Müslüman bilginler dünyayı aydınlatmıştı

BBC Yapımı ‘İslam ve Bilim(Science&Islam)’ belgeselinin kitabı neler söylüyor?

Müslüman bilginler dünyayı aydınlatmıştı

Çeviri hareketleri!

Resulullah(a.s)’ın vefatından sonra, onun sözlerinin etkisiyle Müslümanlar çeşitli coğrafyalara gitmişler ve buralarda önemli araştırmalar yapmışlardır. Astrolojiden fiziğe, matematikten kimyaya, sağlıktan teknolojik aletlere geniş bir yelpazede eserler bırakan Müslümanlar, Avrupa’nın karanlık çağında bilime sahip çıkmış ve onu korumakla kalmayıp üstüne önemli eklemeler yaparak Avrupa Rönesans hareketine katkıda bulunmuştur.

Müthiş bir potansiyel güce sahip olarak ilim arayışına girişen Müslümanlar, Kur’an ve Resulullah(a.s)’ın sözlerinden alınan ders ve çalışmalardan sonra özellikle Yunan, Hind ve Pers kültüründen  ciddi manada çeviriler gerçekleştirerek, onları kendi potasında kaynaştırmayı başarmış ve çağa iz bırakacak buluş ve eserleri ortaya çıkarmışlardır.

İslam biliminin öyküsünü anlatıyor!Ehsan Masood, İslam ve Bilim

BBC Yapımı İslam ve Bilim(Science&Islam)’ belgeselinin kitabı da yukarıda bahsettiğimiz konuları irdeleyen, kısa ve sade anlatım tarzına rağmen bize neyin, nasıl olduğu,  hangi dalda önemli isimlerin olduğunu anlamamıza yardımcı olacak ciddi bir metin.

Kitabın yazarı Ehsan Masood,  tarihin en yanlış anlaşılmış, en az bilinen, halbuki en zengin ve verimli konularından olan İslam biliminin öyküsünü anlatıyor.

Müslümanların çalışmaları göz ardı ediliyor!

 Batı tarzı tarih yazımında, Avrupa’nın karanlık çağına atıfta bulunup, o dönemde yaşayan diğer toplum ve coğrafyaların göz ardı edilerek, o dönemden ışık hızıyla Rönesans aydınlanmasına geçilmesine şiddetle karşı çıkan yazar, o karanlık dönemde Müslümanların çok ciddi bir medeniyet kurduklarını ve dönemin bütün ilimleriyle ilgilendiklerini gözler önüne seriyor.

Kitapta, ilimleri dallara ayırarak, Müslümanların neden o ilimle ilgilendiklerini, bunun öncülerinin kimler olduklarını ve bu öncülerin dünya kültür mirasına neler bıraktığını, etkileriyle birlikte sunan yazar,  özellikle de bilgiye  sahip çıkıp, onu teşvik eden halife ve devlet adamlarına -bir teşekkür borcu gibi- kitabında yer veriyor.

Bağdat, Endülüs, Şam, Horasan ve diğer İslam beldelerinde yapılan ciddi ilim atağının kökenini irdeleyerek önemli bilgiler sunuyor.

İlimlerin efendisi Kindi!

Kitabın bize sunduğu önemli tespitlerden biri de, dönemin yaşayan alimlerinin sadece bir ilim dalıyla uğraşmayıp hemen hemen hepsiyle ilgilenmiş olması ve o ilimler hakkında eser bırakacak derinlikte olmaları. Misal olarak El- Kindi, astronomiden zoolojiye, bilimden felsefeye, şiirden, metalürji ve kılıç yapımına ve hatta kriptografiye kadar çeşitli dallarda gezinerek bu alanlarla ilgili eserler vermiş.

Yazar,  Batı’nın ilerleyişinin sebebinin,  bu büyük medeniyetin (İslam medeniyeti), geçmiş medeniyetlerin mirasını koruyarak ve üstüne katarak geliştirmesine bağlayarak bunun  Batı tarafından kasıtlı olarak gözden kaçırıldığının ve dillendirilmemesinin nedenleri üzerinde duruyor.  Ki bilimin böyle gelişebileceğini savunarak, bunun ortak bir dil olduğunu belirtiyor.

Kitabın son kısmını, bilim adına söyleyecek sözümüzün ve çalışmalarımızın gerilemesini üzüntüyle karşılayarak sürdüren yazar, yine de önemli çalışmaların başladığını, ileride yapacağımız atılımları, kendi tavsiye ve gözlemleriyle noktalıyor.

R. Sercan Somuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 13:34
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsniye
Hüsniye - 8 yıl Önce

Bu kitabın belgeselini internette bir sitede bulup izledim. Herkesin izlemesi gereken bir eser diye düşünüyorum

banner19

banner13