Meramı Huzur Olan Bir Şiiri Var Şadi Kocabaş'ın

Dergilerde şiir ve şiir üzerine yazıları ile yer alan Şadi Kocabaş, şiirlerini Kuş Günlükleri adı ile kitaplaştırdı. Mustafa Uçurum bu kitap üzerine yazdı.

Meramı Huzur Olan Bir Şiiri Var Şadi Kocabaş'ın

Dergilerde şiir ve şiir üzerine yazıları ile yer alan Şadi Kocabaş, şiirlerini Kuş Günlükleri adı ile kitaplaştırdı. Mustafa Uçurum bu kitap üzerine yazdı.

Şiir, mesafesi uzun ve meşakkatli bir yolculuğa benzer. Uzun yıllar yol alırsınız ve kat ettiğiniz yolun mesafesini görmek için ne kadar bekleyeceğinizi bazen tahmin bile edemezsiniz. Toplumun şiire yaklaşımı, şiir geleneğinin yaşanan çağa ayak uyduramaması, şiir ve şiir okuyucusu gibi iki kavramın bazen hayata karşı soyut bir yüz takınmaları şiirin var oluşunu çoğu kez meşakkatli bir hale getirmiştir.

Ömrünü şiire adayıp da şiirlerinin kitaplaştığını göremeyen şairlerin varlığı düşünülecek olursa, şiirlerin kitap ile buluşması birçok kimse için olmasa bile şair için dünyalara bedel bir mükâfattır. Şair için bir dönüm noktasıdır ilk kitap.

Şair-yazar Şadi Kocabaş, ilk kitap heyecanını yaşayan bir şair. Uzun yıllardır edebiyat dünyasının içinde. Dergilerde ve Dünya Bizim’de yazmaya devam ediyor. Edebiyata olan tutkusunu daha da perçinlemek için edebiyat okumaya karar veren Şadi Kocabaş, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıfta okuyor.

Kayserili bir şair olan Şadi Kocabaş’ın ilk kitabı, Kayseri menşeili bir yayınevi olan İncir Yayınları arasından çıktı.

Günümüzden geçmişe uzanan bir şiir serüveni

Şadi Kocabaş’ı tanıdıysanız kitabı elinize aldığınızda sizi selamlayan samimiyete yabancılık duymazsınız. Kitap, baştan sona bir heyecanın ve samimiyetin resmini sunuyor bizlere. Biyografi ile değil, otobiyografi ile başlıyorsunuz kitaba. Şairin kendisini kendi cümleleri ile tanıtması Kuş Günlükleri’ne daha bir içtenlik kazandırmış: “Kuş Günlükleri ilk kitabım. I. bölümde bir okunaksız meram başlığı altında, son dönem şiirlerime yer verdim. II. bölümde ise emeklediğim şiirler başlığı altında 1982’de başlayan şiir yolculuğumun ilk dönem ürünleri bulunuyor. Böylelikle hem ilk ürünlerimin de arkasında durduğumu belirtmek hem de çizgimdeki gelişim ya da değişimin izlenebilmesini istedim.”

Açık yürekli bir paylaşım bu. İlk şiirlerini görmezden gelen, göstermekten çekinen şairlerin karşısında Şadi Kocabaş, bunu kendi cümleleriyle okuyucuya sunma yolunu seçmiş. Bu hassasiyet, şairin şiir eleştirisi üzerine yazmasının bir göstergesi olarak da açıklanabilir.

Bir okunaksız meramı var şairin anlatmak istediği

“Bir okunaksız meram” bölümünde on beş şiir var. Şadi Kocabaş’ın da ifadesi ile son dönem şiirleri bunlar. Şairin içtenliği şiirlerine de yansımış. Bunu görüyoruz şiirlerde. Tertemiz bir Türkçe ile şiirler dizmiş Kocabaş gönül dünyasından seslenen. Şiirleri okurken kelimelerin ahenginden ve ritminden kendinizi şiirin esenlik sunan havasında hissediyorsunuz:

oysa yeni bir hayata başlıyorum her sabah
üstelik kırlarımda kahkaha çiçekleri
seslerin gölgesinden renklerin yankısından
elimde birkaç cümle kalmalıydı değil mi

Kelimelerini günlük hayattan seçiyor şair. Bu kelimelere şiirsel bir duruş katıyor. İmgelerle güç veriyor şiirine. Bu, şiirde en güç olan tekniklerdendir. Şairlerin şiirle imtihanını bu tarz bir yol belirler daha çok: “gözlerini unutmuş atlılar bekliyorum”, “hangi limana indirsem omzuma binen yükü / kaç tekrar geçmeliyim anlamlar sayfasından

Rahat bir söyleyiş var Şadi Kocabaş’ın şiirinde. Meramını anlatıyor içten ve bir kuş kanadı hassasiyetle. Hızla kirlenen dünyamızda temiz olan, ruha şifa ne varsa ona ihtiyacımız var. Şadi Kocabaş’ın şiiri, meramı huzur olan bir şiir.

İlk şiirlerine “emeklediğim şiirler” bölümünde yer veriyor Şadi Kocabaş. Sağlıklı bir karşılaştırma için tüm şiirleri elimizin altında şairin. 1982 yılında yazmaya başladığı şiirleriyle günümüzde yazdığı şiirlere baktığımızda içtenliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bir şair var karşımızda.  Bunun yanında günümüzde kurgusu sağlam dizeler, sözcük yapıları ve öge dizilişi ile Şadi Kocabaş artık kendi sesinin şiirini yazmaya başlamış.

İlk dönemlerinde yazdığı;

mümkün olsa ümidi de tanımlamak isterim
aşkı anlatmak içinse sözcük bulamıyorum
yürek ne kadar hazırsa o kadarmış öğrendim
mutluluğun tarifini size bırakıyorum
”  gibi kurallı ve düz anlatımlı şiirlerin yerini;

iki yağmur arası geçilen bir tarihim
romanların resimlerin hançerlenmiş öyküsü
kurtların uğultusu kuşların gürültüsü
boyutsuz hasatlarda biçilen benim
” tarzında imgesel, şiirsel söylemlerin aldığını görüyoruz.

Şadi Kocabaş artık dergilerde şiirleri ve şiir üzerine yazılarıyla aranan isimler arasına girmeyi başarmıştır. Bunda en büyük etki, şairin uzun yıllara yayılan şiirle olan irtibatı ve şiire ayırdığı mesaidir.

Kuş Günlükleri, okuyucusuna esenlik sunan ve şairini çok iyi temsil eden bir ilk kitap. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.  

bilmiyorum ismime bir tanık bulunur mu
yerleşik ağaçlardan kuş günlüklerinden

Şadi Kocabaş, Kuş Günlükleri, İncir Yayınları

Mustafa Uçurum

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2017 Perşembe 14:06 Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 17:56
banner25
YORUM EKLE

banner26