Mine Sota'dan Çiğdem Can'a, Mizahtan Hüzüne: Hiç

Çiğdem Can'ın ''Hiç'' adlı kitabı bize günlük yaşamın derinine saklanmış hüzünlerden bahsediyor; kaybolmuş çocukluktan, kalbi kırılmış gençlikten, büyümenin verdiği dayanılmaz acılardan, kırılmalardan... Veysel Altuntaş yazdı.

Mine Sota'dan Çiğdem Can'a, Mizahtan Hüzüne: Hiç

Lisede takip ettiğimiz dergilerin başında Gerçek Hayat dergisi geliyordu. Hem gündemi takip etmiş oluyorduk hem de Mevlana İdris’in yönettiği Teneffüs sayfasında yayımlanan genç şairlerin ve yazarların şiirlerini, öykülerini okuyorduk. Tüm bunların yanında Gerçek Hayat dergisini takip etmemizin en önemli sebeplerinden biri de Mine Sota’nın yazdığı mizah öyküleriydi.

Mine Sota, gençlik dizisi adı altında basılan kitapları ile tanınan, mizahi öyküleriyle gönüllerde taht kurmuş yazarlarımızdan. Gerçek Hayat dergisi dışında birçok dergide yazıları yayımlanan Mine Sota, mizahi öykülerinden oluşan kitaplarının dışında yeni bir kitap yayımlamış: “Hiç

Hiç” bize günlük yaşamın derinine saklanmış hüzünlerden bahsediyor. Kaybolmuş çocukluktan, kalbi kırılmış gençlikten, büyümenin verdiği dayanılmaz acılardan, kırılmalardan bahsediyor.

Duygulu insanların varlığını birer övünç kabul eden kitap, bize hislerin insanın en önemli varlık sebeplerinden olduğunu fısıldıyor gibi. Duygudan yoksun insanların hiçliğe mahkum olmasının kaçınılmaz sonunun hikâyesi anlatılıyor kitapta.

Mine Sota’dan Çiğdem Can’a

Hiç adlı öykü kitabında mizahi ögeler diğer kitaplarına oranla çok daha az bulunuyor. Fakat bu kitabı diğer kitaplardan farklı kılan bir şey daha var. O da; kendisini Mine Sota ismiyle tanıdığımız yazarımızın bu kitabı gerçek ismiyle yayımlaması: Çiğdem Can. Erdem Yayınları’ndan çıkan Hiç’in birinci baskısı 2016 yılında yapılmış. 2. baskısı yapılan kitabın hangi tarihte yeniden baskıya girdiği ise belirtilmemiş.

Mine Sota mahlasıyla basılmış birçok kitabını ve yazısını okuduğumuz yazarımızın bu kitabıyla diğer kitapları arasında birçok farklılıklar bulunuyor. Bunlardan biri az önce de bahsettiğimiz gibi, yazarımız bu kitapta gerçek ismini kullanmış olması. Fakat bundan ayrı olarak mizahi unsurların ağır bastığı yazılarıyla tanıdığımız yazarımızın bu kitabındaki öyküler birer güldürmeceden çok dram türünde.

Mine Sota’nın Gerçek Hayat’taki yazılarında veya diğer kitaplarındaki metinlerinde var olan olay örgüsünün mizah için araç olarak kullanıldığı söylenebilir. Hiç’te ise olayların kendisi birer amaç. Çünkü öykülerde yaşanılan ‘anlar’ birer hüzün. Ve hüzün bizim en sevdiğimiz sığınaklardan biridir.

Mizahsız dram olmaz

Kitabın önsözünde bu kitaptaki öyküleri dram hikâyeleri olarak değerlendiriyor yazar. Fakat okuduğum öykülerin içinde diğer yazılarındakiler kadar olmasa da mizahi ögeler de bulunuyor. Ve öyküleri okurken hâlâ o Gerçek Hayat dergisindeki Mine Sota metinlerinin tadını alıyorsunuz. Zekice yapılmış bir espriyi okurken yüzünüzde belli belirsiz bir gülümseme oluyor.

İnsanı hüzünlendiren metinler okurken, ağlanacak hâlimize gülmemizi sağlayan bir kitap oluyor bir anda Çiğdem Can’ın “Hiç” adlı kitabı.

Çiğdem Can, Hiç, Erdem Yayınları

Veysel Altuntaş

Yayın Tarihi: 09 Haziran 2017 Cuma 15:56 Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 12:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26