Mütedeyyinlerin derdi ile hemdert olacakmış!

Şair İbrahim Tenekeci Yeni Şafak’ta yazılarına başladı.. İlk yazısında neler yazdı, nasıl başladı?!

Mütedeyyinlerin derdi ile hemdert olacakmış!

İbrahim Tenekeci adını ilk defa Milli Gazete’de görüp tanıdığımda henüz ilkokul sıralarındaydım. İlk zamanlar sadece gazete köşesindeki resmine bakar, adını okur geçerdim; işin sırrına, yazıların tadına sonraki yıllarda vardım. O, yaz kış demeden mütemadiyen, devamlı misafir olarak bir Milli Gazete sütununda girerdi evlerimize. Köşesinde, kulaklarından aşağıya sarkan geriye doğru taranmış uzun saçlarıyla çekilmiş bir resmin altında yazdıklarıyla bir başka güzel olurdu, elimize aldığımız gazetemiz.

Ve bir müddet sessizliğe bürüdü şair kendini

Çok geçmeden şiirleriyle de haşir neşir olmuştuk. Lise yıllarımızda, hayatından süzülen manzumelerin ezberimize geçtiği günler başlamıştı bizim için. Dost meclislerinde söz arası söylenen bir mısrası ile art arda sıralanan dizelerin, sahibinin yönettiği düşünce sayfasında çıkan yazıların bahsi açılır, sohbet koyulaşırdı.

Olanlar olunca ve “sakın kader deme kaderinde üstünde bir kader vardır” sözü vuku bulup da yazılar Milli Gazete’de çıkmaz olunca, 11 yıldır gelen dost uğramaz oldu yıllarca misafiri olduğu evlerimize. Biz saymadık kaç yıl olmuş diye, zaten geç yetişmiştik yazılarına şimdi de erken kaybetmenin burukluğunu yaşadık içimizde.İbrahim Tenekeci

Belki dedik, az değil 11 yılın mahsulü bunca yazılar bir kitap halinde uğrar semtimize. Yenisi yok madem, hiç değilse eski yazıların hatırasıyla görüşelim yeniden dedik. O da olmadı. Bir müddet Yeni Söz’den aldık yazılarının sıcaklığını. Bir gün o yazılarda eyvallah dedi gitti. Ve bir müddet sessizliğe bürüdü şair kendini. Biz olur ya bir gün yeniden alırız haberini dedik. Hatta yeniden Milli Gazete’de yazacak diyenler bile oldu. Biz gazetelerde ararken izini, o büyük bir heyecanla karşımıza İtibar dergisi ile çıkageldi. Çıkan her sayıda hatırı ve itibarı yerli yerinde kalemlerle, konularla edebiyatta yıpranan itibarın tamirine uğraştı. Ve bu uğraşına devam ediyor.

Mütedeyyin camianın gidişatının takipçisi olacakmış

Geçtiğimiz günlerde Yeni Şafak gazetesinde bir sürmanşet haberi vardı, “İbrahim Tenekeci, yazıları ile yakında geliyor” diyordu. “Şükür kavuşturana, be abi” dedik yazacağı ilk yazıyı merakla bekledik. Ve beklenen ilk yazı geçtiğimiz Çarşamba günü geldi. “Başlarken” başlığı ile kaldığı yerden yepyeni bir başlangıç yaptı Tenekeci. Hem de bunu öyle bir dile getirdi ki, satır arasındaki boşluklar hasret türkülerimizle doldu.

İlk sözü bir anlamda “burada oluşum, kaderimin çizgisi” demek oldu. Nurettin Topçu’nun “üç hâkimin hükmünde hata aranmaz; kalbin, kaderin ve ölümün.” sözünün verdiği ders ile “kaderimin karşısındaki teslimiyetimle bugün buradayım” dedi.

Her zamanki asil ve mütevazı duruşunu yine kendine yaraşır bir şekilde takınmıştı üzerine Tenekeci. “Dengeler, hesaplar, şartlar böyle gerekiyordu, onun için artık buradayım” demedi. “Kadere olan teslimiyetimle geldim” dedi. Yeniden başlıyor olmanın heyecanı kelimelerinin üzerinde olsa gerek ki “Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır” duasıyla çıkmış yola. Haftada iki gün Çarşamba ve Cumartesi Yeni Şafak’ta okurlarına seslenecek.

Daha ilk günki yazısında, niyetinin doğrultusunda hürmet ve merhamet kavramlarının üzerinde bastırarak duruyor ve bu kavramalar benim anahtar kelimelerim olacak diyor. İlerleyen satırlarda imkânların bazı insanların fikriyatına nasıl müdahale edebileceğini irdeliyor. Mütedeyyin camianın gidişatının takipçisi ve derdi ile hemdert olacağını yine bir kez daha dile getiriyor.

“Bunca derdimiz (elbette ferdi bir dert değil) varken, mutlu insan rolü oynamadan, kalabalığın bir parçası olmaya karşı durarak, kimseden korkmadan; kimseyi korkutmayarak yolumuza devam edeceğiz” yürekliliğini ortaya koyuyor. Ve son sözü yine kendi lisan-ı hali olan duası oluyor: “Bana gelecek ve benden gelecek her türlü kötülükten Allah'a sığınırım.”

İlk yazısında bizi bu kadar heyecanlandırdı İbrahim Tenekeci, şimdi merakla Cumartesi yazısını bekleyerek bidayeti mübarek olsun diyoruz.

Sefa Toprak yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 10:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26