güzelmiş.

Hayat Güzeldir yaz mevsimine ilk adım attığımız günlerde, Dergâh Yayınları’ndan çıktı. Toplam 175 sayfa. 21 kısa hikâyeden oluşuyor. Kitabın kapağı, adeta içimize baharı getiriyor. Adeta içimize, kırmızı çiçeklerin kokusunu salıyor. Sevinç adlı hikâyeyle başlıyor, Allah Bes ile bitiyor. Hayat Güzeldir, Mustafa Kutlu

Bu kitapta sonbahar yok

Böyle bir kitabın çıkacağını duyduğum an çok heyecanlanmıştım. Yıllarca hikâyelerini okurken, içimde bir yerleri sızlatan yazardan, böyle neşeli öykülerin varlığını duymak karamsarlığımın rengini bir ton açmıştı. Kitabı, güneşli bir ikindi vaktinde Dergâh Yayınları’na almaya gittim. Kapıda Mustafa Kutlu’nun güneş gözlüklü, şapkalı ve gülen bir yüzünün olduğu bir afiş vardı. Bu afiş adeta kitabın konusunu anlatıyordu. Gülen bir yüz. Ardında masmavi deniz.

Maçka’da, denizi gören bir yerde ilk öyküyü okudum. İlk sevincim o an Sevinç adlı hikâyeyle geldi. Mutluydum galiba. O hikâyede de, Maçka’da bir parkta iki simitçi çocuk vardı. Güvercinler vardı. Bir simidi ikiye bölüşen simitçi çocuktan, payına çok düşenin gösterdiği erdem vardı. Gerçek dostluğun resmi çizildi. Bu durum hem duygulandırdı hem ferahlattı. Sonunda iç yakan bir hikâyeyle karşılaşmadım. Zaten okurken metinde geçen kelimeler, hikâyenin sonuna güzel yollardan götürdü beni. Karamsar bir tablo çizilmedi zihnime. Hatta bu yazıyı yazarken karamsar kelimesini menfi manada kullanmak dahi hoşuma gitmedi. Çünkü bu hikâyede çiçekler, kelebekler, çocuklarının elinden tutan anneler var.

Mutlu olmak için okurken, mutlu oluyoruz

İkinci hikâye, Nöbetçi Âşık.  Aşk, bu kitabın sayfalarına çok yakışmış. Bu hikâye ilk etapta tansiyomuzu düşürse de;  ruhumuzu sıkmayan, içimizi boğmayan bir anlatımı var. Bir asker, âşık. Hem asker olmanın, hem de nöbet tutmanın hem de âşık olmanın, beyaz ve siyah tonların birbirine karıştığı resme benzediğini biliyorum. Ya da masmavi bir denizde su almaya başlayan sandala. Sonu hüsran da olabilir, açık renkli bir yaşam da. Bu hikâye de diğer hikâyeler gibi mutlu bir sonla bitiyor. Ya da bu hikâyelerin bir sonu yok gibi. Kutlu hocanın kaleminden, mutlu bir sonsuzluk desek mi?

Zarif kelimeler mutlu sona köprü olmuş

21 hikâyenin 21’i de mutlu resimlerle süslü. 21’i de gül bahçeleriyle, lalelerle, güneşli havalarla, aşkla donanmış. Daha önce yazdığı bütün kitaplara inat, bu kitaptaki her olay her kişi mutlu. Eserde yer alan hikâyelerin isimleri, eserlerin özeti zaten. Sevinç, Çiçek Tefsiri, Şafak Pembesi, Karpuz ve Çiğdem Güzeli... Başlıkları okurken, mimiklerimizde bir tebessüm ürperiyor. Mustafa Kutlu bu eserle amacına ulaşmış. Son dönemdeki ruh halini iyi yansıtmışa benziyor. Afişiyle, kapağıyla, içeriğiyle, başlığıyla mutluluk tütüyor. Mutlu olmak için okunacak öyküler desek yanlış olmaz. Önceki eserleriyle birlikte Hocanın bu eseri, dünyanın nasıl bir yer olduğunu bize iyi aktarıyor. Acı ve mutluluk. Yaşlı bir hacı dedenin karısı hacı teyzeyle şakalaşması, nöbetçi bir askerin nişanlısının resmine bakması, tahlil sonuçları iyi çıkan adam, Adil Efendi, çiçekler, kelebekler…

Yaşlı dede bu hikâyede ölmüyor, eşine eziyet etmiyor. Nöbetteki âşık asker kör bir kurşuna kurban gitmiyor. Hepsini mutluluk kalkanı koruyor. Bu kitaptaki acı sonlar, hayatın güzelliğinden korkuyor.  Daha önce Mustafa Kutlu hocanın bir kitabını yazdığımda “Orhan Özekinci, Mustafa Kutlu hikâyelerinde hüzünlenmeye devam edecek!” demiştim. Bu kitapta da yanılmadım. Mutluluğa hüzünlendim.


Orhan Özekinci, daha çok mutlu günler göreceğiz dedi.

Yayın Tarihi: 21 Haziran 2011 Salı 14:29 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 15:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkiye Şiir Okuma Grubu
Türkiye Şiir Okuma Grubu - 10 yıl Önce

her yıl bu zamanlar Mustafa Kutlu'dan bir önceki kitabının uzantısı olan öyküler okumaktan yorulduk. hem kitapçılar borca da vermiyor. fotokopi yaptık Hayat Güzeldir'i

Not: Türkiye Şiir Okuma Grubu kısa aralıklarla öykü de okur:)

banner26