Meleklerle konuşmalı çocuklar!

Çocukla çocuklaşmak* isteyen gönül erlerine Salih Zengin bir yardımcı sunuyor: Çok Mavi Hikâyeler…

Meleklerle konuşmalı çocuklar!

Mavikuşlar nereye uçarSalih Zengin

Salih Zengin’i, 1996 yılında çıkan ve bana ilk defa bir dergiye abone olmak heyecanını yaşatan Mavikuş dergisiyle tanıdım. Dergi kaliteli işlere imza atmasına rağmen çıktığı dönemde gösterilmeyen yoğun ilgiden(!) dolayı kapanmıştı. O yıllarda Mavikuş’un öldürülmesinden en çok üzüntü duyanlardan biri olarak Çok Mavi Hikâyeler’i elime aldığımda bir an Mavikuş’taki hikâyeler canlandı gözümde. Bir hevesle almıştım kitabı.

Kalpleri küçükken kazanmak gerek

Evet, okuduğumuz şey –kimilerinin küçümseyeceği üzere- çocuk hikâyeleriydi. Salih Abi (çocukluğumdan beri takip ettiğim bir yazara Salih Bey dememi beklemeyin), bir çocuğun o küçücük kalbi için kocaman sevgilere ve Sonsuzluğun Sahibi’ne açılan bir kapı olması dileğiyle Çok Mavi Hikâyeler demişti kitabın adına. Salih Zengin, bazı büyüklerimizin, ‘O çocuktur, anlamaz’, ‘Hele bir büyüsün amcası, o zaman başlayacak namazına’ gibi söylemlerine inat Allah’ın bir kar tanesi gibi tertemiz yarattığı kalpleri, erkenden harekete geçerek kazanmanın çabasını veriyor hikâyelerinde.

Salih ZenginÇocuk kalbine o kadar yakın ki üslubu

Zengin’in kitapta yer alan hikâyelerinde, yağmur kuşuyla dua ederken kelebekler kadar hafifleyip Kâbe’ye gidiyor, bir şadırvan serinliğinde abdest alırken gökyüzünden sarkıtılan ipe tutunmaya çalışıyoruz. Selamlaşmanın değerinden zekata, oruç ibadetinden ölüme kadar bir çok konuya kendine has üslubuyla değinirken, sonsuzluğa giden maviliğe merdiven dayamayı da ihmal etmemiş yazarımız. Kimi zaman gülümseten kimi zaman duygulandıran üslubuyla çocuk kalbine bu kadar yakın olması ayrıca bir lezzet katmış kitaba.

Meleklerle konuşmak kimseyi hasta etmez ki

Kitabı okurken en çok duygulandığım şey ise, iki kardeşin, kar yağarken her kar tanesinde yeryüzüne meleklerin indiğini konuştuktan sonra annesinin, Meleklerle konuşmak hasta etmez ki‘Kızım ne yapıyorsun, hasta olacaksın’ diye bağırmasına karşılık, onların, ‘Meleklerle konuşmak kimseyi hasta etmez ki…’ diyerek cevaplamasıydı.

İbadetlerin ne kadar basit ve aynı zamanda ne kadar derin olduğunu anlamak için bu kitabı okuyalım ve çocuklarımıza okutalım inşallah.

 

Burak Gültekin, “çocukların ulaşabilecekleri yerlerde muhafaza ediniz” diyerek yazdı

* Hadis-i Şerif

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 11:54
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
derseadet
derseadet - 9 yıl Önce

Öyle muhtacız ki kar getiren meleklere,çocukla çocuklaşan Nebi(as)'ye,çocuğu çocuk(adam) yerine koyanlara,bize çocuk dergisi ve bir poşet dolusu çikolatalı gofret getirenlere,yarıyıl tatilinde namaz öğretip;eğer düzenli kılarsak başörtüsü ve namaz eteği hediye edeceğine söz verenlere...
Kar hiç kalkmasa üzerimizden...
Selamlar

Betül Aksoy Yaman
Betül Aksoy Yaman - 2 yıl Önce

Çok mavi hikayeler başucu kitabım olmuştu Salih Zengin'in diğer kitapları gibi. Derinlikli, incelikli, naif ve kuş gibi metinler. Hele Gazoz Kapağı kitabı... Çocukların safında duran ender yazarlardan birisi Salih Zengin... Ve iyi ki var, iyi ki yazıyor çocuklara...

banner19

banner13