Mürsel Sönmez'den Külçe Şiir

Hayatları boyunca şiirden kopamayan okurlar vardır. Nereye gitseler, ne yaşasalar, ne düşünseler, ne okusalar değişmez onların şiirle olan birliktelikleri.

Mürsel Sönmez'den Külçe Şiir

 

Mürsel Sönmez'den Külçe Külçe Şiir...

 

 

Hayatları boyunca şiirden kopamayan okurlar vardır. Nereye gitseler, ne yaşasalar, ne düşünseler, ne okusalar değişmez onların şiirle olan birliktelikleri. Ceplerinde her zaman bir kitap olur. Okudukları kitapları hep bir başka kitap takip eder. Ama bu kitaplara sürekli eşlik eden kitaplar olur çantalarında. Bazen değişmez şairleri olur, mısra mısra dokurlar hafızalarına. Bazen de yeni ve genç bir şairin kitabıyla hemhal olurlar. Hal ve şart ne olursa olsun şiir kitabı başuçlarından ayrılmaz.

 

Bu anlattığım okurlar kadar şiir tutkunu olabildim mi, bilmiyorum. Günümüz şiirinden geriye, Türk şiirini okumaya gayret ettim. Kitaplığımda müstesna yerleri oldu her zaman bu şiir kitaplarının. O müstesna yeri geçen akşamlardan birinde ziyarete gittim. Onca kitap arasında, yeni çıktığı günlerde Üsküdar'daki İlke Yayıncılık'tan edindiğim bir kitabı gördüm: Külçe...

 

Şiirimizde duruşuyla ve kişiliğiyle nevi şahsına münhasır bir yer edinmiş Mürsel Sönmez'in bu kitabını o günlerde okurken neler hissetmişim altını çizdiğim mısralar bana hatırlatır gibiydi. "Sevgilime Ninni" acaba bir akşam kızıllığında mı okunmuştu? Uyu/ Uyu sevgilim/ Uykunun kuyularında/ Mücevher parıldasın...

Sayfaları karıştırıyorum sonra, karşıma "Güle Güle" diyen bir şair çıkıyor. Zaten biz ezelden bir tek gülmüşüz/ Hem gül hem de feryat hem bülbülmüşüz... Şiirini okuttukça zamanı zayi ettirmeyecek bir şair Mürsel Sönmez. Bir Nokta'nın editörü bu şık kitabı İlke Yayıncılık'tan 2004'te çıkarmış, siz hala bakmadınız mı?

 

Yakup Öztürk şiirle kalmamızı diledi...

Külçe, Mürsel Sönmez, İlke Yayıncılık

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 15:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26