Musullu Süleyman akınlarda şen!

Ahmed Midhat Efendi'nin Musullu Süleyman adlı eseri büyük bir ilgiyi hakediyor

Musullu Süleyman akınlarda şen!

Hissiz, kokuşmuş ve geçmişini unutmuş olan profan sokaklar çokça sıkıyor insanın içini. Halbuki biz 

"Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik 
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik " diyebilen bir millet idik. Şimdi ise ne olduğumuz çok belli değil. Bir şeyler yapabilmek, insanların vicdanına dokunabilmek isterdim. Ama bazı istisnalar hariç kimse harekete geçmeye hazırmış gibi görünmüyor. Evet, giden şanlı akıncı yurduna dönecek gibi görünmüyor. Sakarya Nehri hala sessizce akıyor kendi halinde. Bu kadar olumsuzluk içinde biz napacağız peki? Aklıma gelen ilk yanıt okumak. Neyi okuyacağız peki? Bizi, tarihi, geçmişi, ilmi, kendimizi, kardeşimizi ve daha pek çok şeyi. Bu kadar şeyden bahsetme amacım size, “bizi” ve “tarihimizi” anlatan bir eserden söz etmekti: Musullu Süleyman
 
Süleyman-ı  Musli

9886Musullu Süleyman kaliteli bir eser. Eserin orijinal ismi Süleyman-ı Muslî, müellifi ise Hace-i evvel namıyla bilinen Ahmed Midhat Efendi. Kitap, yaklaşık 217 sayfa. Olaylar miladi 13. asrın ortalarında geçiyor. Yani henüz Devlet-i Aliyye kurulmamış. Musullu Süleyman’ın başından geçenler çok güzel bir üslupla anlatılmış. Hace-i evvel’imiz zaman zaman bizi romanın dışına çıkartıp ilginç bilgiler vermekten de kaçınmamış. Kudüs, Halep, Şam, Antakya, Urfa, Diyar-ı Bekr, Bağdat gibi şehirlere yolumuz düşüyor romanda. Arada İstanbul’a da uğramayı ihmal etmiyoruz tabii. Ahmed Midhat Efendi sık sık mezkur şehirler hakkında enteresan bilgiler vermiş romanda.  

Kurgu bir Harika   

En güzeli de romanın kurgusu. Kitabın bir bölümünde künhüne varamadığımız esrarengeiz olaylar gelişirken bir sonraki bölümde bu tuhaf olayların aslının ne olduğunu anlıyoruz. Her bölüm böylece bir sonraki bölüme bağlanıyor ve kitabın en sonunda da tüm bilinmeyenler çözülüyor. 

Cemal ağabey
 

Okunması  Gereken bir Eser 

Musullu Süleyman mutlaka okunacaklar listesinde yerini almalı. Zaten kendinizi bu kitaba bir kaptırdığınızda bakıyorsunuz ki kitap bitmiş. Kaplumbağa hızında kitap okuyan benim gibi biri bile bu kitabı iki günde bitirmişti. Yolunuz ÖzgünYayıncılık’a düşerse –ki mutlaka düşmeli- Musullu Süleyman’ı satın almadan aman çıkmayın oradan. Kitaba bir başlayın ki yıldırım hızında okuduğunuzu göreceksiniz inşaallah. 

 

Melih Koşucu haber verdi 

melihkosucu89 at hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 15:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
samiarslan
samiarslan - 9 yıl Önce

eseri henüz okumadım amma eserin nâşiri gayretkeş Cemal abimizin yayınevine yolunuz mutlaka düşmeli vesselam

Ali KOÇ
Ali KOÇ - 9 yıl Önce

Musullu Süleymanı okurken,Emin Maluf acaba Ahmet Mithad Efendinin eserindenmi esin aldı dedim.
Tarih kokan dolu dolu,öğreten de bir eser.

banner19

banner13