Metroda inleyen nağmeler

Metrolarda bir dünya karmaşanın arasında bir de sanat var, müzik var. İşte genç fotoğrafçı Cihat Hıdır'ın fotoğraf sergisi metroya bir de bu taraftan bakmamızı sağlıyor.

Metroda inleyen nağmeler

Zaman içinde zaman makinaları: metrolar

Modern şehirlerin artık neredeyse vazgeçilmezi metrolar, zamanın peşinde koşan modern şehir insanının hayatında önemli bir merhaleyi oluşturuyor. Metrolarda bir dünya karmaşanın arasında bir de sanat var, müzik var. İşte genç fotoğrafçı Cihat Hıdır’ın fotoğraf sergisi metroya bir de bu taraftan bakmamızı sağlıyor. 

 

Cihat HıdırMetroda genç bir fotoğrafçı

İstanbul şehir metrolarında bir süredir Avrupa metrolarının benzeri bir uygulama göze çarpıyor. Eline sazını, kemanını, gitarını, kanununu, neyini, santurunu v.s. aletlerini alan geliyor ve metroda müzik icra ediyor. Metroda yankılanan bu ses belki pek çoğumuzun dikkatinden kaçmıyor ama kulaklarımızda hoş bir nağme olarak kalmaktan başka da bir iz bırakmıyor gibi. İşte tam bu noktada genç fotoğraf sanatçısı Cihat Hıdır, kulaklarımızın adeta kısa süreliğine de olsa pasını silen bu sanatçıları kendi estetik kaygılarıyla fotoğrafladı. Nihayet bu uzun soluklu çalışma meyvesini verdi. Geç fotoğrafçılara “şehir”den ne anladığını sorgulayan İFSAK genç fotoğrafçılar festivalinde bu önemli çalışmayı sergileme imkanı buldu.

 

İstanbul’da zaman bir gergef işler… 

Üstad Necip Fazıl’ın ifadesi ile İstanbul’da zaman adeta bir gergef işliyor. Cihat Hıdır, sadece bir heveskâr zihniyetiyle değil, bütün yoğunluğu ile, içine sindirerek, ruh katarak canlı kılmaya, kayıt düşmeye çalıştığı fotoğraflarını sergilerken bir yandan da neden metro ve neden metro müzisyenleri konusuna şu şekilde açıklama getirmiş: 

Cihat Hıdır“Modern dünyanın zamana karşı kayıtsızlığı, zaman karşısında insanları bir çıkmazın içine sürüklemesi yeni arayışları, yeni çıkış yollarını da beraberinde getirmiştir. Zamanın yetmediği, adeta zaman içinde zaman yaratmaya çalıştığımız bir dünyada karmaşa ve hengâmenin içerisinde varmak istediğimiz yere hızlı ve zamanında ulaşmanın kestirmeleri… Metrolar…

Modern şehir insanının, neredeyse tamamının geçiş noktası, uğrağı ve en nihayetinde gitmek istediğimiz yere hızlı ve zamanında ulaşma çabasına vasıta ettiğimiz yerlerdir. Ve buna bağlı olarak mekanik olduğu kadar nerdeyse insanların varlığıyla organik bir yapıya bürünmüş ve kültürün bir parçası oluvermiş, şehrin gotikleridir metrolar… Günümüz yaşamı, içine sinen karmaşayı somut haliyle görebildiğimiz yerler olduğu kadar müzisyenleriyle karmaşanın içerisindeki ahenkli dansı bize fark edebildiğimiz tonlarıyla hissettirir. Metro, zamanın telleri arasında ürkütücü raksını gerçekleştirirken, müzisyenler de kimi zaman bağlamanın, gitarın, santurun tellerinde, kimi zaman saksafonun, kavalın ses boğumlarında bu ürkütücü havayı kırmaktadır. Müzisyenleri duyduğumuz esnadaki yürüyüşümüz bir ahenge bürünmektedir adeta. Bu noktadan hareketle çektiğimiz fotoğraflar, kültürün bir ayağı olduğunu düşündüğümüz metroların dünyanın büyük şehirlerinde olduğu gibi İstanbul’da da kültürün bir menşei olduğunun belgesidir.” 

Genç  fotoğraf sanatçımız Cihat Hıdır’ın sergisi görülmeye değer kareler içeriyor. Siz siz olun zamanın hiçbir karesini atlamayın, anı yaşayın, metroda olsanız bile… 

"Cihat Hıdır Metro Müzisyenleri Fotoğraf Sergisi"  15 Ekim 2009 - 31 Ekim 2009

Yer: İfsak Sergi Salonu Adres:  İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sok. No 32/2 Beyoğlu 

Cihat Hıdır şahsi sayfası  için:  www.cihathidir.com 
Facebook etkinlik sayfası: http://www.facebook.com/cihat.hidir?ref=name#/event.php?eid=142920382713&index=1  

 

Kâmil Büyüker haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2010, 12:06
banner12
YORUM EKLE

banner19