Miraç'ı anlatsa anlatsa bir Türk anlatır!

Dergah dergisinde yıllardır yayınlanan sanat röportajları, Orta Sayfa Sohbetleri / Sanat kitabında bir araya getirildi. Kitaptaki ilgi çekici röportajlardan birisi de ressam Erol Akyavaş ile yapılmış..

Miraç'ı anlatsa anlatsa bir Türk anlatır!

 

1990 yılının Mart ayında yayın hayatına başlayan Dergah dergisi 23 yıldır Türk dergicilik dünyasında çok büyük bir öneme sahip desek mübalağa etmiş olmayız. Yıllardır edebiyat, sanat ve kültür alanındaki meseleleri ele almaya ve bu alanlarda ortaya koyulan eserleri detaylıca tanıtmaya çalışmış ve Türkiye’nin kültür dünyasına katkı sağlamıştır Dergah dergisi.

Birçok genç yazarın ilk çalışmasına ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda alanında etkin isimlerin araştırma-inceleme yazılarına ve makalelerine de sayfalarında yer vererek yeni çalışmaların muhtevalarına da fazlasıyla katkı sağlamıştır. Tüm bunların yanında dergideki “orta sayfa sohbetleri”, ülkemizde sanat ve kültür hayatını zenginleştirici bir işleve sahip olmuş hep… Orta sayfa sohbetleri resim, mimari, müzik, tarih, düşünce tarihi, karikatür ve hat sanatı gibi konularda alanında söz sahibi kişilerle yapılan röportajları kapsıyor.

Dergah Yayınları’na göre orta sayfa sohbetlerinden bir seçki hazırlamanın bugün ne anlama geldiği üç açıdan değerlendiriliyor: “Röportajın yapıldığı sene, üzerine konuşulan meselenin ağırlığı ve konuşmacı tarafından nasıl ele alındığı; Türkiye’de gündemde kendisine yer bulan meselelerin değişme hızı göz önüne alındığında, bu röportajların meselelerin seneler içinde ele alınış biçimlerini yansıtan bazen bir gösterge, bazen bir doküman olacağını tahmin ediyoruz.” diye yazıyor, orta sayfa sohbetlerinin derleniş anlamına binaen kitabın sunumunda.

Ülkemizin entelektüel ortamına bir katkı amacıyla kitaplaştırılıp kayıt altına alınan orta sayfa sohbetleri M. İhsan Kara tarafından hazırlandı. Dergah dergisinin alt başlığındaki edebiyat, sanat ve kültür kavramları esas alınarak hazırlanmış kitaplar ve Dergah Yayınları’nca okurlara sunulmuş. “Kültür” ve “Sanat” kitapları birer cilt, “Edebiyat” başlığı ise iki cilt olarak hazırlanmış.

Miraçname fikri nasıl ortaya çıkmış?

İncelediğim Orta Sayfa Sohbetleri / Sanat kitabında en ilgi çekici röportajlardan birisi ressam merhum Erol Akyavaş ile yapılan röportaj. Litografi sanatında bir üstad haline gelmiş ve hazırladığı Miraçname ile tüm dünyada büyük bir ün kazanmış Erol Akyavaş. Hatta öyle ki, Miraçname’yi hazırladığı zamanlarda bir İslam profesörü olan Muhammed Arkoun kendisi için “Bunu yapsa yapsa bir Türk sanatkarı yapabilirdi.” diye iltifatta bulunmuş. Çünkü o dönemlerde Arap dünyasında Miraç hadisesini sanat eserine dönüştürmek isteyenler, ya eski minyatürlerden çok kötü kopyalar, ya da hoşa gitmeyen modern resimler yapıyorlarmış. Erol Akyavaş, Arap asıllı Muhammed Arkoun’a neden böyle düşündüğünü sorduğunda, “İslamiyet’teki önemli adımların çoğu Türkler tarafından yapılmıştır. Bir de bizden sonra Müslüman olduğunuz için daha taze bakıyorsunuz meseleye. Zaten bu Miraçname’yi bir Arap yaptı deseler inanmazdım.” cevabını almış.

Erol Akyavaş röportajı 1990 yılının Temmuz ayında yapılmış. Miraçname litografi dizisinin hazırlanma sürecini kendisi anlatıyor. 1984 yılında bir gün Hacıbektaş’tan geçerken bir tekkenin duvarının dibinde bir kalabalık görüyor. Otuz kırk kişilik bir cemaat toplanmış, bir saz şairi Yunus’tan mı yoksa Pir Sultan’dan mı olduğunu bilemediği bir şiir okuyormuş ve Kerbela vakasını anlatıyormuş, dinleyen herkes de ağlıyormuş. Akyavaş; “Bu inanılmaz bir şey!” diyor. “Çünkü Anadolu’nun göbeğinde, bin sene önce şehit düşen biri için, bin sene sonra, Anadolu’da, bir pazarın ortasında, domatesin biberin içinde şiir söylendiğinde, halk ağlıyor. Dehşet bir şey bu. Yani ihtiyaç var.” diye ekliyor.

Bin senedir mevlid okunuyor bu topraklarda. Bu dini mevzulu bir şiir ve kitlelerce ne kadar çok sevildiğini hepimiz biliyoruz. Son olarak da miraç hadisesini örnek veriyor Erol Akyavaş. Miraç temalı 18. yüzyıla kadar musikide, şiirde, minyatürde, hasılı her türlü sanat dalında eserler verilmiş. Bir kandili var. Miraç kandilinde camiler kandillerle donatılıyor, insanlarla dolup taşıyor. “Günümüzde Miraç hadisesi halkı bu kadar çok ilgilendirirken, aydınların, sanatçıların ilgisinin dışında olması bana çok garip geliyordu.” diyor ressam. İşte bu sebeplerle Miraç hadisesini resim sanatıyla birleştirip litografi alanında bir Miraçname dizisini oluşturuyor.

Sanat alanında birçok yetkin isimle daha röportaj yapılmış

Erol Akyavaş’ın dışında alanında üstad birçok ismin de röportajı var Orta Sayfa Sohbetleri / Sanat kitabında. Sinema denilince akla ilk gelen isimlerden Metin Erksan, Semih Kaplanoğlu, Mahmut Fazıl Coşkun, Osman Sınav, Osman Fahir Seden, dini musiki konusunda Süleyman Uludağ, karikatür denildiğinde ismini düşünmeden zikrettiğimiz Hasan Aycın, “yalnız” fotoğraf sanatçımız Halit Ömer Camcı, İslam sanatının manevi kaynaklarını okuyabileceğimiz Seyyid Hüseyin Nasr ve daha bir çok isim Orta Sayfa Sohbetleri/Sanat kitabında okunmayı bekliyor.

Bu kadar sanatçıyı bir araya getirerek sanat dünyamıza 397 sayfadan çok daha büyük bir eser bırakan Orta Sayfa Sohbetleri / Sanat kitabındaki röportajlar, sanatı tüm yönleriyle irdelemek isteyenler ve onun büyüsüne kapılanlar için kütüphanelerinin olmazsa olması nisbetinde diyebiliriz. Bu vesile ile 1992-2008 yıllarını kapsayan röportaj sahiplerinin hayatta olanlarına selamet, vefat edenlerine Allah’tan rahmet dileyelim.

 

Hatice Sarı yazdı

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma 16:40 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 12:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kenan faik
kenan faik - 8 yıl Önce

Zamanin duraksamaya ve geriye evrilmeye tahammulu yoktur. Ve yasam orijinal seylerin tezahurunde hikmet uzanislarini yazar.. tarihin hukmune birseyler ekleyebilme izdirabi milletimize kazandirmistir hep...

banner26