Marifet toplamakta değil, dağıtmaktadır

'Hikâyât' adlı kitap Cemal Şakar imzalı. Kısa öykülerden oluşan kitap 'Bir' ve 'Çok' adlı iki bölümden oluşuyor. Şakir Gönülce yazdı.

Marifet toplamakta değil, dağıtmaktadır

Hikâyât” adlı kitap, İz Yayıncılık tarafından geçen aylarda okuyucuların beğenisine sunuldu. İlk olarak 2010 yılında yayımlanan bu kitap Cemal Şakar imzalı. Kısa öykülerden oluşan kitap “Bir” ve “Çok” adlı iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, insanlık tarihinde peygamberlerin insanları Allah'ın birliğine daveti ve insanların hep yüz çevirmeleri kısa hikâyeler biçiminde aktarılmış. İkinci bölüm ise, insanların yaşantılarından kesitler sunuyor okuyucularına.

Baba biz zengin miyiz?

İnsan yaşantılarından kesitler dedim ya, ikinci bölümde bir öykü var ki, bunu sizinle paylaşmadan edemeyeceğim. Bu tür öyküler nedense çok hoşuma gider.

Kıt kanaat geçinen bir ailenin reisi, inşaatta o gün işini bitirip evine doğru yola koyulur. Yolda birkaç tane simit alır, evdeki kahvaltılıklar ile birlikte yemeyi hayal eder. Eve geldiğinde o kahvaltılıkların, hanımı tarafından daha ihtiyaçlı bir aileye verildiğini öğrenir. Bu durumu gören evin küçük çocuğu babasına sorar: “Baba biz zengin miyiz?” Babası: “Zengin olan Allah'tır. Bize, ihtiyacımız olanı ihtiyacı olanlarla paylaşmak yakışır. Bu da bizim zenginliğimizdir…” diye cevap verir.

Baban doğru söylemiş küçüğüm, siz gerçek anlamda zenginsiniz. Çünkü marifet toplamakta değil, dağıtmaktadır. Marifet verdiğin zaman mutlu olabilmektir. Bir ihtiyacı giderdim diye sevinebilmektir.

Sadece maddi şeyler vermek değildir zenginlik. Bazen komşuya yardım etmek, bazen bir yetimin başını okşamaktır. Belki de sokaktan geçenlere gülümseyebilmektir. Zenginlik ihtiyaç sahiplerini anlayabilmektir. Onlar için üzülebilmek, onlar için ağlayabilmektir.

İnsan zengin olduğu için vermez küçüğüm. Allah istediği için, Resulullah verdiği için verir. Verdikçe zenginleştiğini bildiği için verir. Verdikçe huzuru, verdikçe mutluluğu bulduğu için verir. Siz ihtiyacınız olandan fazlasını değil, o günkü azığınızı verdiniz. Herkes veremez küçüğüm... Herkese nasip olmaz bu zenginlik. Vermek gönül işidir; insanın içinden gelir. Ne diyeyim küçüğüm, siz zenginsiniz, hem de çok zengin... Çünkü siz vermenin tadına varmışsınız. Çünkü siz, komşunun derdiyle dertlenmişsiniz. Çünkü siz, yokluğu paylaşmayı öğrenmişsiniz...

İslam coğrafyasına kan ve gözyaşı hâkim...

Bugün İslam coğrafyasına kan ve gözyaşı hâkim. Ümmetin durumu ortada: bir yanda savaş, diğer yanda açlık ve açıklık… Her gün yüzlerce çocuk öldürülüyor. Acaba ümmet için neler yapıyoruz? Bizler, doğalgazlı sıcacık yuvalarımızda, en lezzetli yiyeceklerin tadı damağımızdayken, onların durumu aklımıza geliyor mu acaba? Onların acısını kalbimizde hissedebiliyor muyuz? İşte bütün mesele burada! Bu sorulara cevap verebilen bir Müslüman gerçekten zengindir.

Eğer bir kitap okuyucularına bir şeyler vermiyorsa neye yarar! Okuyup da ders çıkarılmıyorsa okumak neye yarar! Oldukça akıcı bir üslupla hazırlanan Hikâyât, bir solukta okunabilecek güzel bir kitap. Okurken güzel vakit geçireceğinize inanıyorum. Ne diyeyim, gerisi size kalmış...

Şakir Gönülce yazdı

Yayın Tarihi: 30 Aralık 2013 Pazartesi 13:09 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 15:59
YORUM EKLE

banner19

banner36