Melamiyyenin pirinin eserleri hazırlanıyor

3. devre Melamilerinin piri Muhammed Nuru'l-Arabi Hazretlerinin eserleri günümüz alfabesine aktarılıyor.

Melamiyyenin pirinin eserleri hazırlanıyor

Türkçenin Latin harfleriyle yazısında henüz elle tutulur sadra şifa bir Melami literatürünün varlığından bahis açmak pek kolay olmasa gerek. Ne hikmettir bilinmez yazılı dönemin önemli kanaat önderlerinden Nuru’l-Arabi hakkında yazılı eserlerin varlığı pek sırlı. Biraz da bu sırda Nuru’l-Arabi ve halifelerinin devrin siyasal iktidarlarıyla ilişki ağlarının da etkisi olsa gerek. Nuru’l-Arabi halifelerinden Prizrenli Lütfi Efendi İttihat Terakki’nin önemli isimlerinden olması ya da dilden dile dolaşan ama bir türlü kayda girmeyen Ankaralı Arabacı İsmail  Efendi ile Mustafa Kemal arasındaki gönül bağı... Demek ki son dönem Melamileri itilaflı pek çok meselenin içinde sırlandıkça sırlanmışlar.   

Nuru’l-Arabi eserlerinin bazı kimseler aracılığıyla okurla buluşturulduğu malum ama bu buluşmanın sevecen bir şekilde olduğu ise ihtilaflı. Çünkü hazırlayanlar fazlasıyla cemaat/cemiyet kaygısıyla eserleri ortaya koyuyorlar. Nuru’l-Arabi eserlerinin gün yüzüne çıkması için henüz vakit gelmemiş.

Mahmut KanıkŞerh bir gelenektir

Vakti tamamlanan eserlerden biri Mahmut Kanık çevirisiyle gün yüzüne çıktı, sır perdesi dil perdesinden biraz daha olsun  aralandı. Nuru’l-Arabi’nin Şerh-i Evrâd-ı Usbûi’yye li’ş-Şeyhi’l-Ekber Muhyiddin el-Arabi adlı eseri İbn Arabi’nin Günlük Duaları ve Şerhi adıyla günümüz alfabesine aktarıldı.         

Malum olduğu üzere Nuru’l-Arabi de İbn  Arabi gibi  vahdet-i vucud nazariyatçısıdır. Nuru’l-Arabi öğretisinde önemli anlamları olan Fena mertebelerinden hareketle oluşturulan bir şerh ile karşı karşıyayız. Nuru’l-Arabi eserinde İbn  Arabi’nin 7 gün duasını şerh eder.

Pazar gününden başlayan şerhde Nuru’l-Arabi, Pazar günü virdinde Besmeleyi açıklar. Diğer günlerde duaların şerhlerini tek tek Fena mertebelerine uygun olarak verir.

Arda Şeker, epey şerh bizi bekler diyor

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
a. edip kayılı
a. edip kayılı - 8 yıl Önce

Sevgili Arda, iyi de Mahmut Bey Nuru'l-Arabi'nin değil, İbnu'l-Arabi'nin kitabını hazırladı... Öyle değil mi? Burada bir yanlışlık mı var? Ha, yazıyı Nuru'l-Arabi'nin eserlerinin neşri için bir vesile bilmek de lazım. Kumanlıoğlu Hoca, bazı risaleleri neşretmişti.

banner19

banner13