Martin Lings'ten Ebubekir Siraceddin'e

Martin Lings’in ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ isimli eserini diğer siyer kitaplarından ayıran fark nedir?

Martin Lings'ten Ebubekir Siraceddin'e

https://www.ktpkitabevi.com/urun/hz-muhammedin-hayati-1

Genellikle, siyer alanında okuma yapmak isteyenlere önerilen ilk kitaplardan birisi de Ebubekir Siraceddin (Martin Lings)’in Hz. Muhammed’in Hayatı isimli eseridir.

Martin Lings, 1938’de tanıştığı şeyh Ahmed Alevî Eş-Şazelî aracılığıyla Müslüman oldu. Bu büyük bilgenin daha sonra 20.yy’da Bir Veli isimli kitabında hayatını da anlatmaktadır.

Peki, bu kitabı diğer siyer kitaplarından ayıran fark nedir? Günümüzde yazılmış birçok siyer kitabından daha derli toplu oluşu, olaylara kendi yorumunu çok fazla katmaması ve edebi anlamda çok güçlü bir kalem olmasının anlatımına kattığı keskinlik diyebiliriz.BAŞKA BİR SİYER!

Pakistan’da siret ödülünü kazanıyor

Pakistan’da her yıl verilen siret ödülüne layık görülen bu kitap, sonradan Müslüman olan bir insanın peygambere bakışı ve ondan ne denli etkilendiği, hayatını onun yaşayışı üzerine nasıl şekillendirdiği açısından bizlere büyük mesajlar veriyor. Şu yaşadığımız çağın ruhu hiçe saydığı ve aklın hegomanyasıyla birleştirdiği dünya görüşü, bizi nefis ve ahlak devrimi yolunda atacağımız adımlar noktasında maalesef engellemektedir. Bahsettiğimiz çağın en koyu girdabından çıkmış bir Ebubekir Siraceddin’in belki bize bu denli ilgi çekici geliyor oluşunun bir başka nedeni de budur diyebiliriz.

Mütercimi Nazife Şişman

3 yılda hazırlanan bu kitabın mütercimliğini Nazife Şişman Hanımefendi üstlenmiş. Çevirinin bu denli iyi olması, kitabın akıcılığına ve üslubuna darbe vurmaması, birçok açıdan mütercimin tebrik edilmesini gerektiriyor.

Efendimizin(s.a.v.) hayatının genel hatlarıyla çok iyi bir şekilde aktardığını söyleyebiliriz bu kitapta. İfrat ve tefritten kaçınarak, biraz roman havasında aktarılan bu kitapta, benim dikkatimi çeken bir başka husus, özellikle yazarın, vahiy sürecinde Allah’ın yüceliğine, tek oluşuna, Hak olduğuna, hikmet, rahmet, mağfiret ve ihsan ve kudretine dikkat çektiğini belirtmesi ve bu yönde inen ayetleri mercek altına almasıydı. Hristiyanlık’ta bozulan teklik kavramının, hayatının bir kısmını Protestan olarak yaşayan Lings’in İslam’ı bulduktan sonra ne kadar önemli olduğunu görmemizi sağlıyor.

Velhasılı kelam sizlere Lings’in kitabını şiddetle tavsiye ediyorum.

Berkehan Kıran yazdı

Yayın Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 10:31 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 16:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
kaya
kaya - 10 yıl Önce

özenle hazırlanmış nadide bir eser...

hannane
hannane - 10 yıl Önce

gerçekten güzel bi kitap.okunması gereken kitaplardan

banner19

banner36