Muhammediye şerhi tamamlandı

İsmail Hakkı Bursevi'nin Ferahu'r-Ruh şerhini okumak lazım gelir.

Muhammediye şerhi tamamlandı

Bursalı kültür erbabının tanıdığı  Mustafa Utku Hoca, talebeleriyle epeydir güzel bir gayret içindeydi.  Yazıcıoğlu Mehmed’in Muhammediye adlı eserinin İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri tarafından yapılan şerhi olan Ferahu'r-Rûh kitabını Türkiye Türkçesine kazandırmaya gayret ediyorlardı. Bu gayretleri nihayete erdi.  Ferahu’r-Rûh’un onuncu cildi de tamamlandı.

İsmail Hakkı Bursevi, Ferahu'r-RuhYazıcıoğlu Mehmed’in Muhammediye şerhi

Sözlü kültür ve sufi gelenek içinde Anadolu coğrafyasında bazı eserlerin etki alanları diğerlerine göre daha fazladır. Bu  durum eser sahibinin gayretine ve eserinin özgünlüğüne bağlanabilse de eserin etki alanını belirleyen unsurlardan biri de eserin kaderidir. Yazıcıoğlu Mehmed,  Ahmed Bîcan gibi bir kardeşe,  Yazıcı Sâlih Efendi gibi bir babaya sahip olması bakımından entelektüel birikim açısından yetkindir.  Yazıcıoğlu Mehmed'in etkili bir esere sahip olmasında mizacına uygun bir tarikin yolunu tutması da önemlidir.

Başta Anadolu coğrafyası olmak üzere pek çok coğrafyada etkisi görülen Muhammediye,  Muhammediyehânlar tarafından Mevlîd gibi besteli olarak okunarak bir sonraki nesle aktarılmıştır. Yazılan onca mevlit içinde Süleyman Çelebi'nin mevlidinin tercih edilmesindeki saik, Muhammediye için de geçerlidir. Toplumsal hafıza kendinin tercümanı olan bir yapıya (bu bir eser de olur, mimari yapı da olur, bir insan da olur) sahip çıkar. Bu, Anadolu insanının vefasıdır.

İsmail Hakkı Bursevi, Ferahu'r-RuhMuhammediye'nin  okunmak için bu kadar çok tercih edilmesi, içeriği ile alakalıdır. Yeni Müslüman  olan Anadolu halkına ya da halklarına(bu sözden hiç mi hiç rahatsız olmuyorum) âlemin yaratılışından başlayarak Hazret-i Muhammed’in vefâtına kadar geçen olayları heyecan dolu bir dille anlatır. Daha sonra Deccâl'ın çıkışını, Hazreti Îsâ aleyhisselâmın nüzûlünü; kıyâmet, haşr, cennet, cehennem bahislerini içine alarak devam eder. Tasavvufî yönü de kuvvetli olan Muhammediye'de yer alan münâcât ve nâatler coşkun bir Allah ve Peygamber sevgisini ifâde eden güzel parçalardır.

İsmail Hakkı Bursevi, Ferahu'r-Ruhİsmail Hakkı Bursevi’nin Ferahu’r-Rûh’u

Sufi yazıcılar içinde İsmail Hakkı Bursevi, velud bir yazardır. Bu konuda kendisiyle alakalı,  bir hatıratta bir menkıbe bile var. Menkıbeye göre, Bursevi ile hanımı arasında geçen muhaverede hanımı, bir odada eser üzerine çalışan 40 İsmail  Hakkı gördüğünü nakleder. Naklin doğruluğu konusunda bir şey demek bize düşmek ama nakil İsmail Hakkı Hazretlerinin veludluğuna iyi bir delildir. Elimizdeki bu delillerden biri de Ferahu'r-Rûh'tur. Bu eser,  İsmâil Hakkı Bursevî'nin  Muhammediye şerhi olarak kaleme aldığı değerli bir eseridir.

Mustafa Utku ve sevenleri de bu eseri Türkiye Türkçesine aktarırken, İsmail Hakkı Hazretlerinin şerhlerine ek şerhler koymuşlar. Bu bakımdan eser, günümüz insanının eserden faydalanmasını sağlayacak niteliktedir. Ama Utku Hoca'nın bazı sözcükleri ve kavramları kullanmaktaki kabulleri eserin dilinin hem anlaşılmasını hem de eserin okunmasını zorlaştırmaktadır. 

Diliyle ilgili bu duruma rağmen, Ferahu’r-Ruh'un Türkiye  Türkçesine kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz, sizleri de kendimizle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Arda Şeker, değerlerimizde biz saklıyız diyor

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 14:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet hasan yunanistan
ahmet hasan yunanistan - 9 yıl Önce

allah razi olsun cok guzel bir eser rabim mustafa utku hoca efendiden razi olsun amin bizleri aydinlatiginiz icin ve buesere tum yardim edenlerden allah razi olsun amin

ahmet hasan yunanistan
ahmet hasan yunanistan - 9 yıl Önce

allah c.c.luhu bu eserleri yaza mustafa utku hocadan rari olsun bizleri ta ki buralarda cok aydinlati ve tum yardimi dounan kardeslerden allah rarizi olsun rabim mustafa utku hocadan razi lsun ona uzun omur versin fi emanillah hasan yunanistan

ahmet yasar
ahmet yasar - 9 yıl Önce

cok guzel bir eser adem a.s son pergamberrimize kadar her sey mevcut kaynak hadisi serirler allah rabim ismail hakki hz lerinden razi olsun ona sefat etsin ve mustafa utku hocadan razi olsun erkeze tafsiye ederim mukenbel bir eser ellerinize salik hocam ve selam

hasan necat
hasan necat - 9 yıl Önce

allah ve resülü raziolsun allah tamamina erdirsin amin.böyle bir muhterem hoca efendiyi allah basimizdan eksik etmesin rabbim uzun ömür versin sihat ve afiyet icinde yasasin amin.

hasan necati
hasan necati - 9 yıl Önce

öyle derya denis eserler ki ucsus bucaksis ilmi ledün günesi.ancak ibni arabi.ks.athar.hz. de böyle hal ve tecürbe görülmüstür.sevgi ve saygilarimi sunuyorum tesekürler

almaya
almaya - 9 yıl Önce

muhammediye serhini evela yazanlardan sonra okuyanlardan ve tüm emegi gecen hoca efendilerimizden ve pisaya sürenlerden allah razi olsun amin.

Ali Turan
Ali Turan - 9 yıl Önce

Bu esreleri yazan, ortaya çıkamsı için ve bizlere ulaşması için olağanüstü çaba harcayan Mustafa Utku Hocam ve kendisine yardımcı olan kardeşlerimizden allah razı olsun. Rabbimin rahmeti, bereketi, lütfü iksanı üzerlerine olsun inşallah. Rabbimden sağlık ve sıhhat dileklerimle...

barishsyn
barishsyn - 8 yıl Önce

ilk etapta kardeslerime bir gercegi sunmak tir amacimizbu eseri yazam mustafa utku ocayi gercekten taniyormusunuz eger onutaniyorsaniz onun gibisinizdir asiniz misk amber kokuyor demektiryok eyer yapmacik ediyorsaniz azinis sigara pizligi gibi kokuyor demektir lutfem mantikli dusunun ve oyle yorum yazin tesekurler rabimm tum islam urunda allah resulunu bizlere tanitmaga ve yasatmaga calisan hoca efendilerimizden razi olsun


banner19

banner13

banner26