Manevi bir gıda Kalplerin Keşfi

Bazı insanlar vardır, doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Allah'tan başkasını terk ederek hem maddi, hem de manevi dünyanın mutluluğunu insanlara açtığı kitabıyla bizleri buluşturan İmam Gazali o insanlardan.

Manevi bir gıda Kalplerin Keşfi

Beyan dergisini ziyaret ettiğim gün tanışmıştım İmam Gazali'nin Kalplerin Keşfi isimli kitabıyla. Kıvanç Kıroğlu kitaptan o kadar güzel bahsetti ki okunmayı bekleyen, yine İmam Gazali'nın şaheseri olan İhya'u Ulumi'd-Din serisini okumayı bu kitaptan sonraya bıraktım.

Kitabı nasıl hazırladı?

Kitabın orijinali 100'den fazla bölümden oluşuyor ancak çevirmen Abdulhalık Duran bazı bölümleri, farklı yaklaşımlarla da olsa aynı konuları içerdikleri için, birleştirmiş ve böylece bölümlerin sayısını 80'e indirmiş. Kitabın orijinalini bozmamak için daha fazla bölüm birleştirmemiş. Abdulhalık Duran aynı zamanda kitabı tehzip ve tekmil yöntemiyle hazırlamış ve bu yöntemin özelliği gereği çeviriyi yaparken Kitap ve Sünnet'in oluşturdukları dinî anlayışı esas almış. Zaman içinde eskiyen bazı hususları bu anlayışa göre yenilemiş ve yeni neslin anlayabileceği bir dil ve mantık kullanırken buna ilave olarak, şerh sayılabilecek notlar ve talikler ekleyerek konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamış. Bu vesileyle yeni bilgiler vermiş.

Kime ithaf edilmiş?

Konularıyla zaten kapsamlı ve geniş olan bu eserin en zengin malzemesi ayet ve hadisler olduğu için okurken herhangi bir kitabı okur gibi değil, kendinizi Allah ve Allah Resulü (aleyhissalatu vesselam) ile karşılıklı konuşuyormuş gibi hissedeceksiniz. İmam Gazali, her müslümanın zorunlu olarak bilmesi ve uygulaması gereken bilgileri içeren Kalplerin Keşfi kitabında, Allah Teala'nın sözü olan Kur'an'dan ve örnek insan olarak gönderdiği Allah Resulü (aleyhissalatu vesselam)'dan sözlere sıklıkla yer verdiği için, dinini hem zahir hem de batın taraflarıyla kusursuz ve eksik bir şekilde yaşamak isteyenlere ithaf ediyor.

Bazı insanlar vardır, doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur, çevresini aydınlatırlar. Allah'tan başkasını terk ederek hem maddi, hem de manevi dünyanın mutluluğunu insanlara açtığı kitabıyla bizleri buluşturan İmam Gazali o insanlardan. Mum olmuş erimiş, yanmak vaktinde yaşamış, başkalarının yanmasını engellemeye çalışmıştır. Bugün moda olmuş tabirlerin (kişisel gelişim, empati vs.) aslında bilinmeyen şeyler olmadığını bu kitapla genç nesil ve tüm insanlığa göstermiştir. İmam Gazali, bu eseriyle, sadece bu toprakları değil bütün dünyayı aydınlatmaya devam ediyor. Yolda kalmışları, yolunu şaşırmışları, kafası karışıkları varlığın hakikatine çağırıyor. 9 küsur yüzyıl önce söylediği sözlerin yankısı artarak sürüyor. İnsanlığa inancın gerçek güç olduğunu öğretiyor.

Özellikle, gitmedik hastane ve doktor bırakmayan, bu yolda servetler harcayan ve gece-gündüz şifa isteyen hasta, borç yükü altında ezilen, hesapları alt üst olan ve kurtulmak isteyen borçlu, aç ve açıkta olan,yoksulluğun ağır yükü altında ezilen, helalinden rızk isteyen fakir, hakkı elinden alınan, maneviyatı kırılan Allah'ın yardımına muhtaç, çaresiz mazlum, başarısızlıktan korkan ve başarı isteyen talebe, günah bataklığına saplanan, nefis ve şeytana mağlup, din ve dünyasını kayıp etmekle karşı karşıya kalan günahkâr, gam ve kedere müptela ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmak isteyen dertli kimseler… Bu kitap size müjdem olsun.

Kitapta neler var?

Bu kitapta neler bulabileceğinize gelince: Allah Teala'yı sevmek, unutmamak ve zikretmek, Allah Teala'ya itaat etmek, sabretmek, nefis ve şeytandan sakınmak, tevbe etmek, emanete riayet etmek, namazı tam kılmak ve huşu duymak, iyiliği emretmek ve kötülüğü nehyetmek , merhamet etmek, gıybet ve koğuculuktan sakınmak, zina fuhşundan uzak durmak, vermek, ana-baba ve akraba haklarına riayet etmek, uzun emel taşımamak, ölümü Hatırlamak, kötü olan dünyayı terk etmek, malı sevmemek, fakirliği hoş görmek, zalimlere meyletmemek, sur'un üflenmesiyle ölmek ve dirilmek, kıyamet gününde hakları ödemek, hesabı ve ötesini düşünmek, şükretmek, kibirli olmamak, tefekkür etmek, ölümün acısını düşünmek, kabri ve kabir sualini düşünmek, farz namazları kılmanın sevap ve faziletleri, zulmetmemek, yetime zulmetmemek, tevazu göztermek ve kanaat etmek, dünyanın aldatıcığı ve kötülüğü, sadaka vermenin fazileti, müslümanların ihtiyaçlarını görmenin fazileti, abdest ve namazın faziletleri, kıyamet günü'nün halleri, kibir ve ucb'un kötülüğü, yetime iyilik etmek, haram yememek, riba yapmamak, kul hakları, nefse uymanın kötülüğü ve zühd'ün fazileti, cennet ve cennet ehli, rıza ve sabrın fazileti, tevekkül'ün fazileti, mescidlerin fazileti, nefis muhasebesi ve mücadelesi, iman ve nifak, şeytanın düşmanlığı, batılı hakkın yerine koymamak, cemaatle namaz kılmanın fazileti, gece namazının fazileti, kötü alimlerin akıbeti, Kur'an tilaveti, ilim ve alimlerin fazileti, güzel ahlak'ın fazileti, gülmek ve ağlamak, Allah Resulü'nün giyim- kuşamı,anne-baba ve evlat hakları, komşuluk hakları, Allah Resulunun isra ve miracı, içki içmenin kötülüğü, karı-koca hakları, cihadın fazileti, şeytan'ın hilesi, sema'-bid'at, faziletli aylar ve günler, Allah Resulü'nün vefatı olmak üzere bir çok konuda fikir sahibi olacaksınız.

Bizleri iman ve İslam nimetiyle şereflendiren yüce Allah'a sonsuz hamd olsun. İman ve İslam davasında en büyük çileyi çeken ve Allah'ın lütfuyla âleme rahmet olan Efendimiz Hz. Muhammed (sas)’e en güzel, en bereketli salat ve selam olsun.

636 sayfalık bu eseri tüm hafta sonumu ayırarak okumuş ve hayran kalmış biri olarak büyük bir gönül rahatlığıyla önce nefsim ve tüm okuyucuların istifade etmesini temenni ediyorum. Bu kitapla tanışmama vesile olanlara teşekkür ediyorum.

Ebru Keskin haber verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
edip
edip - 13 yıl Önce

böylesine güzel ve önemli bir eseri yeniden hatırlamamıza vesile olduğu için ebru hanıma teşekkürler. mişkatü'l envâr ile birlikte kalplerin keşfi, unutamadığım iki gazalî kitabıdır. okumak ve anlamak temennisiyle...

mesuthayat
mesuthayat - 13 yıl Önce

Bu değerli ve mükemmel eseri her müslümanın mutlaka okuması ve sevdiklerine okutturması gereklidir. Çok faydasını göreceksiniz okuduktan sonra.

mustafa tarhanacı
mustafa tarhanacı - 4 yıl Önce

yeni okuyorum ve muhteşem olduğunu düşünüyorum, yazı da kitabı gayet güzel anlatmış, selamlar