banner17

Mecdi Hilali'nin kitapları ne anlatıyor?

Mısır’ın diri kalemlerinden Dr. Mecdi Hilali, yeni nesli yetiştirecek kitaplara imza attı.

Mecdi Hilali'nin kitapları ne anlatıyor?

Dr. Mecdi Hilali, Mısırlıdır. Mecdi Hilali aynı zamanda mensubu olduğu İhvan-ı Müslimin Cemaati’nin [Müslüman Kardeşler Cemaati’nin] tanıdık isimlerindendir.  (Biz her ne kadar projelerden bıkmış olsak da, projelerin çoğunun içeriksizlik dolu, meyvesinin ise hayal kırıklığı olduğunu çoğunlukla görsek de, baştan hemen yargılayıcı durumuna düşmemek için inşallah Türkiye'de ve modern Dünyada projelerin başındaki bereketsizlikler onları da bulmaz duasıyla söyleyelim:) Devrimden sonra Kahire’de Yeni Nesil Yetiştirme Projesi adında bir merkez açarak kitaplarını bizzat pratiğe geçirmiş. Kitapları özellikle Müslüman Gençler arasında yakından takip edilen, akıcı ve güzel üslubuyla sevilen ve tanınan bir şahıstır. Kısa bir süre önce kitapları Türkçeye tercüme edilen Hilali’nin kitapları hemen yoğun bir ilgi gördü. Mecdi Hilali bu kitapları herhangi maddi bir menfaat veya ticaret amacıyla yazmadı. Kitaplarının içinden fışkıran kardeşlik ve samimiyet belki de bu kitapları Müslümanlar arasında yoğun ilgi görmesine ve gençler tarafından yakından takip edilmesine sebep olmuştur.

Yeni bir neslin inşası ve Allah için kardeşlikMecdi Hilali

Mecdi Hilali’nin bu kitapları bir Kalkınma Projesidir. Dr. Hilali, Müslümanların içinde olduğu sıkıntılardan kurtarmak için önümüze farklı bir bakış açısı sunmuştur. Dr. Hilali, kitaplarıyla Müslüman Gençliği iman ile yeniden yapılandırma yoluna gidiyor. İmanı yeniden yapılandırılan gençliğin üzerine ise günümüzde pratiğini hayal ettiğimiz İslam kardeşliğini bina etmek ve bu kardeşliği merkeze alarak ümmetin bundan dolayı iflasa gittiği sıkıntılara çözümler sunuyor. Bu konuda yazdığı Kardeşime Mektup kitabı büyük bir okuma oranı yakalamış duyduğumuza göre. Burada Kalpleri Allah sevgisi üzerine birleşen Müminleri ve İslam Kardeşliğinin Anatomisini yazmıştır. Kitap sade üslubu ve tavsiyeler şeklinde yazılmıştır. Herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal bırakmamak için yazar tavsiyeleri Müslüman Gençliğin şahsında bizzat kendi nefsine yapmıştır. Hilali diğer kitaplarında da merkezi bir konu olması itibariyle ve ileride üzerinde kurulacak olan Rabbani toplumun kilit taşı olması hasebiyle Müslüman Gençlerin sorumluluklarını, Allah için Kardeşliğin önemi, gereklilikleri, bu kardeşliği elde etmek için gösterilmesi gereken çabaları dile getirir.

Nefis Tezkiyesinden zikir ve ibadete, Allah için kardeşlikten Cihada, kanları bugün oluk oluk akan Müslümanların dertlerine kökten bir çözüm üretmeye, oradan yeryüzünü imar edecek olan Rabbani bir toplumun oluşumunun gerekliliği gibi konuları mükemmel bir bütünlük içinde ele alan Üstad Hilali, kitaplarına temel referansımız olan Kur’an-ı Kerim’i rehber edinerek yola çıkar. Rızkına el konulmuş, vatanları harabeye dönmüş yetim ve mazlum insanların çölde su arayan adam misali, beklediği Zafer Nesli ve bu nesli yetiştirecek deneyimler, öğütler, projeler Hilali’nin kitaplarında Dar’ul Erkam’daki sohbetlerin bereketi şeklinde Müslüman Gençlerin önüne serilmiştir. İslam Davasının gücü niteliğinde olan Müslüman Gençlerin gaye ve hedefleri tam ve net bir şekilde, ilk nesil gençleri olan Sahabe efendilerimizin hayatları arasında kurulan bağ çok güzel bir üslupla ayet ve hadislerle anlatılması Hilali’nin kitaplarının Müslüman Gençler için ne denli önemli olduğunu bize gösterir.

İslam ümmetinin meseleleri

Üstad Hilali’nin kitaplarıyla gündeme getirdiği bu Yeni Nesil Projesi, iman ile yeniden gençleri yapılandırmasıyla, İslam Kardeşliğini merkeze oturtmasıyla masaya yatırdığı bu rehber eserleri Mısır’da meyvelerini vermeye başlamış, bu kitapların dersleriyle yetişen gençler toplumda örnek şahıslar olarak görülmeye başlamıştır. Emperyalizmin, işgalcilerin kuyruklarını kıstırarak geriye doğru çekilmeye başlamaları bu Zafer Neslinin yavaş yavaş sahaya inmesinin işaretleridir. Üstad Hilali’nin kitaplarında dile getirdiği bu hedef sadece Mısır ile sınırlı kalmaması için dünyanın her tarafından Müslüman Gençlerin bir çığ gibi büyüyen harekete geçmesinin temel dinamikleri Hilali’nin kitaplarında yer aldığını düşünüyorum. Türkçeye tercüme edilen bu güzel kitapların özellikle Kardeşime Mektup ve Zafer ve İktidar Vaad Edilen Nesil adlı kitaplar şuana kadar Müslüman Dünyasında birçok gencin zihinlerinde İslam Devrimini yapmayı başarmıştır. Bence bu kitaplar, Müslüman Gençliğimizin de zihinlerindeki olumsuz düşünceleri atacağı, çokça faydalanacağı, kurduğu projeleri ve hayallerini gerçeğe dönüştürmesi için olmazsa olmaz kitapları olmalıdır. Bu kitaplar Müslüman Gençlere bir davetçinin çağrısıdır. Hilali’nin kitapları İslam ümmetinin sorunlarının edebi şekilde tasvir edildiği, insanların beğenisini kazanmak için süslü cümlelerin artarda dizildiği kitaplar değildir. Çünkü ümmetin dertleri kitaplara sığacak boyutları çoktan aştı, dolayısıyla Üstad Hilali’nin kitapları artık bu dertlere bir çözüm üretmenin başlangıcıdır.

Lokman Karadağ okudu tavsiye etti

GYY notu: Lokman Kardeşimizin coşku ile bize haber verdiği bu kitapları biz de merak ettik. O Dünya Müslüman gençlerini çok etkileyen kitapların biz kitap ilgilisi, işi gücü gündemi kitap olan bizlerin eline hiç geçmemiş olmasına üzülsek mi yoksa durumdan şüphelensek mi diye düşünmeden edemiyorum. Projecilikler, Ümmetin çözümü olma iddiaları üstadın söyleminde belirgin ise aman biz uzak duralım Üstad Mecdi Hilali'den de çözüm iddialarından da... Yok eğer Üstadın eserlerinde, bizi sonuç itibarı ile Batılılaştırmaya hizmet edecek kimi modernist İslamcı kalıpların tutsağı yaklaşımlar yer almıyorsa o zaman elbette alıp okuyalım istifade edelim. Fakat, sevgili Lokman, sevgili dunyabizim okuru; ben işkillendim bu ümmetin çözümü iddiasından ve projelerden..

Okunma rekoru kırdı, Dünyada Müslüman gençler bu kitapları çok sevdi... ifadeleri ölçütünü içermediği için bana çok afaki geldi. Kaç dile çevrildi, kaç baskı yaptı. Alınan kitapların ne kadarını okundu, bunları merak ettim şimdi, ne yalan söyleyeyim. Verileri öğrendiğimde pek de öyle olmadığını görmek hiç de istemiyorum. Biraz daha ayakları yere basan şekilde Lokman kardeş, biraz daha.. Ama ne olur bana kızma. Hiç bir okuru iyi niyetle yanıltmak istemem. Vallahi!

Rabbim güzel işler eden alimlerden, öncülerden ayırmasın. Tanımadığımız büyükleri de keşfetmeyi nasip etsin. En başta bana...

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 11:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lokman Karadağ
Lokman Karadağ - 6 yıl Önce

Eleştiri için GYY Hocamıza teşekkür ederim. Müslümanların birbirlerini uyarması ne güzel birşey. Birde Açıklama yapmak isterim; Bu kitaplar Türkçe'ye kısa bir süredir çevrilmiş ve henüz Türkiye de yabancı bunun içindir ki Biz ne kadar kitaplarla içli dışlı olsak bile elimize ulaşan yeni bir kitabı ve hele bunu yazanın bir müslüman olması dolayısıyla yeni duyduğumuzda Durumdan Şüphelenme hakkına sahip değiliz ki bu önyargı olur.

Lokman Karadğ
Lokman Karadğ - 6 yıl Önce

Birde bunların Arapça asılları özellikle ortadoğu ülkelerinde uzun bir süredir basılıyor bazılarının beşinci bazılarının 10. baskıları yapılmış ve halen basılıyor. Rekor konusunda ise Müslümanların şöyle bir problemi var mesela Ömer Karaoğlunun belki 1 milyon defa basılan kasetleri var ama bugüne kadar kimse onun için rekor kırdı demiyor. Ayaklarımızıda yere basmayı değil Sabit Kılmayı Allah bize ve kardeşlerimize nasip etsin inşallah

banner19

banner13

banner20