Meraklı miniklerin sorularını geçiştirmiyor!

“Bu kitabı yazma fikri, 5 yaşındaki oğlumun ‘Allah'ı niçin göremiyorum baba?’ sorusundan sonra oluştu” diyor yazar Özkan Öze.

Meraklı miniklerin sorularını geçiştirmiyor!

Kundaklara sarıp sarmaladığınız evlatlarınız, yaşı biraz ilerleyince kendisini yaratan Allah hakkında sorular sormaya başlayacak, Yaratanını merak edecektir. Merak, sorularla birlikte çalacaktır kapınızı. Ebeveynler hazır mıdır acaba bu soruları duymaya? Ya da ceplerinizdeki cevaplar mutmaîn edecek midir evlatlarınızı?Özkan Öze

Çocukların kendisini yaratan hakkında soracağı bazı sorular tehlikeli görülür. "Böyle soru sorulmaz!" tepkileriyle susturulan, cevapları "büyüyünce öğrenirsin" denerek ertelenen çocukların sorularından vazgeçeceğini sanmayın. “En tehlikeli soru cevaplanmamış sorudur” diyor Özkan Öze. Meraklı çocuk iyidir, soru soran, sorgulayan... Mühim olan onların kafalarına biriken karanlıkları aydınlatabilecek yeterliliğe sahip olabilmek...

Bu kitap çoğu ebeveyn için deniz feneri olacak!


Sorulan hiçbir soru tehlikeli değildir; ayıp değildir, günah değildir. Soruları cevaplayacak yeterliliğinizin olmayışı asıl tehlikedir. Yetersiz olduğunuz gerçeğini kabul ettiniz. "Ne yapalım?" sorusunu sordunuz. Soru sormak ilmin kapısını aralamak için gereklidir. İyi ettiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir kitap biliyorum: "Allah'ı Merak Ediyorum"

Uğurböceği Yayınları'ndan çıkan "Allah'ı Merak Ediyorum", çocuklarınızın soracağı, cevaplarını muhtemelen kem-küm ederek vereceğiniz esaslı soruları soruyor, en merak edilenleri, en çok sorulanları... "Allah'ı niçin göremiyorum", "Allah ne kadar büyük?", "Allah nerede", "Allah'ı kim yarattı?", "Allah nasıl bir varlık?", "Allah neden bir?", "Allah aynı anda bu kadar işi nasıl yapıyor?" sorularına muhatap oluyoruz bu kitapta.

Özkan ÖzeKitabın yazarı Özkan Öze, soruları sohbet tadında cevaplıyor. Sürüklenip gidiyoruz sayfalar arasında. Anlatacaklarını muhatabını sıkmadan, yormadan anlatıyor. Öyle güzel örnekler veriyor ki kafada bir tek soru işareti kalmıyor. Anlatılan konularla alâkalı Sevgi İçigen'e ait olan illustrasyonlarla renklenen kitap, meraklı minik okuyucularını bekliyor!

Bu kitabın çocukların soru işaretleriyle dolu dünyasına yeni açılımlar yapmak için güzel bir kaynak olacağına inanıyorum.

"Allah'ı Merak Ediyorum 2" kitabıyla "Merak Ediyorum Serisi" devam ediyor. Yaratıcıyla ilgili çocuğumuzun aklına takılan, karanlıkta kalan, sorular bu kitapla gün yüzüne çıkıyor. Bu kitapta da "Allah kainatı niçin yarattı?", "Allah'ın kainatı yaratmaya ihtiyacı mı vardı?", Allah neden bazılarını çirkin yaratıyor?", "Allah öldükten sonra bizi nasıl diriltecek", "Allah'ın güzel isimlerini niçin bilmeliyiz" gibi soruların cevaplarını okuyoruz.

"Merak Ediyorum Serisi" İngilizceye de çevriliyor!

Meraklılar için serinin diğer kitapları:  Kur'ân'ı Merak Ediyorum, Peygamberi Merak Ediyorum, Kaderi Merak Ediyorum, Cenneti Merak Ediyorum, Melekleri Merak Ediyorum...

Amentü esaslarını muhteva eden serinin son kitabı "Melekleri Merak Ediyorum"un yayına hazırlandığını öğrendik. Bu dizide yer alan kitapları dünyanın bütün Müslüman çocuklarına ulaşmak adına İngilizceye çevirmeyi planlıyor yazar. Serinin ilk kitabı "Allah'ı Merak Ediyorum" ile çeviri çalışmalarına başlanmış.

Gül Hanım Gürsoy haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 14:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah
Emrah - 7 yıl Önce

Çocuk edebiyatımızdaki büyük gedik düşünüldüğünde gerçekten çok faydalı bir çalışma olmuş. Tabi bu çalışmanın sadece çocuklar için olmadığı da görülüyor. Teşekkürler Gül Hanım.

banner19

banner13