Masal yorganı yapmak çok mu kolay sandın?

Ahmet Murat’ın Masal Yorganı adlı kitabı sadece küçükleri değil yetişkinleri de masala çağırıyor. Meryem Uçar yazdı.

Masal yorganı yapmak çok mu kolay sandın?

"Ben bebek miyim masal dinleyecek!" "Erkek adam masal mı dinlermiş!" "Uyumak için masala ihtiyacım olmayacak kadar büyüdüm!" Ne kadar sık duyduğumuz cümleler bunlar. Bir zamanlar şehir şehir, kasaba kasaba, hatta belde belde dolaşıp masal anlatarak para kazanan insanlar varmış. Bu insanlara karşı halkın ilgisi de oldukça fazlaymış. Masallar ne uyumak için dinleniyormuş ne de sadece çocuklar için anlatılıyormuş.

Peki ne olmuş da masallar küçümsenir olmuş? Ne olmuş da masal denilince akla hemen "Kırmızı Başlıklı Kız", "Kül Kedisi", "Çizmeli Kedi" gelir olmuş? Ne olmuş da bizden olan masallar unutulmuş? Bu soruların cevabı o kadar uzun ki!..

Cahit Zarifoğlu “Dünyayı olsa olsa şiir kurtarır. Haklısın tabii, çevre kirlenmesinin ilacı da bu meret! Şiirin dünyada müstesna bir yeri vardır. Ne yaparsın ki şairler çok kötü…” diyordu. Ben de, “Dünyayı olsa olsa masalla büyüyen yetişkinler kurtarır, ne yaparsın ki böyle yetişkinler kalmadı.” desem yanlış mı olur?

Bir yorgan nasıl masal yorganına dönüşür?

Ahmet Murat iyi bir şair ama kendisi aynı zamanda bir masalcı. (TDK, masal yazanları da masalcı diye tanımlıyor.) Bilenler bilir, bilmeyenlere hatırlatmak ve tavsiye etmek için Masal Yorganı adlı kitabından bahsetmek istiyorum.

Her akşam size sıcaklığını hissettiren yorganınız, her gece sizi masallar diyarına yolculuk ettirseydi güzel olmaz mıydı? Ne de olsa masallar dünyasında iyiler hep kazanırdı. Masal ne kadar hüzünlü hatta korkutucu olsa da sonu mutlu biterdi.

Ahmet Murat’ın Masalcı Nine’si her gün çocuklara değişik değişik masallar anlatmaktaymış. Masalcı Nine’nin yaşadığı yerdeki yetişkinler de Nine’nin masallarıyla büyümüşler. Çocuklar çok sevdikleri Masalcı Nine’ye bir sürpriz yapmak istemişler ve eski yorganını yoldan geçen çöpçülere verip yepyeni bir yorgan koymuşlar yerine. Sonra ne mi olmuş? Masalcı Nine masal anlatamaz olmuş. Çünkü keramet ninede değil meğer yorgandaymış. Masal yorganını örtünen masalcı her gün yeni masallar öğrenirmiş. Giden gelmezmiş. Her şeyin bir çaresi varmış. Yeni yorgan da bir masal yorganına çevrilirmiş çevrilmesine de biraz zormuş. Çocuklar ne yapıp edip yorganı masal yorganına çevirmişler.

Size sıradan bir yorgan, masal yorganına nasıl çevrilir tarif edeyim ki bir gün ihtiyacınız olur belki.

Yorgan önce bir yaşından küçük olan, otuz üç bebeğin üstüne ayrı ayrı örtülecek. Ama mutlaka bebekler uyurken üzerlerine örtülecek. Sonra bir mağarada bulunan pınarda otuz üç kez yıkanacak. Daha sonra üç yüz yaşında bir ağacın dalına asılacak. Üzerine kuş yuva yapacak. Kuşlar yuvayı terk edinceye kadar yorgan dalda asılı kalacak. En sonunda Hacdan on iki kişi, kasabaya girdiklerinde ayaklarını topraktan önce yorgana basacak. Bu şartları tamamlarsanız yorganınız artık bir masal yorganı olacak. Bir yorganı masal yorganı yapmak zormuş değil mi? O zaman siz de hazır alın.

İsmet Özel’e atıfta bulunarak, “Masala dön! Masalına dön! Özüne dön! Kalbine Dön!” diyorum.

Masal Yorganı’nı Sevgi İçigen resimlemiş, Mavi Uçurtma Yayınları okurla buluşturmuş. Kitap masal kitabı olduğundan yaş grubu yok. Yediden yetmişe herkese hatta yediden küçüklere de tavsiye ederim.

Meryem Uçar, biri masal anlatsa da dinlesek dedi

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2015 Cumartesi 11:44 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 10:54
YORUM EKLE

banner19

banner36