Mehmed Akif'in Mektupları Çıktı!

Şiir ve edebiyat alanında yenilikleriyle dikkat çeken Ebabil Yayınları bu konuda da bir ilke imza atıyor.

Mehmed Akif'in Mektupları Çıktı!

Mehmet Akif'ten Mektup Var

 

İnternetle tanışıklığımızdan bu yana mektup gibi dil ve içerik olarak büyük bir ihtimam isteyen eli yüzü düzgün işlerden ele etek çekmiş bulunuyoruz. Artık nostaljik bir unsur olarak hayatımızda yer alan mektup vitrinlik bir eşya muamelesi görüyor. Halen yaşamakta olan bir kaç kuşak öncesine mensup olanların mektupla olan ilişkileri bir nebze de olsa yabana atılmayacak kadar ciddiyetini ve diriliğini korumaya devam ediyor. Yeni neslin mektupla alakası ise sadece okul derslerinde ele alınabilecek bir konudan öteye gitmiyor. Yeni neslin mektupla olan irtibatsızlığı, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak büyüyor. Günümüz dünyasında gittikçe yaygınlaşan elektronik iletilerin ve kısa mesajlaşmaların anlık iletimi ve kolaycılığı, özen ve dikkat gerektiren mektubu yaşamımızın dışına çıkarıyor.

 

Şiir ve edebiyat alanında yenilikleriyle dikkat çeken Ebabil Yayınları bu konuda da bir ilke imza atıyor. Edebiyatta ve ikili ilişkilerde önemli bir belge olan mektup Ebabil Yayınları aracılığıyla tekrar gündeme geliyor. Türk şiirin büyük şairi Mehmet Akif'in mektupları Yusuf Turan Günaydın tarafından kitaplaştırıldı.  Eski ve yeni Türk edebiyatı alanlarındaki araştırma yazıları ve kitap eleştirileriyle tanıdığımız Yusuf Turan Günaydın çok kapsamlı bir araştırma sonucunda Mehmet Akif'in mektuplarını okuyucuyla buluşturuyor.

 

 

Mehmet Akif'in Mektupları adını taşıyan kitapta mektup sıralamasının ilkini Akif'in ailesine yazdığı mektuplar oluşturuyor. Bu mektuplar Mehmet Akif tarafından kızları Suat ve Feride Hanımlara ve damadı Muhittin beye yazılmış mektuplardan müteşekkil. Kitap içeriğinden öğrendiğimize göre bu mektuplar Dündar Akünal tarafından Akif'in kızı Suat Hanımdan alınarak yayımlanmış.

 

 

 

İkinci kısım ise Akif'in adıyla özdeşleşen Sırat-ı Müstakim ve Sebilü'ür Reşâd dergilerini omuzlayan; sahipliğini ve idareciliğini yapan Eşref Edip Fergan'a (1883–1971) yazılmış mektuplardan oluşuyor.

 

Kitap içerisinde Mahir İz'e yazılmış on beş adet mektubu da bulmak mümkün.

 

 

Ayrıca Mehmet Akif Ersoy'un; “Şark'ın dâhisi" olarak adlandırdığı 20. yüzyılın en önemli udilerinden Hz. Peygamberin 37. kuşaktan torunu Şerif Muhiddin Targan'a yazılmış üç mektubunu da bulmak mümkün. Akif'in Muhiddin Targan'a yazdığı mektuplardaki saygılı üslubu dikkatlerden kaçmayacak bir nitelikte. Targan'a yazdığı mektuplarına “iki gözüm, beyim, efendim” diye başlayan Akif'in bu saygısının altında elbette ki hazreti peygambere ve onun soyuna gösterdiği ihtimam duruyor.

 

Diğer yandan kitapta Akif'in mektup gönderdiği kişiler arasında o zamanın birçok saygın şahsiyetleri olduğunu görüyoruz. Örneğin Osmanlının ilk istihbarat kurumu olan Teşkilât-ı Mahsusa'nın kurucusu ve başkanı olarak bilinen Kuşçubaşı Eşref Sencer'le Akif'in çok kez mektuplaştıklarına şahit oluyoruz. Neyzen Tevfik'in kardeşi olan Ahmet Şefik Kolaylı da Akif'in mektuplaştığı isimlerden biri. Akif'in mektuplaştığı bir diğer önemli isim ise son dönem Osmanlı entelektüelleri arasında önemli bir unvana sahip olan Babanzâde Ahmet Naim'dir. Babanzâde ile İstiklal Şairimiz Mehmet Akif arasında çok derin bir dostluk olduğu herkes tarafından malumdur. Buna rağmen Akif'in Babanzâde'ye yazdığı mektup adedi bir taneden ibaret olduğunu görüyoruz. Bu da Akif'in mektuplarının tamamına daha ulaşılamadığının bir göstergesi.

 

Mehmet Akif'in Mektupları adlı bu önemli çalışma bu alandaki büyük bir açığı kapatacak mahiyette görünüyor. Ayrıca mektupları okurken Akif'in üslubunun, mektubu yazdığı kişiye göre nasıl değiştiği de fark ediliyor. Örneğin bir yanda kızlarına yazdığı mektuplardaki dil sadeliği diğer yanda Muhiddin Targan'a yazdığı mektuplardaki saygı dolu komplike cümleler.  Yeni neslin bu kitabı okumakla hem mektup denilen iletişim unsurunun önem ve güzelliğini yeniden kavrayacağını hem de Akif'in duygu düşünce dünyasını daha yakından tanıma imkanına sahip olacağını düşünüyoruz. 

 

 

 

 

Yavuz Altınışık yazdı 

 

NOT: En alttaki fotoğrafta Büyük Akif torunları ile değil, oğulları ile görülüyor. Bu fotoğraf Kamil Büyüker arkadaşımızın da belirttiği gibi yıllarca Akif'in torunları diye piyasada dolaşmıştır. Oysa fotoğrafta Emin ile Tahir görülmektedir. 

Yayın Tarihi: 10 Şubat 2009 Salı 19:00 Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 17:32
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil büyüker
kamil büyüker - 13 yıl Önce

başta bu haberi yazan arkadaşımız, bir de bu mevzuda ilgilenen dostlar bu fotoğraftaki iki çocuk akif'in oğullarıdır. (emin ve tahir) dileyen detay için akif'e dair, (dücane cündioğlu, kaknüs yayınları) kitabına bakabilir. hata maalesef hâlâ ortalarda arz-ı endam etmekte. bu yanlışı artık düzeltelim lütfen!

banner26