Malcolm X'i nereden okuyacağız?

Malcolm X'i konu alan bir çok kitap basıldı bu güne kadar. Peki hangisinin içeriği nasıl?

Malcolm X'i nereden okuyacağız?

Malcolm X, son yüzyılda yaşamış, çağa iz bırakan Müslüman öncülerden biri. Amerika’daki bir çok zenci gibi kötü yollardan geçse de sonrasında İslamiyet ile şereflenmiş, ömrünün son yıllarını ise gerçek bir Müslüman gibi yaşamış.

1965’te şehid edildiğinde henüz 40 yaşında olan bu güzel insan, bugün de Müslümanlar için önemli bir yere sahip. Zenciler için verdiği özgürlük mücadelesi ve Hac ziyaretinden sonra değişen hayatıyla, ırkçılık hastalığının boyutlarını fark etme imkanını sunması bakımından başta gençler olmak üzere tüm Müslümanlara bir örnek teşkil ediyor Malcolm X.The Autobiography of Malcolm X, Alex Haley

Hac dönüşü ismini Malik el-Şahbaz olarak değiştirmiş olsa da genellikle Malcolm X olarak tanınan bu güzel insanın hayatını öğrenmek için ise bir çok kaynak bulunuyor elimizin altında. Bugün bu kitapları okuyarak Malcolm X’i tanımamız, sanıyorum ki hepimiz için bir güzel bir imkandır.

Kendi ağzından Malcolm X

Malcolm X’in hayatını anlatan kitaplar içerisinde en bilineni şüphesiz Alex Haley’in yazdığı, İnsan Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırılan Malcolm X adlı kitap. Aslı İngilizce olan kitabın orjinal ismi de “The Authobiography of Malcolm X”.

Kitap, Malcolm X’in kendi ağzından hayat hikayesini anlatıyor. Bunları düzenleyen Alex Haley ise tüm bu hikayeyi not alarak kitaplaştırmış, bir anlamda kitabın editörlüğünü yapmış. Kitabın ilk 100 sayfasında da neden böyle bir çalışma yapmak istediğinden bahsediyor Alex Haley.

Bir zaman Yeni Şafak gazetesi tarafından da promosyon olarak verilen kitabın İnsan Yayınları’nda baskısı bulunmuyor. Ancak sahaflarda kitaba rastlamak hala mümkün. Bu vesileyle İnsan Yayınları’dan bu kitabın yeni baskısını yapmasını da rica ediyoruz.

Çağa iz bırakan önder!

Malcolm X’in hayatını konu alan bir diğer eser, İlke Yayınları’nın “Çağa İz Bırakan Müslüman Önderler” serisi içinde yer alan Malcolm X adlı kitap. Yazarı Recep Şentürk olan kitabın ilk baskısı 2006 yılında yapılmış ve şu anda da kitapçılarda bulabiliyoruz.

Kitabın henüz başında anlattığı üzere yazar, kitabı yazmaya, başından geçen bir olay sonrasında karar vermiş. 1990 yılında New York’da bir sokakta yürürken kulağına gelen ezan sesini takip etmiş ve Harlem’deki Malcolm X Camii’ne ulaşmış. Bu kitabı da, Harlem’den yükselen bu ezan sesini okuyuculara da ulaştırmak adına kaleme almış.

Altı çizilecek bir çok kısımla birlikte Alex Haley’in aynı adlı eserine göre daha az kapsamlı olan kitap, Malcolm X’i yeni tanıyanlar için ise yeterli bilgi sahibi olmaya yetecek düzeyde.

Malcolm X Eylemin Öteki YüzüEylemin öteki yüzü

Malcolm X’in hayatını anlatan bir diğer kitap, Andrew Young’ın kaleme aldığı Malcolm X / Eylemin Öteki Yüzü adlı kitap. Kardelen Yayınları tarafından yayınlanan kitabın baskısı bulunuyor.

Recep Şentürk’ün aynı adlı kitabı gibi bu da sayfa sayısı az olmasına rağmen Malcolm X’i tanımak için faydalı bir kaynak.

Malcolm X konuşuyor

Bir diğer eser, Malcolm X’in hayatından değil konuşmalarından bahseden bir kitap. Pınar Yayınları’ndan çıkan Malcolm X / Son Konuşmalar adlı kitap, Bruce Perry tarafından kaleme alınmış. Kitap, Malcolm X’in özellikle ömrünün son yıllarında halka hitaben ve bazı radyo programlarında yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Ayrıca yine ömrünün son yılında Ortadoğu’ya yaptığı ziyarette edindiği izlenimler de bu kitapta yer alıyor.

Bu yıl yeni bir baskı yapan kitap, raflarda bulunabiliyor.

Çizgilerle Malcolm X

Malcolm X ile ilgili yayınlanan bir diğer eser, bir çizgi roman. Andrew Helfer’ın senaryosu ile Randy DeBurke’un çizimleri birleşerek Malcolm X’in hayatı çizgi romana uyarlanmış. Türkçedeki baskısı ise Everest Yayınları tarafından, Malcolm X / Çizgilerle Yaşam adıyla yapılmış. 2010 yılında basılan bu kitap da raflarda bulunabiliyor.

Türkçeye çevrilmemiş neler var?Malcolm X Growing Up X

Türkçede Malcolm X hakkında yayınlanan kitapların çoğu İngilizceden çeviri olduğu gibi, hâlihazırda Türkçeye çevrilmemiş bir çok kitap bulunmakta. Beatrice Gormley’in A Revolutionary Voice (Devrimci bir ses), Manning Marable’ın A Life of Reinvention, Walter Dean Myers’ın By Any Means Necessary adlı kitapları bunlardan bazıları.

Bunun yanında Malcolm X’in konuşmalarının toplandığı birçok kitap da diğer dillerde mevcut bulunuyor.

Bir başka dikkat çekici kitap ise, Malcolm X’in kızı Ilyasah Shabazz tarafından kaleme alınan “Growing Up X” adlı kitap. Babası Malcolm X şehid edildiğinde henüz 2 yaşında olan Ilyasah Shabazz, bu kitapta babasından ailesine kalan aktivizmin kendi hayatına ve ailesine nasıl yansıdığından bahsediyor. Babası ile ilgili hatıraları ve düşüncelerine de kitapta yer veriyor. Kitabın kapağında da Ilyasah Shabazz’ın, babası Malcolm X’in kucağında olduğu bir çocukluk fotoğrafı var. İlgi çekici bu kitabın da bir gün Türkçede yayınlanacağını umuyoruz.

İsmail Kaplan araştırdı

Haberin foto galerisi için tıklayınız: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=270

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2011 Perşembe 03:04 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 01:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir Y.
Bekir Y. - 11 yıl Önce

Onu en iyi tanıtan eser kendisi anlattığı Alex Haley'in kitabı olsa gerek. Çocukluğundan babasının beyazlar tarafından nasıl öldürüldüğünden başlayarak anlatıyor, gençliğinde o sert dik saçlarını beyazlar gibi yumuşatmak için ütüleme dedikleri can yakıcı muameleyi nasıl yaptırdığını utançla anlatır. Ve siyahların İslam'ından hakikî İslamı öğrenmesine kadar süren macerasını öğrenmek bu kitaptan mümkün.

ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 11 yıl Önce

Bu kitabın (alex haley'in kaleme aldığı) türkçeye çevrilmesi için rasim özdenören'in çok uğraştığını biliyorum. kendisi amerika'da masterını yaparken kitabı pek çok arkadaşınaonlarca gönderdi. nihayet yarısını yaşar kaplan'ın, diğer yarısını abdullah bizden'in çevirdiği ilk tercüme akabe yayınlarından sanıyorum 1978 veya 79 yılında yayınlandı. o çeviride r.özdenören'in bir sunuş yazısı da var ve o sunuşta harika bir malcolm x portresi. keşke bulunsa ve o nüshadan okunabilse bu kitap.

abbas yolcu
abbas yolcu - 11 yıl Önce

selam tabı olana

malcom x akabe yayınlarından da çıkmıştı.
ilk bölümünü yaşar kaplan ikinci bölümünü de bir başkası tercüme etmişti.
iki tercümeyi birleştirebilmek için rahmetli erdem beyazıt günlerce ugraşmıştı.
kitabın basıldığı yerde maltepe demirtepe de bir matba idi.
zihnimde kalan bunlar.
yarın araştırma yapacaklar için yol olur umuduyla yazılmıştır.

banner19

banner36