Mevlüt Ceylan'ın Şiirleri İki Kapak Arasında: Güller ve Çığlıklar

Edebiyat, Diriliş, Mavera, Aylık Dergi, Kayıtlar ardı ardına bir şairin biyografisinde sıralanmışsa, edebiyatın merkezinde yetişmiş bir isimden bahsediyoruz demektir. Geçtiğimiz aylarda Mevlüt Ceylan, 'Güller ve Çığlıklar' kitabı ile selamladı okurlarını. Mustafa Uçurum yazdı.

Mevlüt Ceylan'ın Şiirleri İki Kapak Arasında: Güller ve Çığlıklar

Edebiyat, Diriliş, Mavera, Aylık Dergi, Kayıtlar ardı ardına bir şairin biyografisinde sıralanmışsa, edebiyatın merkezinde yetişmiş bir isimden bahsediyoruz demektir.Hepsi birbirinden önemli ve bir kuşağın yetişmesinde mektep görevini üstlenmiş bu dergiler bugünkü edebiyatımızı ayakta tutan yapı taşlarındandır.

Mevlüt Ceylan adına aşina olmak için adını saydığım dergiler elbette etkilidir. Bunun yanında Mevlüt Ceylan’ın kendi adına yaptığı çalışmalar da onu 70’li yıllardan günümüze taşıyan bir güce sahip.

Doktora eğitimi için gittiği Londra’ya yerleşen ve yaşamını yakın zamana kadar Londra’da sürdüren Ceylan için memleketten uzakta olmak bir eksi olmamış, bilakis orada yaptığı çalışmalarla edebiyatımıza farklı zenginliklerin kazandırılmasını sağlamıştır. Edebiyatımızın usta isimlerinin (Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl, Erdem Bayazıt, İsmet Özel...) şiirlerini İngilizceye çevirerek, kitapçıklar yayınlayarak Türk şiirinin tanınması için çalışmalar yapmış bir isim Mevlüt Ceylan.  

Türk şiirini tanıtmak amacıyla Londra’da Feyyaz Karacan ile çıkardığı Core dergisi de Mevlüt Ceylan’ın edebiyat çalışmaları arasında sayılacak; sayısı az (3 sayı) etkisi güçlü kaydadeğer bir dergidir.

2017 yılında Mevlüt Ceylan, Güller ve Çığlıklar kitabı ile selamladı okurları. Çıra Yayınları arasında çıkan kitapta otuz üç şiir var.

Şiirindeki mesaj aslında tüm dünyaya

Şairlerin şiirleriyle olan münasebetleri çok zaman çelişkiler gösterebilir. Şiiriyle yaşantısı arasında derin farklar olan şairlerin sayısı hiç de azımsanmayacak seviyededir. Şiirinde farklı, sosyal yaşantısında farklı bir çizgide olabilir şairler. Bu çok da yadırganmaz çünkü şiirin duruşu, sesi kendine özgülük arz eder.

Mevlüt Ceylan, şiirinde dünya görüşünü yansıtmayı seçen şairlerden. Nasıl düşünüyorsa onun şiirini kurmak isteyen bir şair kimliğine sahip. Onun şiirini okuduğunuzda düşünce dünyası hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Şiirinin kaynağını dizerler arasında okuyucu ile paylaşır şair.

Bir adamı öldürmek
Tüm insanları öldürmektir
Farklı farklı davranıyor mevsimler
”  

Değil mi ki üstümüze yok cehalette
 Her hareketimiz ima ediyor çıkmaz sokakları

Şiirindeki mesaj aslında tüm dünyaya. Ülkesinden uzak, Müslümanlara düşmanca bir bakış açısı takınan bir topluma karşı şiirler söylüyor Mevlüt Ceylan. İçinde çokça barış isteği olan çokça güzel günler özlemi.

Adalet tıpkı ölüm gibi
 ortaklaşa bir şeydir burada
binlerce binlerce gelen
turistlerin bayıldığı
toplamak için en son süslerini

ne zaman devrilmiş bir ağaç
 çiçeğe durursa yeniden
 işte o zaman
 tutacağım nefesimi
 pus iner gibi ırmak boylarına

Mevlüt Ceylan, şiirini söze boğmayan şairlerden. Kısa dizeler çokça yer tuttuğu gibi kitabında kısa şiirler de oldukça fazla. Birkaç dizeden oluşan şiirler var. Az söz ama etkili, güçlü bir söyleyiş. “Ağaç” şiiri tam da bu tarz şiirlere örnek olacak bir şiir: “Nasıl taşıyorsun / köklerine eziyet eden / bunca hırsı

Güller ve çığlıklar var şiirinde Mevlüt Ceylan’ın. Güller sevgiyi ve bağlılığı ifade ederken çığlık da dünyanın duyarsızlığına ve adaletsizliğine karşı bir başkaldırı olarak karşılık buluyor kitapta.

Mevlüt Ceylan, Türk şiirinin ve kültürünün sesi olarak yurtdışında uzun yıllar yürüttüğü çalışmalardan sonra şimdi Türkiye’ye dönüş yaptı. Artık Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde akademik ve edebi çalışmalarına devam edecek. Hazırladığı kitaplarla, programlarla geçmişten taşıyarak içinde büyüttüğü edebiyat aşkını her dem canlı tutmaya devam edecek. Güller ve Çığlıklar da bunun bir kanıtı.

Mevlüt Ceylan, Güller ve Çığlıklar, Çıra Yayınları

Mustafa Uçurum

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 17:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26