Meraklı bir tavuk hayvanlar âleminde gezintide

Mehmet Ali Başaran'ın 'Gazete Okuyan Tavuk' kitabı çocukların dünyasına adalet duygusu, vicdan duygusu, çevre bilinci, hayvan sevgisi gibi konularda bilinç aşılıyor. Salih Ağbalık yazdı.

Meraklı bir tavuk hayvanlar âleminde gezintide

Geleceğin aynası olarak gördüğümüz çocukların maruz kaldığı çevresel koşulların olumsuz etkilerinden dolayı, bugünümüzün yarının yansımaları olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz ne yazık ki! Çünkü çocuklarımıza vicdan duygusunu, adalet duygusunu, toplumsal bilinci televizyonun, internetin ve daha birçok teknolojik gelişmelerin sağladığı bir dönemdeyiz. Çocuklarımızla o kadar kopuk yaşıyoruz ki ancak yemekte, kahvaltıda bir araya gelebiliyoruz ve böyle bir durumda çocuğun kişiliğini bizleri de dünyasına hapseden makinalar oluşturuyor.

Teknolojik koşulların bu kadar gelişmiş olmadığı dönemlerde çocuğun kişiliği üzerinde ailenin etkisi belirleyiciydi. Annelerimizin anlattığı masalları halen unutmuş değilizdir bu yüzden. Peki, bu olumsuz koşullarda çocuğumuzu nasıl geleceğe hazırlayabiliriz? İşte bunun cevabı kesinlikle seçkin çocuk kitaplarıdır ve çocuğunuza okutacağınız her kitap geleceğin inşası için bir tuğla niteliğinde olmalı. Ve sizlere önereceğim kitabın tam da böyle bir işlevi var.

Mehmet Ali Başaran'ın 2015’te Beyan Yayınları’ndan çıkan "Gazete Okuyan Tavuk" adlı kitabı çocukların dünyasına adalet duygusu, vicdan duygusu, çevre bilinci, hayvan sevgisi ve hayvan hakları gibi konularda bilinç aşılıyor. Çocuğunuzun ufkuna yeni kavramlar kazandıran bu kitabı okuduğumuzda yazarın, çocukları toplumun temel dinamiği olarak gördüğünden ve geleceği oluşturacak koşulların bugünden atılması gerektiğinden, sorumluluk bilinciyle kaleme oynattığını fark ediyoruz. “Vuk Gıtgıt” isminde bir tavuğun araştırmacı bir ruhla yaptığı seyahatlerin hem eğitici yönü hem de güldüren yönü ön plana çıkıyor. Vuk Gıtgıt, heybesinde taşıdığı gazeteden hayvanlar ile ilgili haberleri okuyup, habere konu olan hayvanlarla tanışmak için seyahate çıkıyor sürekli. Bazen bir kartalın sırtında uçarak, bazen de otobüsle.

Sıradışı bir tavuk

İnsan Kaçıran Çete Yakalandı” hikâyesinde hayvanların evcilleştirilmesine karşı oluşturulan hayvan çetesinin hayvan mağazasının sahibini rehin alması ve akabinde yakayı ele vermeleri, “Şikayetler Kitabı Çıktı” isimli hikayede ise, hayvanların insanlardan dolayı yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. Öyle ki kitaptan alıntı yapacağım şu şikâyet çocuklarda duyarlılık bilinci kazandırması açısından önemli: “Papağan anlatıyor: Merhaba. Şu an evde kimse yok ve kafesim de açıkken ancak arayabildim. Numaranızı televizyonda haberlerden duydum. Benim adım Pappi. 4 yaşında, mavi bir papağanım. Annem babam, akrabalarım, hepsi Afrika’dalar. Beni tuzakçı insanlar daha bebekken yakaladılar. İstanbul’da bir hayvan mağazasına sattılar. Vatanımdan uzakta, bir kafese attılar. Mağazada bir süre kaldım. Daha sonra Kemal adında bir amca beni aldı. Evine götürdü. Ama yine kafesteyim. Ara ara evde uçmama izin veriyorlar, hepsi o. Kemal Amca, eşi ve çocukları benimle kendi dillerinde konuşuyorlar. Benim de konuşmam için çabalayıp duruyorlar. Ben insanlarla konuşmuyorum. Hiç konuşmaz ve ötmezsem beni bırakırlar diye umuyorum. Artık özgür olmak istiyorum. Yurdumda, ailemin yanında olmak istiyorum. Arkadaşlarımla ormanlarda özgürce uçmak istiyorum. Burada halim perişan. Beni kurtarabilir misiniz? Ne olur, bana yardım edin! Bir ömrü, insanların kölesi olarak, daracık kafeste tüketmek istemiyorum. Beni yakalayan tuzakçılardan ve alıp satan mağaza sahibinden şikâyetçiyim.”

Her yaştan okura seslenen “Gazete Okuyan Tavuk”, ders çıkarabileceğiniz ve çocuklarınıza anlatacağınız masallarda referans alabileceğiniz bir kitap. Sıradışı bir tavuğun (Vuk Gıtgıt) başrolde olduğu eğlendirici bir maceraya hazırsanız…


 

Salih Ağbalık yazdı

Yayın Tarihi: 26 Mart 2015 Perşembe 13:48 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 10:53
YORUM EKLE

banner19

banner36