MEB güzel kitap da basarmış!

Bizim bahçenin son konuğu 'Dört Kanatlı Kelebek' raflarda yerini aldı.

MEB güzel kitap da basarmış!

Kuşlarla Uyanmak, Kırk Yağmur Damlası, Naribik ve Bir Oruç Masalı kitaplarının yazarı Mustafa Ökkeş Evren çocuk edebiyatında kanat vurmaya devam ediyor.

Özellikle çocuk edebiyatı sahasından tanıdığımız şair Mustafa Ökkeş Evren’in son kitabı Dört Kanatlı KelebekMEB Yayınlarından çıktı.

Mustafa Ökkeş Evren“Duydunuz mu çocuklar

 Belediye başkanı yasaklamış

 Kente girişini baharın

 Beton döküp toprağa

 

Doğru söylüyorum

 İnanmıyorsanız

Sorun

 

Kuş konmazlara”

 

Mustafa Ökkeş Evren, Dört Kanatlı KelebekÇocuklar, bir toplumun umudu… 

Ya da yok oluşu! Bittabi bu durum, nasıl yetiştirildikleriyle doğru orantılı. Bireyselleşen, tektipleştirilen, küresel dünyada kişiliği oturmayan insanların oluşturduğu topluluklar geleceğe âmâ bakıyorlar. Fakat bu kör oluş bizim toplumumuzda -İslam’ı yaşayan toplumlarda- doğuştan değil, sonradan ortaya çıkmış arızi bir durumdur. Emperyalizmin / kapitalizmin / modernizmin kuşatmasında yetişen yeni nesil hayatı dar bir perspektiften görüyor. Bu da onun hayatın gerçekliğinden yoksun yaşamasına sebep oluyor.

Beton şehrin çocuklarına

Ufku dar, hayatın yalnızca teknolojik yüzünü gören yeni nesle hayat, tabiat, zaman, mekân ve mevsimler için, ince duyarlılıkları hatırlatan bir şiir kitabı bu… Çocuklara toprağın sadece üzerinde yürünülen bir şey olmadığını; yüzeyinden öte bir derinin olduğunu, ümidi, şefkati, analığını anlatan… Yağmurun yağmasını, güneşin doğmasını sadece birer doğa olayı olarak değil, görevlerini yapan mümin kardeşleri olduğunu anlatan bir kitap.

Bilgisayar başında büyüyen çocuklar… 

Bu çocuklar gerçeklikten, hayatın tadını almaktan uzak yaşıyorlar. Ailece birlikte bir şeyler yapmak yerine, bilgisayar başında vakit geçirmeyi daha çok seviyorlar. Bunun sebepleri sorgulanmalı! Bu kitap bize bunun sebebini fısıldıyor gibi: Onlara dışarıda bir hayat olduğunu anlatmıyoruz. Anlatmaktan öte, betonarme yapıdan oluşan modern hayatta çocuk kendini saklamaktan başka bir çare göremiyor. Çünkü:

“Kuşlar tünemez başıma

 Tunçtan heykel değilim

 Bilirim kalbi olmaz heykellerin”

Ağaçların, çeşmelerin, bahçelerin yerini gökdelenlerin, meydanların, heykellerin aldığı bir dünyanın hisli bir yürekçe ifadesidir bu mısralar. Doğa/l/lık ile arasına heykellerin girdiği zihnin çocukça ama bilgece bir itirazıdır Mustafa Ökkeş Evren şiiri. 

Mustafa Ökkeş Evren’in şiirleri, çocuklar üzerine kaleme alınmış olsa da yetişkinleri de içine çeken, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte okuma yapabileceği türden. Çocuklarımızın dimağlarını genişçe tutacak, onların algı dünyasını, şekilciğin kısırlığından fıtratın zenginliğine taşıyacak şiirler var “Dört Kanatlı Kelebek”te. Evren’in son kitabı olan Dört Kanatlı Kelebek, MEB Yayınları’ndan çıktı. Kitap, sizi ailece, beton çatıların olmadığı, taş yığınlarının kıymet taşımadığı bir evrende, göğe, yerin en güzel yerinden, şiirden bakmaya davet ediyor. Ne dersiniz?

Veysel Altuntaş haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 13:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26