banner17

Milli Gazete'de diye okumazdım!

Sonun yamacındaki düzlük diyebileceğim 'Tüfeksiz Hareketler'i yuttum!

Milli Gazete'de diye okumazdım!

Hani bir lokantaya oturursunuz, siparişi verip açlığın verdiği sabırsızlıkla beklemeye başlarsınız da ana yemek gelene kadar güzel bir salata eşlik eder ya size. Teşbihte hata olmaz, Tenekeci şiirine duyduğum özlemin had safhasına ulaştığı şu son günlerde Profil Yayınları'ndan çıkan Tüfeksiz Hareketler bende o etkiyi yarattı. Aldığım günün gecesinde okuduğum bu kitap, üzerinde yazılıp çizilip kafa yorulduktan sonra Son Düzlük’ün yanına konuldu.

Tüfeksiz Hareketler’e geçmeden önce, Son Düzlük ile tanışmamdan kısaca bahsedeyim.İbrahim Tenekeci, Tüfeksiz Hareketler, Profil Yay.

Korku, nereye kadar?

İbrahim Tenekeci’nin mevcut şiir kitaplarının çizilmedik satırını, kül değmemiş sayfasını bırakmamıştım. Şule Yayınları’ndan çıkan ve baskısı mevcut olmayan Üzgünlük’ü de hayli aradım. Fakat ısrarla Son Düzlük’ten kaçıyordum. Bu kaçış Milli Gazete almamamla aynı sebepten doğuyordu. Şiirleriyle bende önemli bir yeri olan bu adam, politik tabanlı olduğunu düşündüğüm köşe yazılarıyla çekip gidecekti benden. Korku, nereye kadar?  Aldım ve okudum nihayet Son Düzlük’ü. Ve çekinmeden almama vesile oldu Tüfeksiz Hareketler’i ilk kitaptan edindiğim tat.

Bu ikileme birçok ikilemden kurtarır

Güzel bir derleme Tüfeksiz Hareketler. Tenekeci’nin bilindik samimi havası ilk yazıdan itibaren sarmalıyor sizi. Son Düzlük’le ise kıyaslanamaz. Çünkü tamamlıyorlar birbirlerini. Sanki Tüfeksiz Hareketler, sonun yamacındaki düzlük gibi yani. Yazılarda ilgimi çeken esas nokta ise, Tenekeci’nin hangi kaynaklardan beslendiğini ara ara aktarıyor olması. Geçen isimler, İbrahim Bey’in sosyolojik, felsefî altyapısını tanımak adına önemli. Ve kendi tabiriyle “ciddi meselelere” hafif hafif dokunmuş, ama içine girmemiş. Ne yazarsa yazsın en sonunda “bu böyledir” dedirtmesi, Tüfeksiz Hareketler’e başka bir katılma sebebi.

İbrahim Tenekeci’nin yeni şiirlerini bekleyenler için de, gazete yazılarını takip eden Milli Gazete okurları için de okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hatta Son Düzlük’ü almadı ve okumadıysanız birbirinin devamı iki derleme olarak görebilirsiniz. Bu ikileme sizi birçok ikilemden kurtaracak emin olun!

Alper Güncan, "önyargılar bazen acı tatlı bir iz bırakır" diyerek yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 09:41
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Er
Yusuf Er - 8 yıl Önce

Tüfeksiz Hareketler'i iki hafta önce alıp okudum ben de. Oldukça güzel bir kitap. Tenekeci'nin düzyazıdaki başarısının da somut kanıtlarından. Düzyazı ama şiirli bir düzyazı. Kitapta yer alıp da şiir tadı vermeyen yazı sayısı çok düşük. Günlük bir gazetede yayınlandığı için küçümsemek büyük hata olur...

yavuz altınışık
yavuz altınışık - 8 yıl Önce

ibrahim abi ağır misafir'de askerlik terimlerini sıklıkla kullanmıştı. bu baya ilgilendirmişti beni bir aralar. bir çok şiirinin başlığı askerlikle alakalı terimlerden oluşuyordu. duran hedef,saygı duruşu, görüş mesafesi, barut hakkı, var kuvvet, yanaşık düzen, ateşli silahlar,düzenli birlikler, düz koşu gibi. tüfeksiz hareketleri duyunca ilk aklıma gelen ağır misafir oldu açıkcası. sanırım bu yönüyle de ibrahim abi şiirde bir ilki gerçekleştiriyor. sivilliğe inat şiir harp nizamı mı alıyor.

Osman Toprak
Osman Toprak - 8 yıl Önce

Alper Güncan açıksözlü güzel ve kısa bir yazı yazmış.
Kimi kıymetli isimleri böyle izah edemedğimiz sebeplerle okumayabiliyoruz.
İsmet Özel de Millî Gazete'de, Yeni Şafak'ta harika yazılar kaleme aldı, sonra da onlar kitaplaştı.
Mustafa Kutlu, Rasim Özdenören de halen Yeni Şafak'ta yazıyorlar.
Mesele edebî kıymeti düşürmeden yazmaktır.
Tenekeci'nin Tüfeksiz Hareketleri üstelik, siyasî kültür üzerine değil, ahlâkî, edebî değerler ve kültürümüz üstüne kurulu.
Kısaca, okumak için sebep ç

Ömer
Ömer - 8 yıl Önce

Alper kardeşim Milli Gazete'yi İbrahim Tenekeci'nin editörü olduğu köşe yazıları sayfası için bile olsa dahi alıp okuyabilirsiniz. Zarar gelmez

banner19

banner13

banner20