banner17

Modern kadının sorunlarını şiirleştirmiş

Vildan Güleç Tetikol, 'Şehristan'daki şiirlerinin yanına bir de kendisini çizgilerle ifade ettiği resimlerini de koymuş. Zeki Dursun yazdı.

Modern kadının sorunlarını şiirleştirmiş

Vildan Güleç Tetikol, saklılardan. Kimsenin bilmediği şairelerden. Zaten Türk edebiyatının en büyük zaaflarından biridir kadın şairleri saklamak. Demek ki kadına sosyal hayatta biçilen rol ister istemez edebi hayata da yansımış. Osmanlı’nın 700. yılı münasebetiyle Bursa’da düzenlenen bir yarışmada “Osmanlıca Aşk” adlı şiiri birincilik ödülü almış. Sonra Güleç, yazmaya ve saklamaya devam etmiş. Ta ki vakti gelip de ete-kemiğe bürünene değin.

Vildan Güleç, aynı zamanda ressam. Bu da onun gizemlerinden biri. Bir şekilde hayatın kavgası içinde resim yapabilmek, şiir yazabilmek her insanın üstesinden gelebileceği bir şey olmasa gerek. Şimdi elimde Gaye Yayınları’ndan çıkan, adı Şehristan olan harika bir resim-şiir kitabı var Vildan Güleç’in.

Şehrinsan” başlığı bile insanı düşünmeye sevk ediyor. Şairenin duygusunu düşünmeye yöneliyor insan. Bir tamlama aslında bu. Kitabın içeriğini kurcaladıkça bunu daha iyi anlıyorsunuz. Meğer kitaba alem olan isim, şehir ve insan sözcüklerinin birleşimi. O zaman şiirler daha anlamlı hale geliyor. Cumhuriyet Türkiyesinde şehir içinde yalnız kalan kadının hem trajik hem de komik, ama bir o kadar da dramatik halleri.

Kafese konulmuş bülbül gibi sıkıştırılmışlığı anlatıyor

Kitabın tasarımı da içeriği kadar güzel. Mazruf, mektuba muttali cinsinden. Vildan Güleç, şiirlerinin yanına bir de kendisini çizgilerle ifade ettiği resimlerini de koymuş. Şiir toplamı iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm “Şehir”de 4 şiir var. Ödül aldığı “Osmanlıca Aşk” şiiri de bu bölümde. Vildan Güleç’in cümleleri birer duygu-düşünce özelliği taşıdığı için onun cümlelerini resim gibi tablo yapıp duvara asabilirsiniz. İlk şiir Osmanlı sosyal hayatını anlatıyor. Osmanlı sosyal hayatından izler taşıyor: Şıra, bakır kaplar, yoğurtçu çığlıkları, arapatlar, faytonlar, İstanbul sokakları, cumbalı evler, sardunyalar, kekikler, adaçayları, kınalı eller, lavanta kokulu mendiller, ipek feraceler…

İkinci şiir “Kayıp Şair”de, bir kadının kaybolmuşlukları var; “…kalbin çıkmazlarından dolaşıyorsa kelimeler” ifadesi bu şiirin özü. “Hiç Keyfim Yok” şiiri bir kafes-şiir özelliği taşır. Kafese konulmuş bülbül gibi sıkıştırılmışlığı anlatıyor. Cebri yaşamak zorunda olmaya sessiz, duygu-akıl isyanı. İsyan ahlakı var şiirde: “Üstüme varma Bursa hiç keyfim yok/ Dağın eteklerinde mi sürünürüm ben/ Yoksa dağ eteklerimde midir/ Olanca ağırlığıyla belli değil/ Bir hasret yükü omuzlarımda/ Başımı dayayacak taş bulamam/ Üstüme varma Bursa/ Gönülsüz seninleyim üstüme varma

İnsan” bölümünde ise 14 şiir var. “Davet” şiirindeki “Gel desen gelirim/ Fizan’da da olsam en çok beş dakika gecikirim” mısraları bir kadının ya da şairenin zorluklar karşısında asla yılmayacağını net ifadesidir. Devamında “Gel be sevdiğim/ Çayın demi kaçmadan gel” dizesi, kadının anlaşılmak isteme halini söyler bize. Kadın en zarif hali ile davet eder, çabalar, didinir. “Yağmur Duası” şiirinde “Sende yoksun zaten hep yoksun/ zamanında hiç yoksun/ Sevgiden yoksun” mısraları kadının modern ile gelenek arasında sıkıştırılmışlığına yalnızlık ekseninde, konuşmamak düzleminde -her nedense- sessiz bir cevap gibidir.

Öf’ün Ke Hali” şiirinde ise öfkeye kimden gelirse gelsin bir karşı duruş var. Son şiir “Kabullenme”deki “İyi bir şey yaptım dün/ Seni senin sevdiğin bir cana anlattım/ Yok saydı ümitleri gebe kalmasın diye yarınları/ İncitmekten korkar gibi kelebek kanadını/ İyi insandı dedi geçmişe gömerek” mısraları ilk başta çaresizliği söylese de kadının gücüne bir işarettir. Mısralar diyor ki “ben kadın olarak fedakarım ama bir sınırı var, eğer sen geçmişte kalmaya devam edersen ben de ‘iyi insandı’ diyerek seni gömerim geçmişine.”

Vildan Güleç’in şiir toplamı kenarda bırakılan, görülmeyen, saklanan nice güzellikler olduğunu bize göstermesi bakımından özgün bir kitap. Kitabı iki türlü gezebilirsiniz: İster şiirleri okuyun, isterseniz resimlerden/çizimlerden başlayın önce. Kitap raflarda yerini aldı bile, bizden söylemesi.

Zeki Dursun yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 12:22
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20