Mehmed Akif'in Oğlu Emin Akif'in Milli Mücadele Hatıraları

''Babam Mehmet Akif'' kitabında, hem Emin Akif’in hayatının son günlerinde çektiği sıkıntıları hem de Emin Akif’in büyük vatan şairi Mehmed Akif’in oğlu olarak babasıyla katıldığı milli mücadele gözlemlerini okuyabiliyoruz. Sedat Palut yazdı.

Mehmed Akif'in Oğlu Emin Akif'in Milli Mücadele Hatıraları

Toplumun geneli tarafından kabul ve saygı görmüş bir soyismi taşımak zor olsa gerek… Zira ailenizin yıllarca emek vererek yukarı taşıdığı değeri aşağı indirmeden ve bunu çıkar için kullanmadan taşımalısınız. Kurtuba Kitap’tan çıkan Babam Mehmet Akif adlı eseri okurken aklıma bu cümleler düştü. Kitap, Emin Akif Ersoy’un kaleminden çıkmış ve “İstiklal Harbi Hatıraları” alt başlığını taşıyor. Yusuf Turan Günaydın’ın derlediği kitap oldukça önemli… Kitapta ön plana çıkan bir durum var. Birincisi, Günaydın’ın Emin Akif’in hayatının son günlerinde çektiği sıkıntılarla ilgili yazdığı detaylar; ikincisi ise Emin Akif’in büyük vatan şairi Mehmed Akif’in oğlu olarak babasıyla katıldığı milli mücadele gözlemlerini okumak…

Tophane’de terk edilmiş bir kamyonetin karoseri içinde ölü bulundu

Turan Günaydın, Emin Akif’in hatıralarının zamanında Millet, Tercüman gazetelerinde bölük pörçük yayımlandığını söylüyor. Bu sebeple hatıralar arasında kopukluklar var. Günaydın, önsöz bölümünde Emin Akif’in hayatının son kısımlarını okurla paylaşmış. Emin Akif, 1934’te askerliğini yapmak için Mısır’dan döner. Kırklareli’nde er olarak askerliğini yaparken bir akşam koğuştaki arkadaşlarına Kur’an okurken görülür ve akabinde Divan-ı Harb’e verilir. Bu olayı Mısır’dayken duyan Mehmed Akif çok üzülmüş ve kızmıştır. Emin tutuklanıp hapse atılır ama bir yolunu bulur ve hapishaneden kaçar. Askere gider ve terhis olur. “Emin Akif terhis olduktan sonra kendini içkiye verdi. Yalın ayak dolaşarak şarap, ispirto ve esrar parası için hamallık yaptı. 1939’da İstanbul zabıtası tarafından bir esrarkeş olarak yakalandı. 1967’de Tophane’de terk edilmiş bir kamyonetin karoseri içinde ölü bulundu.” (S.24) İşte böyle zor günler geçirmiş üstadın oğlu… Ama hayatın neresine küstü de bu hale düştü; bunu ne kendi hatıralarında görebiliyoruz, ne de Yusuf Turan’ın yazdığı satırlarda… Hayatının son günlerinde para yardımı almak için Nusret Safa Coşkun, Refii Cevad Ulunay ve Çetin Altan’ın yanına uğradığını farklı hatıra kaynaklarından karşılaştırarak anlatıyor Günaydın.

Mehmet Akif’in şıklık ile hiçbir alakası mevcut değildi

Emin Akif’in hatıralarına baktığımızda, Anadolu’nun işgalinin ardından üstad Mehmed Akif’le birlikte Burdur yollarına düştüğünü görüyoruz. Mehmed Akif, mebusu seçildiği Burdur’da, hükümet konağında üç-dört yüz kişiye milli mücadeleyi öven konuşma yapmış. Babasının çok heyecanlı olduğunu söyleyen Emin Akif, buradan babasıyla bir kamyonla Antalya’ya geçtiğini anlatıyor. Burada babasının hayatıyla ilgili detay veriyor oğul Akif: “Temizliği çok severdi. Vücudu, eli, ayağı her zaman nazarı dikkat celbedecek derecede temizdi. Dişlerini misvak ile fırçalar, nezafetine itina ederdi. Mehmet Akif’in şıklık ile hiçbir alakası mevcut değildi. Hele erkeğin tuvalet ve süse kıymet vermesini hiç kabul etmiyordu.” (S.59)

Babasının gittiği her yerde İslam ve Milli Mücadele lehine konferanslar verdiğine değinen Emin Akif, Hintli Mustafa Sağir’in idamına tanık olduğuna değiniyor. Sağir’in Hindistan’ın İslam âlemi adına Ankara hükümetine elçi olarak gönderildiğini fakat bir İngiliz ajanı olduğu anlaşıldıktan sonra idam edildiğini okurlarıyla paylaşıyor.

Mehmed Akif’i en çok üzen olaylardan biri

Anılarında İstiklal Marşı’na kısaca değiniyor oğul Akif. Babasının kazandığı para için şu ifadeyi kullanıyor: “Babam o esnada 500 liraya gerçekten muhtaç bir adamdı. Fakir idi. Parası yoktu. Lakin malum olduğu gibi gönlü çok boldu. İyi biliyorum ki babam, bu parayı almadı, onu Kızılay’a terk etti.” (S.81)  

Babasını en çok üzen olayların başında Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinin geldiğine değinen Emin Akif, bu olaydan sonra babasının meclisten soğuduğunu sözlerine ekliyor.

Babam Mehmet Akif küçük bir kitap… Emin Akif’in anıları dağınık olmakla beraber üstadı biraz da olsa yakından tanımak isteyenler ya da üstadın oğlunun nasıl bir sıkıntılı hayat geçirdiğini öğrenmek isteyenler için önemli bir kitap…

Emin Akif Ersoy, Babam Mehmet Akif, Kurtuba Kitap Yayınları.

Sedat Palut

sedat.palut @ gmail.com

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2016 Salı 12:22 Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 12:25
banner25
YORUM EKLE

banner26