Mısır'dan başarılı bir romancı!

Müslüman toprakları işgal eden Cengiz Han dönemi satırlara yansımış.

Mısır'dan başarılı bir romancı!

Moğolları ondan oku! 

Doğudan Moğolların, Batıdan ise Haçlıların; Müslümanların coğrafyasını yok etme adına gerçekleştirdikleri planlı, bir o kadar da şiddetli saldırıları bilmeyen yoktur. Özellikle Cengiz Han döneminde yapılan Moğol katliamları Müslüman devletlerin korkunç bir şekilde zarar görmesine neden olmuştur. Zira sıradan katliamlar değildi bunlar. Moğollar; erkek, kadın ve çocuklardan dilediklerini öldürüyorlar, dilediklerini ise esir alıyorlardı. Mısırda Şahlanış

Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem)'in ısrarla üzerinde durduğu esaslardan olan “dinin, aklın, canın, malın ve neslin/ailenin/namusun” korunması  meselesinin, Moğol saldırılarına maruz kalan Müslüman coğrafyasında ne kadar önem arz ettiğini tahmin etmek zor olmasa gerek. O günün Müslümanları, din ve dünyaları adına sahip oldukları  en kıymetli mirası müdafaa etmek üzere hem Moğollara hem de Haçlılara karşı savaşıyorlardı. İşte, Ali Ahmet Bâkesir’in Kaynak Yayınları arasında çıkan “Mısır’da Şahlanış”  adlı romanı, Moğol akınlarına karşı yıllarca mücadele veren Celaleddin Harzemşah’ın azmini, yalnızlığını ve dramatik sonunu resmediyor. Ayrıca Moğollara karşı yapılan Ayn Calut Muharebesi’nin unutulmaz kahramanı Sultan Muzaffer Kutuz da, bu kitabın kahramanlarından. Tarihin ibretlik, bir o kadar da harikulâde sayfalarından birini gözler önüne seren roman, Muharrem Tan tarafından Arapçadan çevrilmiş. Muharrem Tan değerli bir çevirmen. Arapçadan, çok değerli eserler kazandırmış bir isim. Malik b. Nebi çevirisini hatırlatmış olalım.

Heyecan eksilmiyor!

Harp meydanlarından yükselen Allah Allah nidalarıyla, Moğol askerlerinin azgın bağırışlarının canlı kesitlerle aktarıldığına şahit olacağınız bu roman; bir aşk hikâyesine de yer veriyor.  Muzaffer Kutuz ve Gülnar arasında yaşanan aşk; romana ayrı bir sürükleyicilik, can ve heyecan katmış. Ayrıca bu aşk ve cihat hikâyesinin dönemin gerçek verileriyle yansıtılıyor olması okuyucu için tarihsel bir donanım da oluşturuyor.

Tarih meraklılarının ilgisini çekecek olan bu roman, bir toplumda Müslümanca bir heyecanı harekete geçirecek fedakar ruhlu kahramanların istediğinde neler yapabileceğini gösteren canlı bir resim olarak karşımızda duruyor.

Mahmut Feyzi  haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Aralık 2011 Perşembe 22:57 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 11:53
banner25
YORUM EKLE

banner26