Metin Karabaşoğlu o mutlu günleri yazdı

Hz. Muhammed’in yaşamını örnek almak için, bu kitabın başlıklarına göz atmak gerek.

Metin Karabaşoğlu o mutlu günleri yazdı

 

Asr-ı Saadet... İnsanların doğruluğu, güzelliği, imanı yeni baştan öğrendikleri bir dönem. O kutlu dönemden örnek almamız gerekenler çok. Peygamberin insanlara hitap şeklinden olaylar karşısındaki yorumlarına kadar her şey, bize güzel bir yaşamın ipuçlarını sunuyor. Asr-ı Saadet sonrası gelen dört halife döneminde de adâlet, devlet yönetimi, insan ilişkileri gibi konularda bize ibret olması gereken olaylar var.

Bizi o en mutlu günlere götürmek istiyorMetin Karabaşoğlu, Seni En Mutlu Günlere Götürebilirim

Metin Karabaşoğlu, kendi deyimiyle “insanlığın yaşadığı en mutlu günler”i gençlere farklı bir yolla anlatmayı düşünmüş. Bu niyetle peygamberimizin başından geçen olayları, ondan nakledilen sözleri incelemiş. Söz konusu dönemi saadet dolu geçirmeye vesile olan davranış örneklerini ve temelde yatan iyi niyetleri beş başlık altında toplayıp, o başlıkları da çeşitli olaylarla örneklendirmiş. Seni En Mutlu Günlere Götürebilirim bu çalışma sonucu çıkmış ortaya.

Ahlakın en güzeli O’nda

Genç Nesil’den çıkan bu kitapta, ilk olarak “Ahlakın En Güzeli” başlığı var. Karabaşoğlu, Peygamberin özellikle Hicret sonrası insanların kaynaşmalarını sağlamak, olası tartışmaları önlemek için takındığı tavırları örnekliyor. Peygamberin münafıklar tarafından kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında aniden parlamaması, kimi zaman sükût ederek insanlara ders vermesi, ahlaka duyduğu önem gibi bir çok konu bu başlıkta örneklendirilmiş. İkinci bölüm olan “İncelikler”de ise, ayrıntı gibi gördüğümüz, fakat hayatı güzelleştirecek konulara değinilmiş. Mescidin kandillerinden, işi güzel yapmaya ve sabrın önemine kadar incelik örnekleri de bu başlıkta verilmiş. “Ümide Dair”, “Ayrıntılar”, “Sevenlere, Sevilenlere Dair” ise kitabın diğer başlıkları.

O anne cennetlik!

Hz. Aişe’nin Peygamberimize anlattığı bir olay, kitapta “1 Kadın, 2 Çocuk, 3 Hurma” başlığında verilmiş. Hz. Aişe’nin, konuğu olan bir kadın ve iki çocuğuna üç hurma getirmesi, kadının çocuklarına birer hurma yedirdikten sonra üçüncü hurmayı iki çocuğuna paylaştırması, anne sevgisine çok güzel bir örnek. Hz. Aişe de bu durumdan etkilenip akşam olayı Peygamberimize anlatınca, ondan söz konusu anne için güzel bir müjde duyuyor. “O davranışı nedeniyle o anne cennete girdi” diyor Peygamberimiz.

Metin Karabaşoğlu’nun aynı seriden çıkan “Sonsuzluğun Işığı Seni Aydınlatsın!”, “Kalbini İyileştirmek İster Misin?” “O’nu Tanıdıkça Mutlu Olacaksın” “Yol Arkadaşım Olur Musun?” isimli kitapları da benzer kaygı ve titiz çalışma ile hazırlanmış. Karabaşoğlu'nun bu kitapları tasarımı ve hitap dili ile gençlerin ilgisini çekmeyi, onların Peygamberimizin hayatını örnek almalarını daha da başaracak inşallah.

Sümeyye Karaarslan, o en mutlu günlere gitmeyi kim istemez, dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 14:22
YORUM EKLE

banner19

banner13