Moro, Sultan Kudarat, Lapu Lapen beldesi!

Moro, Filipinler’in güneyinde Müslümanların yaşadığı bölgeye verilen isim ve burada 500 yıllık bir direniş var.

Moro, Sultan Kudarat, Lapu Lapen beldesi!

Uzakdoğu, Müslümanların genel olarak göremediği bir coğrafya. Uzaklığından mıdır bilinmez ama neredeyse sadece Hacca veya umreye gidenlerin oradaki Endonezyalı ve Malezyalı kardeşlerimizden bahsetmesi ile haberdar olabiliyoruz orada da Müslümanların yaşadığından. Halbuki Uzakdoğu’nun İslâm ile tanışması çok eskilere dayanıyor ve orada ciddî bir Müslüman nüfus var.

Hemen bahsettiğimiz ülkelere yakın bir diğer bölge de Moro. Bu isim genel olarak Filipinler devletinin sınırları içerisindeki Mindanao adası ve çevresi için kullanılıyor. 92 milyon nüfuslu Filipinler’in %10’luk kısmını da buradaki Müslümanlar oluşturuyor.Moro Günlüğü

O kitapla karşılaştım

Moro, yakın zamana kadar sadece ismini duyduğum bir coğrafya idi. Elbette ki orada da bir zulüm olduğunu tahmin edebiliyordum, Müslümanların yaşadığı hemen hemen her yerde olduğu gibi.

Bir sahafın rafları arasında gezinirken Akabe Yayınları’ndan çıkan Moro Günlüğü adlı bir kitaba denk geldim. Yazarı Makbule Uyar’ı daha önce hiç duymamıştım ama Akabe Yayınları’nın hizmetlerini göz önünde bulundurunca heyecanlandım. Emindim ki bu kitapta Moro ile ilgili ciddî bilgiler var!

Sadece bir gezi kitabı değil

Kitabı alıp incelemeye başladım. Basım tarihi Ocak 1987 olan kitabın yazıldığı tarih çok daha eskiye, 1976’ya dayanıyor. Gazeteci Makbule Uyar, o tarihte Filipinler’e bir seyahat gerçekleştiriyor ve orada gördüklerini kaleme alıyor.

Kitabın giriş kısmında kısa bir Filipinler tarihi var. Filipinler’in nasıl Müslüman olduğu, oradaki Müslüman yönetimler, coğrafî keşifler ve sonrasında yüzyıllar boyunca sırasıyla buraları işgal eden İspanyollar, Japonlar ve Amerikalılar bu tarihin içerisinde yer buluyor. Filipinler coğrafyası ve oradaki halklarla ilgili kısa bilgiler de unutulmamış.

Makbule UyarKorkunç bir serüven

Makbule Uyar, gezisi boyunca baştan sona gördüğü bütün durumları ayrıntısıyla anlatıyor kitapta. Bir tarafta gayet lüks evler ve oteller, diğer yanda evinden edilmekle kalınmayıp Filipinler topraklarına ayak basması bile yasaklanan ve bu yüzden denizin açıklarında sandallarda yaşayan insanlar. Bir de Müslümanların kurduğu bir üniversiteden bahsediyor Makbule Hanım. Ne yazık ki Morolu Müslümanlar çocuklarını daha orta öğretim seviyesine kadar bile okutamıyorlar. Bu sebepten, Müslümanların kurduğu üniversitede de Hristiyanlar okuyorlar.

Kitapta dikkat çeken bir diğer kısım ise, Filipinler’de Müslüman hâkimiyetinin nasıl unutturulmaya çalışıldığı. Anlatıldığına göre Filipinler’i yüzyıllar önce İspanyol işgalcilere karşı savunan Müslüman liderler bugün hiç hatırlanmazken, en küçük bir hizmette bulunan Hristiyanlar unutulmuyor, her yere heykelleri dikiliyor. Buna rağmen Moro halkı Sultan Kudarat, Lapu-Lapen gibi geçmişteki Müslüman liderleri hâlâ sevgiyle anıyorlar.

Kitabın bir bölümünde ise yazar iç geçiriyor: “40 milyonu aşkın Filipinler tarih boyunca Müslüman olarak kalsaydı, Pasifik’te Endonezya ve Malezya ile birlikte kuvvetli bir İslâm birliği oluşabilirdi.”Moro

Direniş devam ediyor

Kitabın son kısmında Filipinler’in yakın tarihi, oradaki zalim diktatörler ve Moro’daki direniş hareketlerinin son durumu hakkında bilgiler veriliyor.

Kitap baskıya verilmek üzereyken son anda kitaba eklenen bir haber var. Bu haberde 1987 yılının ilk günlerinde Cidde’de Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile Filipinler hükümetinin antlaşmaya vardığı bildiriliyor. Fakat günümüzde, aradan geçen 25 yıla rağmen ortada hâlâ somut bir ilerleme olmadığını, direnişin devam ettiğini görmek fazlasıyla düşündürüyor insanı…

İsmail Kaplan okudu, Morolu kardeşlerini hatırladı

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 17:48 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 13:53
YORUM EKLE

banner19

banner36