Mehmet Aycı'dan dokuz kitap!

Mehmet Aycı'nın yayımlanmış dört şiir kitabının yeni baskılarıyla birlikte, beş yeni şiir kitabı daha Mayıs ayında yayımlanacak..

Mehmet Aycı'dan dokuz kitap!
Derin, Mehmet Aycı

Aydan aya, neredeyse her ay edebiyat dergilerinde rastlayarak tanıdım Mehmet Aycı’nın şiirlerini.

Birçok dergi okuyucusu da, Aycı’nın şiir kitaplarındaki toplamdan daha fazla şiirini okumuştur. Zira şairimiz, dergilerde şiir yayımlamak ile kitapta toplamak arasında fark olduğunu belirtip, şiir kitaplarını hazırlarken sıkı bir elemeye tâbi tutuyor şiirlerini.

Mor Kitap, Mehmet Aycı

‘Velûd’ kelimesi ona yakışır

Aycı, ‘velûd’ kelimesinin hakkını veren ender şair/yazarlardandır; “bu kadar şiiri/denemeyi hangi aralıkta yazıyor” sorusunu mutlaka sordurur okura. İlk vakitler çok şaşırdığım bu durumu sonraları yerinde bir şey olarak değerlendirdim; çünkü eserlerindeki sağlam yapı, teklemeyen üslubu ve Türkçe’yi kullanışındaki kıvraklık hayranlık verici. Bunları yerli yerine oturtmuş bir yazarın bu denli bir “çalışkanlık” göstermesi hiç şaşırtıcı değil.

Bağdat Kitabı, Mehmet Aycı

Beş yeni şiir kitabı daha

İkinci şiir kitabı Aşk Bir Deniz Rüyasından sekiz yıl sonra, Ebabil Yayınları’ndan yayımlanan Yakı kitabıyla yüzleştim ilkin Aycı’nın.

Şiirlerin öncesine konulmuş divan edebiyatından ve türkülerden dizeler ile şiirlerdeki okuyucuya yabancı gelmeyen söyleyiş tarzı, halk deyimleri, rahatlık, şairin, geleneği şiirlerinin temel taşı olarak yonttuğuna delalet ediyor.

Aşk Bir Deniz Rüyası, Mehmet Aycı

Aşk Bir Deniz Rüyası’nı da edinip okuduktan sonra, Aycı’nın dili kullanma rahatlığına birdenbire erişmediği görülür, böylelikle şiirin şairine haslığı gitgide belirginleşir ve bu, Mehmet Aycı şiirinden daha bir emin olmamızı sağlar. Mor Kitap [1997], Aşk Bir Deniz Rüyası [1999], Yakı [2007] ve Derin [2008] olmak üzere yayımlanmış dört şiir kitabı var şairin. Mayıs ayında, bu kitaplarının yeni basımlarıyla birlikte beş yeni şiir kitabı daha yayımlanacak Mehmet Aycı’nın. Bunlar, Bağ(d)at Kitabı, Dil Gölgesi, Bunlar Yazmaz Kitapta, Yalnızlık Vergisi ve Aramadığım Günler. Bu dokuz şiir kitabı İkinci Yayınevi tarafından yayımlanacak. Kitap evlerimizi kollayalım.

M. Fatih Kutan ‘bu iyi’ dedi

 

Bunlar Yazmaz Kitapta, Mehmet Aycı Aramadığım Günler, Mehmet Aycı Dil Gölgesi, Mehmet Aycı
Yalnızlık Vergisi, Mehmt Aycı Yakı, Mehmet Aycı

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

 

YORUM EKLE

banner36