Modern aklın kılavuzu nefs-i emmaredir

Celal Fedai, son yayınlanan kitabı 'Hakikatın Hatırı'na da, etraflı bir modernizmin eleştirisi yapıyor. Ahmed Sadreddin yazdı.

Modern aklın kılavuzu nefs-i emmaredir

Sahteliğin, emitasyonun revaçta olduğu, İngilizler için geleneksel olan peynir kapma yarışında yokuş aşağı yuvarlanan insanlar gibi, hevamızın peşinden koştuğumuz bir dönemde yaşıyoruz. Modernliğin tarifi bu bence. Bir diğer bence de, bir şekilde karşılaştığımız, tesadüf ettiğimiz, ithal ettiğimiz madde yahut görüşe, kendimizin bir isim koyma gerekliliğidir.

Modern kelimesinin yerine koyabileceğimiz bir kelime bulamadığımız için, birçoğumuz 'modern'i hala matah bir şey, insanlığın ulaşmak için gayret sarf etmesi gereken bir ufuk olarak görüyor. Oysa modern aklın kılavuzu, nefs-i emmaredir. Nefs-i emmare ise, henüz aklî melekeleri kuvvet kazanmamış, her gördüğünü isteyen bir çocuktur.

Modernizm kendi oyunlarını üretiyor

Yaşadığımız çağı oluşturan bu aklın, kendi çıkarlarını düşünmekten gayrı bir gayesinin olması elbette düşünülemezdi. Nefs-i emmarenin, o şımarık çocuğun kurduğu düzen ise, tabii ki kendi oyuncaklarını üretecek ve bu oyuncaklarla oynayabileceği bir alan meydana getirecekti. Modern zamanlarda, bu kadar çok kavga olmasının en büyük sebebi bu. Tıpkı çocukların evcilik oyununda yaptığı gibi, kolaylıkla mızıkçılık çıkarabilir ve düzeni bozabilir modern kafalar.

Bu şımarık çocuk, hakikati bırakın kavramayı, kelimesini telaffuz etmekten ve kokusundan olsun nasiplenmekten çok uzaktır. Elbette hakikatin bir hatırı olduğunu düşünemez bu çocuk. Hakikat, aslında onun düşmanıdır. Çünkü onu hizaya çekecek ve bir bakıma elini kolunu bağlayacaktır.

Avamilik modernizmle yayıldı

Celal Fedai, “Hakikatin Hatırı” kitabında, bu mevzuyu etraflı bir şekilde ele alıyor ve bu çocuğun ruh halini, tavırlarını, kendine oyunlar edinirken ve oyuncakları elinden alınınca sergilediği canavarlığı, meseleye derinlemesine nüfûz ederek gözler önüne seriyor.

Celal Fedai'nin modern çağla ilgili gözümüze görünür kıldığı bir diğer husus ise âvâmilik. Modernizmin silahı olan teknolojinin ürünü televizyon, gazete, radyo ve internetin sağladığı sosyal iletişim ağlarının, insanlığın seviyesini aşağı çekmek üzere kurgulanmış düzenekler olduğundan bahseden Fedai, bu araçlardan insanlığın menfaatine yarayacak bir şey beklemenin, boş bir heves olduğunu vurguluyor.

Gerçek sanatın bu mecralarda yer bulamaz. Buralarda arz-ı endam etmesine izin verilen ürünler, halkın, okuyucunun kültür ve tefekkürünü artırma ihtimali pek bulunmayan ürünlerdir. Onu, daha çok, gündemin boş dedikoduları ile meşgul edecek yayınlarla zihinler iğfal edilmektedir. Zira mecralar, bir yerlerde belli bir kesimin ürettiği gündem işlenir. Sanat ve kültür ve insanın fıtratına doğru yolculuğunda yanında bulunabilecek irfan ve hikmet, teknolojinin savaş açtığı şeylerdir.

Teknolojinin sözü dinlenir oldu

Modernizm, teknoloji ile insan topluluklarını “herkes”leştirmekte ve bu “herkes”i kendi oyun alanı içine çekerek kendine yeni oyunlar kurmakta, taze oyuncaklar edinmekte. Günümüzde yakinen şahit olduğumuz gibi teknoloji, ne söyleyeceğini merakla bekleyenlerin ağzının içine baktığı bir vaizdir. Dünle ilgili rivayetler ve yarınla kehanetler için, insanlığın başvurduğu merci teknoloji ve onun üzerimize attığı büyük ağdır.

İnsanın ve insaniyetin tamamen devreden çıkartılmaya çalışıldığı bir devirde, hakikatten bahis açmak, akıncı ecdadlarımız gibi küffar ordusunun içine yalın kılıç atılmaktan başka bir şey değil. Kendisinden ümit beslediğimiz, elimizde kalan bir kaç akıncıdan biri olan Celal Fedai, Hakikatin Hatırı'nda, hakikatin en büyük düşmanı olan modernizmin ne yandan, ne şekilde saldırdığını, kalkanlarımızın neler olduğunu uzun uzun anlatmış.

Celal Fedai'nin Şule Yayınları'ndan çıkan son güzelim eseri Hakikatin Hatırı, modernizme karşı elimizi güçlendirecek silahlardan biri. Hararetle tavsiye olunur.    

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 15:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26